Všichni známe ze svého okolí někoho, kdo se dožije devadesáti let, přestože kouří a zcela nezdravě se stravuje, zatímco infarkt postihne relativně zdravého čtyřicetiletého jedince. Nespravedlnost přírody? Má tedy vůbec cenu snažit se o zdravý životní styl, když nám příroda již přidělila genetickou výbavu?

 

Určitě ano. Dříve vědci tvrdili, že za zhruba polovinu všech srdečně-cévních onemocnění můžou geny, zatímco druhou polovinu ovlivňujeme stravou a životním stylem. Nedávno byla provedena rozsáhlá studie u pacientů i zdravých osob ze všech částí světa, ve které bylo zjištěno, že za srdeční infarkty mohou ovlivnitelné rizikové faktory až z 90 procent! Měli bychom tedy přestat obviňovat naše geny a začít dělat něco s naším tělem a jídlem, případně zlozvyky jako je kouření.

 

Co tedy můžeme ovlivnit, abychom žili déle, kvalitněji a předešli tak riziku srdečně-cévních onemocnění? Především je důležité znát svoji hladinu cholesterolu a krevního tlaku, a pokud máme jejich hodnoty zvýšené, pak se je snažit změnou životosprávy upravit.

 

Důležité zásady jsou nepřejídat se a konzumovat vyváženou a pravidelnou stravu. Vyvážená nízkocholesterolová strava znamená přijímat optimální složení všech základních živin – bílkovin (80 g), tuků (60 g), sacharidů (275 g), minerálních látek a vitaminů. Celkový příjem energie by se měl pohybovat kolem 9 500 kJ, záleží však také na věku, pohlaví a pohybové aktivitě. Maximální příjem cholesterolu by měl být 300 mg.
Tuky ze stravy nevylučujeme, ale nahradíme nevhodné nasycené tuky zdravými nenasycenými. Důležité pro správné fungování srdce a cév je příjem esenciálních tuků omega-3 (lněné semínka, tučné ryby, lněný a řepkový olej, některé rostlinné tuky) a omega-6 (slunečnicová semínka, slunečnicový, kukuřičný a sojový olej nebo rostlinné tuky vyrobené z těchto olejů).  
Mezi nevhodné potraviny patří především přemíra živočišných tuků (sádlo a máslo), vnitřnosti, tučná masa, uzeniny a výrobky s vysokým podílem tuku (šlehačka, smetana, tučné sýry). Omezujeme i příjem sladkostí, které dodávají organismu nepřiměřeně mnoho energie v nevhodné formě. Důležitá je konzumace ovoce a zeleniny, která dodá organismu nezbytné vitaminy a minerální látky, ale také vlákninu. Zásadně neplatí, že co je zdravé, není chutné. Vhodně upravená a ochucená zelenina může vaše chuťové buňky mile překvapit. Inspirovat se můžete v kuchyni středomořské nebo asijské či japonské, kde zelenina tvoří nezbytnou součást jídel.

 

Ke zdravé životosprávě samozřejmě patří nekouřit a pravidelně se pohybovat. Nemusíte zrovna lámat atletické rekordy, stačí přiměřená aktivita – svižnější chůze, pomalý běh, jízda na kole, plavání nebo i práce na zahrádce.

 

Dodržováním zdravé stravy a životosprávy nejen budete předcházet civilizačním onemocněním, ale zároveň se budete cítit svěže, zbavíte se přebytečných kilogramů, zlepší se vám pleť, zbavíte se stresu a budete šťastnější. Takže přestaňme obviňovat naše geny a pusťme se do ozdravění našeho jídelníčku i životního stylu! J

 

Seriál připravují nutriční terapeutky Informační linky Flory, se kterými se můžete poradit o svém jídelníčku na bezplatné lince 800 175 324 nebo na  info@flora.cz, www.flora.cz .