Mnoho rodin z tehdejšího Československá emigrovalo. Po revoluci se někteří natrvalo vrátili, jiní sem často jezdí, ale ji i pár těch, kteří o Česko nestojí. Jak je na tom hrdinka příběhu, který nám poslala čtenářka s nickem LisyZ?
Přeji Krásný zasněžený den, chtěla bych se podělit o svůj postřeh nevím jestli bych to nazvala "vlastenectvím " spíše příběh o nalezené lásce k naší Zemi nebo získání ztraceného já - svých kořenů
Můj tatínek, jak to bylo dříve, pochází z velké rodiny. V roce 1968 se rozhodli jeho 3 sourozenci s rodinami emigrovat. Do roku 1989 jsem neměla možnost poznat své příbuzné, tety, strýčky, bratrance ani sestřenice. Od roku 1989 se vše změnilo všichni příbuzní do Čech od té doby pravidelně každý rok jezdí.
Ale abych se vrátila na začátek našeho příběhu. V roce 1968 byly mé sestřenici 4 roky nerozuměla, kam jedou a proč kolem ní všichni mluví jinou řečí. Co vám budu povídat, začátky byly těžké. V cizí zemi, emigranti, neumíte pořádně jazyk, s vysokoškolským titulem pracujete v továrně. Když sestřenice šla do 1.třídy, uměla perfektně mluvit německy a za češtinu se styděla - nechtěla být ta jiná. Dokonce i když na ní mluvila rodina doma česky, dělala že jim nerozumí a odpovídala jim jen německy.
Největší potupa pro ní bylo, když si přivedla domů kamarádku ze školy a musela jí vysvětlit, že může k nim na návštěvu, ale musí se napřed přezout a vzít si bačkory, což v západním Německu není zvykem. Potýkala se s dalšími kulturními rozdíly, ke kterým neměla vztah. Cítila se být Němkou, není čemu se divit, v Čechách prožila jen 4 roky svého života. K tomu nevěděla jestli se do Čech někdy podívá a to v té době již procestovala takřka celý svět.
Vše se změnilo po roce 1990. Od té doby do Čech pravidelně jezdí s celou svou rodinou, miluje dlouhé povídání v češtině, hlavně náš humor a bohatství našeho jazyka, naši kulturu, českou kuchyni, pobyt na chatičce bez dnešních vymožeností, opékání buřtů, štípání dříví a vše, co k naší Zemi patří. A jako jediná by tu na stáří chtěla žít a vrátit se tak domů....
od LusyZ
Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.
Děkujeme za příspěvek. Docela by mě zajímalo, kdy nastal ten obrat a jak dobře umí česky, když od svých čtyř let mluví německy.
Nový komentář
Komentáře
Alka1 — #25 jj, zvlášť některým těm rychleným modelkám
Klim — #24 Pokud si pamatuji, tak Lendlovi (a některým dalším) to špatně "přepínalo" už krátkou dobu po emigraci.
enka1 — #6 Enko1, předpokládám, že neumíš anglicky, protože jinak bys nebyla tak kritická. V angličtině nastavuješ mluvidla úplně jinak než v češtině a když mluvíš dlouhou dobu jen jedním jazykem, špatně se to "přepíná". Pokud vím Lendl už češtinu aktivně nepoužívá nejméně 30 let. To bys pak špatně mluvila i ty.
Jistě, jsou i jiné případy. Někteří lidé se v dětství naučí mluvit a nejsou už později schopni převzít jiný přízvuk. Můj známý pochází z jižní Moravy, ve dvaceti se oženil do jiného kraje a mluví s moravským přízvukem i po čtyřiceti letech! Bohužel, tihle lidé se cizí jazyk nikdy dobře nenaučí.
Když jsem byla v Anglii, taky se tam nezouvali a bylo to docela pohodlné (nemuset se zouvat). Ale tam si to mohli dovolit, ulice byly čisté tak, jako chodby u nás v domě. Dva metry od vstupních dveří měli schodiště celé pokryté bílým huňatým kobercem. Za tu dobu, co jsem ta byla, jsem nezaznamenala žádný rozdíl ve vzhledu! U nás by byl špinavý po dvou týdnech.
Je ale pravda, že přestože šlo o dlouhodobý pobyt, nikdy jsem se tam necítila stejně jako doma. Pořád jsem byla jakoby ve střehu, pořád jakoby na návštěvě. Proto mi asi nevadilo, že nenosím domácí obuv. Doma mám ráda měkké papučky
.
A jako když se vykoupou ,tak zpět vlezou do lodiček? Maj noční košili a lodičky k tomu?
A nebo to chodí bosý v tý naťapaný špíně? A jestli i maj -jak ve filmech ,že otevřou dveře z venku a jsou rovnou v obýváku!
Nevim ,ale já se ráda vždy zuju a vlezu do pohodlných pantoflí. Můj bejvalej měl taky bráchu v Německu,ale už v79 sem jezdil (taky tam v68zdrhnul)A ten si hrál na Němce a nechtěl se zouvat! Myslim si ,že jen návštěvy nezouvaj a pak kdo je čuně ,tak na to kašle!
To si teda neumím představit, co si natahám domů bacilů a špíny, když se nebudu přezouvat... V jednom časopise jsem četla o co největší eliminaci špíny doma a tam radili dokonce, abysme se ještě předtím, než kdekoli doma usedneme (zejména na pohovku), převlékli do domácího. Protože si prach zvenku neseme i na oblečení, nejen na botách. Takže je možný, že zanedlouho se návštěvy budou nejen zouvat.
idiska — #19 No, já v zpívala ve sboru (ne, u Kulínského ne...naštěstí..) a jezdívali jsme vystupovat do zahraničí a často bývali ubytovaní ve spřátelených rodinách místo v hotelu..Všude (i v Německu) se normálně přezouvali do domácí obuvi, jen v Itálii ne, a tam mi vyloženě strčili mé přezůvky zpět do mé tašky ať si chodím klidně obutá jak venku. Bylo mi to teda krajně nepříjemné jít tak fakt i do koupelny a do postele..Jó papučky jsou papučky
já si teda nebudu hrát na nějakého všeznala, ale co tak znám nějakého Němce, tak se přezouval...teda ne že by si obul vysloveně papuče s bambulí nebo tak, ale rozlišovali boty "po doma" a "na ven"...a mezi těma "na doma" rozhodně nebyly lodičky apod.
...a nejen Němci...pravda, moc jich neznám
s tím přezouváním v NSR mám teda jiné zkušenosti
můj děda z matčiny strany byl Němec (západní
) bydlel ve Stutgartu a u něj doma se přezouvalo a u ostatních německých příbuzných taky
Děkuji všem za příspěvky a komentářky a hlavně za přečtení mého příběhu
Tento rok jsme se doma nepřezouvali - výsledkem jsou koberce tak akorát vhodné do sklepa
. I když si boty sebelépe očistíte, nikdy to nemůže být dočista -dočista.
LusyZ — #9
díky, to je dobře, že je zase i češka 

Mě to přijde taky divné
hlavně nehygienické, nepraktické a co chudáci nožky
LusyZ — #11 hm, tam bych chtela bydlet v byte. Predstava, ze v byte nade mnou ma nekdo plovoucku nebo dlazbu a chodi po doma v lodickach...
To bych ho odstrelila...
No co, Japonci se také přezouvají.
Mé zkušenosti z několika návštěv rodilých němců jsou že, opravdu všude po bytě chodí v botech. Vyjímkou je koupelna kam chodí bosky a vpřípadě že, je sychravo přezujou se do jiných bot či lodiček.....vyloženě pantofle, bačkory, papuče jsem nikde neviděla
Lyoness — #8 Myslím, že přezouvají. Přeci ráno nevstanou a rovnou se neobují do lodiček. Jen návštěvy ve velké večerní a smokingu nepřezouvají do papuček, jak to bylo zvykem u nás.
pro Věrulinku
styděla se protože, děti umí být občas dost krutí, posmívají se za každou odlišnost za přízvuk, že něčemu nerozumíte,neznáte slovíčko je toho mnoho....
K obratu došlo po první návštěvě v Praze bylo jí cca 18let velkou motivací jí bylo se dorozumět a poznat své babičky a další příbuzné od té doby pilovala český jazyk a přehodnotila své názory. Dnes se cítí doma tam i tady...Mluví plynule česky sem tam slyšíte maličký přízvuk nebo udělá chybičku ve skloňování či při psaní...
jura — #7 A to se jinde neprezouvaji? Jdou v botech az do loznice tak, jak prisli zvenku?
Ja vim, ve filmech se nezouvaji, ale to vazne kazdy chodi v botech zvenku po dome nebo byte? A co v zime? Nebo kdyz prsi?
Ja nemam backory, ale chodim bosa.. Jen v zime nosim pantofle nebo tluste ponozky.
mimochodem když dávali na francouzích dokument o česku, dělali si tam srandu právě z našeho přezouvání a dokonce to i předváděli