cl.jpg
Foto: Shutterstock

Za silnými bolestmi hlavy sice může stát nemoc, ale na vině může být i jídelníček. Určité potraviny či nápoje totiž mohou k bolestem hlavy přispívat nebo je zhoršovat. Proto je třeba vypozorovat, jestli vám tyto potraviny/nápoje nezpůsobují problémy. Nejlepší je vést si deník a zapisovat si, co jste v den, kdy vás bolela hlava, snědli.

Alkohol
Na prvním místě je určitě alkohol. Ten může vyvolat velmi silnou bolest hlavy, což je důsledek jeho schopnosti rozšiřovat cévy. Navíc jsou jeho součástí dráždivé látky, jako jsou třeba siřičitany nebo taniny.

Káva
Z nápojů má potenciál působit dráždivě také káva. U té to ale není tak jednoznačné. Obsažený kofein totiž může bolest hlavy buď zmírnit, nebo vyprovokovat. Záleží hlavně na množství vypité tekutiny, ale také na denní době.

Čokoláda
Podobně jako káva je na tom i čokoláda, která obsahuje kofein. Ten způsobuje uvolňování neurotransmiterů, které se podílejí na migréně. Vztah mezi přemírou sladkostí a bolestí hlavy naznačují i některé studie.

Vyzrálé sýry
Modré sýry, brie, čedar nebo feta jsou také potenciálními spouštěči migrény. Je to hlavně proto, že obsahují aminokyselinu tyramin, která může mít dráždivé účinky.

Chemie v jídle
Umělé přísady v jídle typu glutamanu sodného, umělých sladidel, barviv a dalších přídavných látek mají rovněž potenciál způsobovat bolest hlavy. Ve větší míře je obsahují průmyslově zpracované potraviny, jako jsou nekvalitní uzeniny, sladkosti, instantní polévky apod.

Energetické drinky
Energetické nápoje mohou vyvolávat migrénu nejen kvůli obsahu kofeinu, ale i kvůli obsahu niacinu, na který mohou být někteří lidé citliví.

Zdroj: National Headache Foundation, clevelandclinic, americanmigrainefoundation

Reklama