Začněme jedním hodně rozšířeným nesmyslem: rty stačí pravidelně a vydatně mazat. Pryč s ním! „Když prasklinu ústního koutku vyvolaly infekce nebo kvasinky, mazání běžnými pomádami jejich rozvoj ještě podpoří,“ upozorňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel první lékárny na českém internetu Lékárna.cz. Doporučuje ošetřovat bolestivá místa speciálními přípravky s antimykotickými, dezinfekčními a hojivými účinky.

Svědí, bolí, pálí a navíc hyzdí

Osvědčeným a také ryze českým přípravkem je Dexilip gel, který postižená místa ošetří, hydratuje, urychluje jejich hojení, a navíc zabrání vzniku infekce, jelikož po nanesení vytvoří neviditelný „film“. Je vhodný i pro děti od jednoho roku, které popraskané rty i koutky trápí poměrně často, protože mají tendenci se olizovat, škrábat svědivá místa a všechno si strkat do pusy.  A věřte, že hojení budou přímo vyžadovat, protože gel je na rtech příjemně sladký, ale přitom „cukrfree“.

Výhody Dexilipu

  • unikátní složení pro všechny věkové kategorie
  • průhledný gel, který snadno zasychá
  • příjemný na rtech, se sladkou příchutí
  • rychlé hojení popraskaných koutků
  • bez alkoholu, parabenů, barviv, příchutí a cukru
  • český patent, vyráběný v Česku
  • bezpečný pro malé děti

Opar je vytrvalý ctitel

Dalším nepřítelem krásných pusinek je opar – a ten už je sakra vytrvalý! Jakmile virus Herpes simplex, jeho příčina, jednou pronikne do organismu, tak se ho už bohužel nezbavíte. Na opar vás upozorňuje nepříjemné svědění a  puchýřky na rtu. Ty bolí a pálí, až prasknou a vzniká strup, který dělá neplechu v průměru 10 dní. A projeví se „v plné parádě“, když to vůbec nepotřebujete - třeba před důležitým jednáním, zkouškou apod. „Rozhodně na opar nesahejte, nevymačkávejte ani se ho nepokoušejte propíchnout jehlou. Koledujete si tím o vznik druhotné bakteriální infekce. Opary jsou extrémně nakažlivé, a proto si vyčleňte skleničky, láhve, příbory nebo ručníky, které budete v průběhu léčby používat jen vy,“ zdůrazňuje PharmDr. Kamila Horníčková v odborné poradně na Lékárna.cz, kde vám lékárníci zdarma poradí s každou zdravotní lapálií.

Co na ústa i do úst

Jako první pomoc můžete na postižené místo nanést vrstvu studeného tvarohu nebo kostku ledu, které zmírní otok, horkost i bolest. Ale můžete sáhnout i po moderních přípravcích, které jsou aktivní  v každé fázi oparu: Dexilip Herp vytvoří neviditelný flexibilní film, který postižené místo chrání, regeneruje a podstatně zkracuje dobu hojení.
A ještě jedna rada: dejte si pozor na to, co jíte. Protože když koutky často praskají nebo se opary opakovaně tvoří, pak špatně jíte. Dospělým i dětem zpravidla chybějí železo, zinek, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Doplnit je můžete přípravky z lékárny, ale i z přirozených zdrojů těchto látek, tedy jíst hrách, čočku, špenát, brokolici, meruňky, hovězí maso, ryby nebo ovesné vločky. Vydatnou zásobárnou tolik potřebných „béček“ jsou pivovarské kvasnice a droždí, které také existují i ve formě potravinových doplňků. Zároveň byste měli vynechat potraviny s vyšším obsahem argininu - čokoládu, ořechy, plody moře, růžičkovou kapustu nebo cizrnu, a také kyselé potraviny, jako jsou citrusové plody, rajčata a ocet.

Chcete vědět o Dexilipu víc? Informace najdete tady nebo v každé lékárně. Nebo se rovnou ptejte v online poradně Lékárna.cz – mailem, telefonicky nebo na chatu. Rádi odpovíme.

Reklama