Obec s názvem Kuks je poměrně známá, ovšem tak to vůbec nemuselo být. Kdyby si hrabě František Antonín Špork nevybral Kuks za své letní sídlo, dneska by to byla jen bezvýznamná ves s necelými 300 obyvateli. Ještě že to hrabě udělal!

Jinak bychom nikdy neměli pohromadě takovou sbírku barokního umění, jakou na Kuksu a v jeho okolí najdeme teď. A když si představíme, jak to asi muselo vypadat za života hraběte Šporka! To byla nádhera - stála tu okázalá barokní rezidence s mnoha sochami a jiným uměním, fungovaly vyhlášené lázně, konaly se plesy a hostiny...

Přečtěte si také:

Kdeže ale staré časy jsou. Dnes se na Kuks jezdí hlavně za barokním uměním. Zůstalo ho tu i po 300 letech hodně, však taky hrabě Špork tehdy zaměstnával nejlepší umělce, mezi nimiž vyniká hlavně sochař Matyáš Bernard Braun. Známý je jeho Betlém nedaleko Kuksu, o kterém jsme na našem magazínu nedávno psali (ZDE), určitě znáte také sochy Ctností a Neřestí, které vás přivítají hned při příchodu na prostranství před hospitálem v Kuksu. A je toho tady samozřejmě mnohem víc.

kuks

Vlevo jsou sochy Ctností - některé jsou k poznání hned, jiné ne...

kuks

A tady jsou Neřesti... Každých je 12. Všech 24 soch tvořil sochař Braun pouhé dva roky.

Letní hraběcí sídlo

Hrabě Špork zdědil zdejší panství v roce 1684 a o deset let později se tu rozhodl vybudovat své letní sídlo. Ale pozor, zámek, v němž hrabě bydlel, stojí na levém břehu Labe. Levý břeh totiž sloužil jako jakási říše života: šlechta se tu bavila, radovala a užívala si lázní, společenských aktivit a života. Naproti na pravém břehu pak vyrostla „říše smrti“, kde se nacházel kostel, špitál pro nemocné, hraběcí hrobka a hřbitov s kaplí. Oba světy spojoval kamenný most se sochami harlekýnů.

kuks

Pohled na špitál od mostu přes Labe. Tady už se léčila duše.

Bývalo tu asi opravdu živo! Bohužel po Šporkově smrti význam Kuksu postupně upadal a hraběte přežil jedině špitál, který spravovali jeho potomci ještě dalších 200 let. Byl ale určitě užitečnější než okázalé lázně.

kuks

Bývalá rezidence hraběte Šporka a lázně byly tady. Dnes se obnovují doma na nábřeží i celé okolí.

kuks

Kaskádové schodiště je zdobené sochami Tritonů - po stranách tekla voda...

Dnes je špitál částečně zrekonstruovaný a letos se začalo s obnovou všech budov, i bývalých lázní. Projekt nazvaný Granátové jablko by měl stát více než 440 milionů korun, velká část pochází z evropských fondů. Snad se tedy barokní skvost a odkaz hraběte Šporka zachová i pro další generace. Už teď stojí návštěva Kuksu za to, a co teprve až bude celý opravený!

kuks

Tato budova už je krásně opravená.

kuks

Prostranství před kostelem a kostel se bude ještě obnovovat.

Další tipy na výlet:

Reklama