Pokud o víkendech či o odvolené nerada sedíte doma se založenýma rukama, ale spíš vezmete kolo či nazujete goráče, potom byste neměla minout tak trochu opomíjenou lokalitu nedaleko Šumavy. Chráněnou krajinnou oblast Blanský les.

Když jsme letos brázdili Jižní Čechy, zastavili jsme se v příjemném penzionu v obci Kvítkovice, kde nám sdílný majitel vyprávěl o úžasných cyklovýletech do Blanského lesa. Ježto jsme sem zabloudili až předposlední den dovolené, na cyklovýlety nezbyl čas, přesto jsme okusili alespoň ždibec z této panenské lokality.

Blanenský les

Už sama obec Kvítkovice (stejně jako mnoho dalších obcí v okolí) je překrásná. Domky stavěné ve stylu selského baroka - typické jihočeské vesnické architektury - jsou jedny z nejmalebnějších. V Kvítkovicích jim vévodí krásná kovárna s čapím hnízdem na střeše...

Kvítkovická kovárna

Když vyrazíte kousek dál, tak se dostanete do vesnice Holašovice, která je pro svůj ojedinělý zachovalý vzhled chráněnou památkou UNESCO, ale o té teď psát nebudu, přečíst si o ní můžete v článku, na který odkazuji pod tímto textem.

Holašovice

My jsme se cestou do Holašovic zastavili v pidiobci Habří, kde jsme se těšili na návštěvu tvrze. Jak se ale ukázalo, tvrz se již dávno proměnila v jedno z obytných stavení. Přes to jsme zde pořídili hned několik zajímavých fotek. Na první si můžete prohlédnout bojovného kozla, který nás odehnal se psím sebevědomím od jednoho domku, kam jsme se přišli zeptat na cestu...

Bojový kozel

Další fotky pak dokumentují zříceninu kostela svatého Víta na kopci nad Hobřím...

Svatý Vít u Habří

Svatý Vít u Habří

Svatý Vít u Habří

U kostela, ket kerému z Habří vyšlápnete asi za dvacet minut po asfaltce měnící se ve velkou lesní cestu, je několik laviček, takže si zde znavený poutník může odpočinout a načerpat síly k dalšímu putovaní. A kam že by se mohl vydat? Blanský les nabízí vskutku velké množství zajímavých cílů! Obdivovat můžete nejen překrásnou krajinu, ale i díla lidského ducha.

Další výletní cíle v Blanenském lese

  • Dívčí Kámen a nedaleké keltské oppidum u Třísova
  • Klášter Zlatá Koruna
  • Město Český Krumlov
  • Kamenná rozhledna na hoře Kleť
  • Obec Kuklov: zřícenina hradu a kláštera
  • Mlýny (například: Cvrčkův, Vackův či Červený)

Čtěte také...

Reklama