Přípravy na nový český film Lidice, jeden z nejočekávanějších filmových projektů příštího roku, začínají v těchto dnech vrcholit. Film, který získal rekordní dvacetimilionový grant od Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, začne v září točit režisérka Alice Nellis v hlavní roli s Karlem Rodenem.

 

Tvůrci nepůjdou cestou klasického válečného filmu, tragédii Lidic přiblíží skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na počátku celého příběhu.

 

Ne každý ví, že událost, jež otřásla celým světem, začala jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Dopis, ve kterém Aničku lživě informuje, že „něco“ podnikl a musí do ústraní, poslouží krátce po atentátu na Reinharda Heydricha jako záminka k vyhlazení Lidic. Skutečnou událostí je inspirovaný také příběh druhého hrdiny Františka Šímy, který nešťastnou náhodou při opilecké rvačce zabije svého syna. Vyhlazení Lidic tedy přežije nic netušíc ve vězení a po válce se vrací domů, kde ho čeká holá pláň. Stane se tak paradoxně jediným lidickým mužem, který přežil tuto tragédii. S cejchem vraha není však žádoucí.

„Musím přiznat, že jsem neměla tušení o tom, že podstatnou roli sehrál v příběhu Lidic milostný dopis. Když jsem chodila do školy, byly Lidice poznamenány komunistickou propagandou, nedostalo se jim dostatečné pozornosti,“ říká herečka Martha Issová, která ztvární ve filmu právě Aničku. „Věřím tomu, že díky tomuto filmu se konečně mnoho lidí dozví o Lidicích úplnou pravdu,“ doplňuje Issová.

 

 

Herečka Martha Issová (vlevo) a režisérka Alice Nellis

 

Snímek s rozpočtem 70 miliónů korun je náročný na realizaci. Tvůrci se budou muset vyrovnat s dobovou výpravou, ve filmu se objeví postavy Heydricha a jeho ženy, které ztvární německy mluvící herci. Nejtěžší je objevit místo, které se stane jedním z hlavních dějišť filmu – tedy samotnou vesnici Lidice. „Najít odpovídající stavení, která bychom mohli srovnat se zemí, není jednoduché. Uvažujeme o tom, že necháme část Lidic vystavět jako dekoraci, což je zase finančně velmi nákladné,“ upřesňuje producent Adam Dvořák.

 

V době svého tragického konce, v červnu 1942, měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže; ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora, některé děti dali na převýchovu. Celková bilance – 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Vyhlazení Lidic pobouřilo celý svět. Na protest proti nacistickému barbarství byly jménem Lidice přejmenovány města a obce v Mexiku, Brazílii, USA nebo Austrálii.

„Příběh Lidic je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní náhodou připletli do cesty 'dějinám'. A to se může stát každému. Proto vnímám Lidice spíše skrze osobní příběhy jednotlivých hrdinů, se kterými se může ztotožnit každý z nás,“ doplňuje režisérka Alice Nellis.

 

Ve filmu si kromě Karla Rodena, který ztvární vraha Šímu, a Marthy Issové, zahrají například Milan Kňažko nebo Sabina Remundová. Premiéru budou mít Lidice na podzim příštího roku a distribuovat je bude společnost Bioscop.

 

Zajdete se na film, až bude v kinech?

Reklama