Primátor Bém viděl ve Vltavě lososa

Výkaly, zbytky z kuchyně, odpadky. Ty tam jsou ještě docela nedávné doby, kdy se vodohospodáři i hygienici dušovali, že je voda ve Vltavě čistá a nezávadná. Koupání v řece, zejména pak v úseku, jenž protéká Prahou, je ale záležitostí pro opravdové fajnšmekry.

Vltava je prý tak čistá, že se do ní vrátili raci a – podle pražského primátora Pavla Béma – byl zaznamenán dokonce už i losos. Ve Vltavě se však objevuje ještě jedna komodita – lidské exkrementy. Jde o odpad vypouštěný z místních velkých lodí, kterých řeku brázdí víc než 30 a které chtějí ušetřit.

Přitom ještě nedávno se ve Vltavě lidé koupali celkem běžně. Také dnes se ovšem najde pár odvážlivců, a to i přesto, že řeka často připomíná kanalizační stoku.

„Lodě obsah záchodů a další odpadky vypouštějí vesměs v noci, kdy to není vidět, ale i přes den.  Obvykle se to pozná podle toho, že se k lodi stahují vodní ptáci, protože se pro ně najde vždy něco k sezobnutí,“ říká o znečišťování pražské vody ve Vltavě Jaroslav Poupě z odboru čistoty vod a životního prostředí rybářského svazu.

Fekálie má odvážet servisní plavidlo, málokdo jej ale využívá

30 pražských velkých lodí znečišťuje Vltavu

Ředitel Pražské paroplavební společnosti Dušan Sahula oponuje: „My to nevypouštíme, funguje tu servisní plavidlo, které všechny lodě obsluhuje.“ A právě servisní tanker využívají lodě až na čestné výjimky jen zřídka. Plavidla pak mají připravenou výmluvu. Například že exkrementy odčerpávají ve smíchovském přístavu. Místní správce Jiří Tříska o tom ale nic neví: „Akorát Evropa a Slapy k nám jezdí.“

Dokud ovšem lidské fekálie někdo v pražské Vltavě nevyfotí a neprokáže, že jsou z určité lodi, jedná se o tvrzení proti tvrzení. Do boje proti exkrementům proto už vyrazil pražský zastupitel Viktor Pázler. Na magistrátu prý ale narazil na vlnu nezájmu: „Předpokládal jsem, že jsou nějaká opatření ze strany města. Skutečnost je však taková, že magistrát vlastně za nic neodpovídá.“

Odpadky se hromadí na náplavkách

Do řešení fekálního problému se nehrnou ani ostatní úřady. Hygiena prý nemá tekoucí vody v kompetenci a stížnosti posílá dál. Úřady si poté problém mezi sebou prohazují jako horký brambor.

A co plavci? „Počkáme, až to odteče.“

Ještě nedávno přitom bývaly dny, kdy se v Praze na koupání ve Vltavě čekat nemuselo. Teď už se jedná o sport jenom pro odvážlivce a na vlastní nebezpečí.

Koupete se v řece či rybníku, nebo jen v bazénu a na koupališti?