První den ve školce se nesl ve znamení pořekadla Na tváři zářivý úsměv, hluboký v srdci žal. Tedy v mém případě určitě… Šlo sice jen o návštěvu, ale při představě, že tam druhý den to naše štěstí nechám, mě jímala hrůza. Aby však Emily nic nepostřehla, smála jsem se tak, že učitelky patrně přemýšlely, jestli jsem cvok od přírody, nebo jsem si ráno lupla nějakou tabletku.
5d7b5f4af3084obrazek.png
Opatrně jsme vstoupily do třídy, kde panoval čilý ruch. Z chumlu dětí se najednou oddělila holčička, které lumpárna koukala z očí. Popadla našeho stydlína za ruku a zmizely v davu. Emily se tvářila nedůvěřivě, ale už to, že se odhodlala pustit mojí nohy, byl úspěch. 

Zůstala jsem tam stát jako tvrdé Y a chtělo se mi brečet ještě víc. „Pojďte, udělám vám kafe,“ zželelo se mě jedné z učitelek. A tak jsme spolu popíjely kávičku a chvílemi se zdálo, že jsem na sezení u psycholožky. Promlouvala mi do duše, ať nejsem smutná, a přesvědčovala mě, že dítko bude jistě spokojeno. 

A co Emily? Ta se oblékla s ostatními, vyrazila za zábavou na zahradu, načež se zase svlékla, umyla si ruce a občerstvila se obědem. Už už to vypadalo, že by si také dala kolektivního šlofíka. 

Několik týdnů vše procházelo hladce. Postupně jsem odcházela na delší a delší čas. Jenže pak se stalo to, co se obvykle na začátku školkové docházky stává: po setkání se s kolektivními bacily a viry Emily onemocněla. 

První den po nemoci přišly slzy jako hrachy a druhý scéna s válením se po zemi. Díky skvělému personálu školky se naštěstí vždy podařilo dítko natolik uklidnit, že mi mávalo již v dobrém rozpoložení. 

V ten druhý krizový den mi učitelka/moje psycholožka a baristka z první návštěvy školkového zařízení poradila, ať zkusím další ráno vyslat manžela. V té době jsem sice ještě žádného neměla, ale řekla jsem si, že partner a otec dítěte (v jedné osobě) bude vyhovující. Vyzkoušeli jsme to a od té doby tuhle báječnou radu předávám dál jako významné poselství, přičemž mi bylo několikrát jinými maminkami potvrzeno, že to skutečně funguje. S tatínkem se dítko loučilo jinak: pusa, zamávání a spěch hrát si s ostatními dětmi.

Reklama