vitaniČtenářku s nickem Vladka006 už nejspíš znáte. Dnes vás blíže seznámíme s její dcerou Sárou. Byli jsme totiž při Sářině první (a zatím ještě příjemné) konfrontaci s našimi úřady – na vítání občánků.

Samotnému vítání předcházel zdlouhavý výběr slavnostních šatiček. Tmavomodré saténové, jednoduché růžové, růžové s krajkou, nebo snad bílé zdobené? Co člen rodiny, to jiný favorit. Vlaďka i její manžel Petr jsou tak trochu recesisté, a tak chtěli přijít s něčím, co na vítání mít nebude určitě nikdo. „Moje představa byla, že Sáru oblečeme do černého body s kostrou a oba si vezmeme trička se stejným obrázkem. Bohužel neměli Sářinu velikost a nepodařilo se nám vybrat i zbývající části kostýmu,“ vysvětluje Vlaďka. A tak se nakonec rozhodli pro růžovo-bílé oblečení.

Už při vstupu do Vladčina bytu je jasné, že bude veselo. Bytem se rozléhá Sářin pláč, rostou jí zoubky. Zanedlouho po mně přichází i hrdý otec se svými rodiči.

Chvíli se bavím pozorováním rozlišných charakterů babiček. Zatímco jedna babička, jejíž charakter by se dal definovat jako pečovatelka v ústraní, stále pobíhá po kuchyni, vaří polévku, peče holuby a hned po sobě zase uklízí, druhá babička je jasný generál, jenž se snaží mít věci pod kontrolou a ve vlastní organizaci.

Na úřad to není daleko. Vlastně jen stačí přejít silnici. Tady už se tříměsíční Sára stává opravdovým středem pozornosti. Zatímco skupina malých dítek ze školy, možná ze školky, zpívá veselou písničku o motýlkovi, Sára si také procvičuje svůj hlasový rozsah. I operní pěvkyně by mohly závidět. Procvičuje si ho i během projevu pracovnic úřadu, které se shovívavým úsměvem řeční o lásce, v níž byly děti počaty a v níž by měly i vyrůstat.

vitani

Pláč přechází v řev. Přemýšlím, kolik to může být decibelů. Vlaďka v rámci solidarity vůči ostatním návštěvníkům odchází s dcerkou na chodbu, než řečnice projev dokončí. Noví občánci od úřadu dostávají jako dárek roztomilý plyšový polštář a ještě jeden polštářek plněný třešňovými jádry. Prý je dobrý při bolestech rostoucích zubů nebo bříška. „Přesně tohle jsem si chtěla koupit. Štěstí, že jsem zatím neměla čas,“ radovala se čerstvá máma. Ta s kyticí a pamětní knížkou, kam si budou později zapisovat vše o vývoji své ratolesti, znovu odchází za dveře, aby mohli malí zpěváci předvést ještě jedno vystoupení.

vitani

U dřevěné ručně malované postýlky se nakonec vystřídají všechny novopečené rodiny, aby si z této slavnostní chvíle mohli odnést pár fotek.  Za půl hodinky je po všem.

Reklama