Naši mužští partneři znají Liberec především kvůli tomu, jak úspěšně hájili české barvy ve fotbalu.
Ovšem rodiny s dětmi sem láká něco úplně jiného - ZOO, ve které žijí unikátní bílí albínští tygři, půvabná botanická zahrada a možná vůbec nejskvělejší vodní park v České republice.

Pobyt v Liberci stojí za to spojit s návštěvou zdejšího aquaparku.
První tematický vodní svět v Centru Babylon byl otevřen před více než dvěma lety. Na ploše přes 5 000 metrů čtverečních - ve třech vzájemně propojených obřích halách - se nacházejí četné bazény s tobogány, vodními masážemi, skluzavkami a relaxačními místy, kde si lze jen tak sednout do vody a poslouchat relaxační hudbu. Celý areál vodního světa je navíc velmi členitý. V Centru Babylon se prostě plave mezi jednotlivými bazény podzemními jeskyněmi širokými tak na dva tři plavce. Kličkuje se kolem míst s proudy, které vám příjemně masírují tělo. Nebo se hoví ve vířivkách s tak teplou vodou, že potěší tělo i mysl.

Voda v aquaparku je navíc příjemně teplá, takže sem klidně můžete jít i s malými dětmi. Speciálně pro ty je tady řada lákadel jako například speciálně vyhřívané brouzdaliště nebo vodní děla, kterými po sobě mohou pálit jako vojáci u Verdunu. Atrakcí číslo 1 jsou ale samozřejmě tobogány. Ty jsou ve vodním světě hned čtyři.
Jeden je určen pro nejmenší děti, na ostatních sviští i dospělí. Především sešup v černém tobogánu - v černočerné tmě je docela velkým zážitkem. Adrenalin v žilách zase proudí při jízdě tzv. space-ballem. To je krátký a strmý tobogán, který vás vyplivne do trychtýřovité nádoby, ve které se pak chvíli točíte kolem dokola. Nakonec propadnete do bazénu a můžete začít nanovo.....

Ve vodním parku lze klidně strávit celý den. Samozřejmě, že jen málokdo se vydrží ve vodě louhovat celé hodiny, ale na to pochopitelně projektanti mysleli, a tak do parku zabudovali řadu odpočíváren a barů se židlemi nebo lehátky. Ceny na barech a v občerstveních jsou přitom velmi příjemné.
A zajímavé je, že se tu neplatí českými korunami, ale tzv. babylonskými babkami a čtvrťáky. Ty si jednoduše rozměníte u vchodu.

Pokud už jste dostatečně vylouhovaní, doporučujeme vám návštěvu liberecké botanické zahrady a ZOO.

Botanická zahrada byla založena už v roce 1876 a dnes čítají její sbírky tisíce druhů rostlin. Některé na světě přežívají už jen díky péči botaniků z Liberce.
Botanická zahrada je velmi vkusně řešená. Sestává z komplexu skleníků, které na sebe volně navazují. V každém skleníku je flóra z jiné části světa. Například v "australském" skleníku najdete jen rostliny z Austrálie, včetně tak kuriózních rostlin, jako je Klokaní pracka.

Součástí botanické zahrady je i malé akvárium s mořskou havětí. Za sklem se prohánějí rejnoci, malí žraloci i pestrobarevné ryby z korálových útesů.

Další příslušníky říše zvířat pak naleznete v liberecké ZOO.
Ta je také poměrně stará, založena byla už v roce 1906.
Dnes se pyšní především tím, že chová unikátní bílé tygry.

Udělejte si výlet do Liberce, budete mile překvapeni. Sama jsem tam s rodinou byla.
Byli jsme v Centru Babylon, pro děti i pro nás to byl nezapomenutelný zážitek. Navštívili jsme i botanickou zahradu i ZOO.

Kdy přijít a za kolik:

Zoologická zahrada: Od dubna do října je otevřeno od 8 do 18 hodin, v listopadu až březnu je otevřeno od 8 do 17 hodin.
Vstupné je příznivé, pro dospělé 60 Kč, pro děti 35 Kč.
Hned vedle ZOO je skvělá rybí restaurace, ve které podávají báječné rybí pokrmy za rozumné ceny. Vím, o čem mluvím, protože jsme ji navštívili a speciality jsou opravdu výborné.
Bližší informace o ZOO se můžete dozvědět na: www.zooliberec.cz

Botanická zahrada: Během letního času je otevřeno od 8 do 18 hodin a během zimního času je otevřeno od 8 do 16 hodin.
Dospělí zaplatí 50 Kč, děti 10 nebo 25 Kč podle věku.
Bližší informace o botanické zahradě se můžete dozvědět na: www.botanickazahradaliberec.cz

Centrum Babylon: Otevřeno denně od 10 do 22 hodin.
Vstupné je rozčleněno podle výšky (malé děti to mají nejlepší), dne a doby pobytu.
Bližší informace o Centru Babylon získáte na: www.centrumbabylon.cz