Pořídit si domácího mazlíčka je snadné, ale ne všichni majitelé počítají také s tím, že jeho chov stojí nemalé peníze. Zvláště pokud onemocní. Proto se stává, že řada lidí zůstane veterináři dlužna. A nejde přitom jen o stokoruny!

Typickým dluhem u veterináře je částka do 10 tisíc korun. „Část lidí, kteří dluží veterinářům, má skutečně problém s tím, aby několikatisícové částky zaplatili, protože mají nízké příjmy. Další skupinou jsou pak ti, kteří po ošetření příslušnou částku „zapomenou“ poslat,“ řekl Tomáš Medřický, zakladatel služby ePohledávky.cz. Právě ta pomáhá zvěrolékařům s vymáháním dluhů.

veterinar

Zdroj foto: Shutterstock

„Existují takzvaní dlužníci veterinářů z povolání, kteří neplatí za služby zcela cíleně. Ti mají ve velkých městech, kde je hodně ordinací, pro své zvíře zajištěnou bezplatnou péči. Než totiž obejdou všechny ordinace ve městě, uplyne pěkných pár let,“ upozornil Tomáš Medřický.

A tak se veterináři ocitají v začarovaném kruhu. Profesní řád Komory veterinárních lékařů České republiky jim totiž ukládá povinnost „poskytnout první pomoc v kteroukoli dobu. V době své nepřítomnosti na provozovně nebo záznamovém zařízení uvést zastupujícího kolegu nebo pracoviště, který se zastupováním souhlasí“.

„Veterináři jsou ochotni vyjít vstříc lidem, kteří třeba při akutním ošetření zvířete nemají u sebe dostatek hotovosti. Po lékařském výkonu jim například dají podepsat uznání dluhu. Jenže někteří majitelé zvířat se jim pak odvděčí tím, že se nemají k zaplacení,“ dodal k praktikám některých zákazníků Tomáš Medřický.

Reklama