60619970c563bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Různé způsoby uvazování šátků kolem hlavy mají bohatou historii. Stojí za nimi náboženské, ale i praktické důvody. A historicky rozhodně nejde výhradně o ženský prvek.

V dávné Mezopotámii se šátky původně nosily jako ochrana před sluncem, deštěm a sloužily také k zachytávání potu při práci. Později (kolem 13. století před Kristem) se staly i součástí práva, kdyby bylo po asyrských ženách požadováno, aby si jimi zakrývaly hlavy, a dávaly tak najevo svou zbožnost. Z toho vyplývá, že ženám nevalné pověsti a lehkým děvám byl přístup k tomuto doplňku znemožněn. Za nelegální nošení šátku vás tehdy mohli na ulici dokonce zatknout.
60619ed2d4836obrazek.png
Foto: Wikipedia

Šátky postupně pronikly do různých kultur i náboženství, jako je židovská víra, křesťanství i islám. Staly se ale i způsobem k ostrakizaci sociálních skupin. Kupříkladu v roce 1786 byly v Lousianě přijaty takzvané tignonské zákony, které nakazovaly lidem tmavé pleti, aby si zahalili vlasy do látky.

V padesátých a šedesátých letech získaly šátky další praktickou funkci. Ženy pod ně schovávaly natáčky, které si někdy nechávaly na hlavě po celý den, aby byl jejich účes perfektní na večerní zábavu.

Nápaditý doplněk

Kromě bohaté náboženské, praktické a sociální historie mají šátky i tu módní, kdy jsou brány jako nápadité doplňky. Způsobů, jak je uvázat nebo zakomponovat do outfitu, je celá řada. Nosí se kolem krku, na kabelce, kolem gumičky ve vlasech, ale v poslední době také způsobem, který je spojován s babičkami na venkově. Stylu, kdy je šátek uvázaný pod bradou, se tedy přezdívá také na babku či na babičku, což je odvozeno z ruského babushka, tedy babička. Pro starší ženy z ruského venkova je to totiž velmi typický, a hlavně praktický doplněk.
60619f4f8d79bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Tento styl dále proslavila filmová i módní ikona Audrey Hepburn a často ho do společnosti nosila i americká první dáma Jackie Kennedy. Jednou z dlouholetých propagátorek šátku uvázaného pod bradou na mašličku je britská královna Alžběta II. Ta nosí dokonce hedvábné kousky z dílny Češky Ivany Nohel. I když se dlouho tvrdilo, že nedá dopustit na značku Hermés, která je svými hedvábnými šátky vyhlášená už desítky let. 

satky.jpgFoto: Profimedia

Šátky na hlavě jsou v podstatě celoroční záležitostí. Dají se zakomponovat do jarních či letních outfitů, ale hodí se i k podzimním a zimním kabátům. V kolekci pro podzim/zimu 2021 tento módní trend využila například značka Max Mara. 

Čtěte také:

Reklama