Kamarádi Jakub a Tomáš své dětství strávili na pražském Žižkově. Oba pocházeli se sociálně znevýhodněných rodin a i kvůli tomu velmi brzy sklouzli k ledabylému poflakování se po ulicích. Z potíží jim pomohli teprve pracovníci organizace Beztíže, poskytující terénní služby pro děti a mládež. Díky nim oba chlapci našli nový smysl života – hudbu. Dnes mají kapelu, skládají písně a nyní dokonce pracují i na hudebním klipu.

d

Mladí lidé si často nejsou schopni najít smysluplnou náplň volného času. Zvláště pokud vyrůstají ve špatném rodinném zázemí bez dostatku financí. Podobné situaci čelili také Jakub s Tomášem. „Neměli jsme co dělat, tak jsme prostě byli spolu. Co dělat doma? Tam byla nuda. Navíc všichni kamarádi to měli stejně. Tak jsme prostě chodili na lavičku v parku kus od školy,“ vzpomíná Jakub.

To ale nikam moc nevedlo. Navíc, hlasitá hudba a hloučky dětí posedávajících na lavičkách začaly budit pozornost kolemjdoucích. V té době si ale dětí všimli i pracovníci streetworkové organizace Beztíže. Navázat vztah s těmito ostřílenými mladíky však nebylo nic lehkého. Streetworkeři však na to šli mazaně - uspořádali hudební akci pro veřejnost, kde vystupoval i Jakubův a Tomášův oblíbený hiphopový zpěvák Rest. „Hodně jsme poslouchali hip hop, občas jsme zkusili sami napsat nějaký text nebo rapovat do hudby. Když teréňáci uspořádali koncert se soutěží, nakoplo nás to,“ říká Jakub.

Kluci se na této akci přihlásili do soutěže, v níž nakonec i vyhráli. „Díky tomu jsme dostali prostor na pódiu, kde jsme zazpívali tři naše písně. Myslím, že se to všem líbilo,“ popisuje svůj klíčový zážitek Kuba. Právě podpora publika i velký zážitek oba kamarády motivoval dál na sobě pracovat. Nadchli se do rapové hudby a lavičky v parku postupně vyměnili za nahrávací studio.

„Teď pracujeme na nových klipech, nahráváme a máme i nové logo,“ říká Tomáš.  Díky úspěchům se změnila náplň jejich každodenního života a postupně se zlepšili i ve škole. „Není moc času, chceme si alespoň dodělat maturitu. Určitě se nám to bude hodit v budoucnu – třeba pro řízení kapely a finance,“ říká Jakub. O tom, kdo za tak radikální změnou v jejich životech stojí, má jasno: „S lidmi z organizace Beztíže pravidelně probíráme naše úspěchy i to, na čem je třeba ještě zapracovat a s čím by nám mohli pomoci. To oni nám dali prvotní impuls.“

www.nadacnifondalbert.cz

Reklama