6f96eb7113bd5-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Televizní moderátorka, spisovatelka a odbornice na vztahy Anna Williamson se na svých sociálních sítích snaží dělat osvětu týkající se seznamování, vztahů, potenciálně toxických partnerů apod. Jeden ze svých nedávných příspěvků věnovala třem větám, které ze své praxe považuje za takzvané red flagy, tedy červené vlajky. Pokud si je při seznámení vyslechnete od potenciálního partnera, radí Williamson, abyste vzali nohy na ramena utíkali pryč. Vztah s takovým člověkem vám totiž s velkou pravděpodobností stejně nic dobrého nepřinese, a pokud se o něj nebudete ani pokoušet, ušetříte si nejen čas, ale i velké trápení.

„Momentálně jsi pro mě až moc dobrá/dobrý.“

Tak zní první fráze, na které podle odbornice rozhodně nevystavíte zdravé partnerství. Lidé, kteří používají tuto větu, se vás snaží manipulovat a dost možná s vámi budou chtít navázat jen jednostranně prospěšný vztah. To znamená, že se na vás obrátí jen v případě, kdy budou oni něco potřebovat, kdy se budou oni cítit osaměle. Z věty je patrné, že jste jakási jejich zadní vrátka a útěcha, když zrovna není po ruce někdo lepší. Podle Williamson máte u takových lidí počítat s tím, že vám ublíží.

„Zrovna nehledám nic vážného.“

Láska nám často zamlží mozek a zatemní rozumný úsudek. Výsledkem může být, že se snažíme urputně získat lásku a pozornost osoby, která se netají tím, že zrovna nehledá žádný vážný vztah. Myslíme si, že ji svou dokonalostí přesvědčíme změnit názor a potom se divíme, že jsme zůstali sami a se zlomeným srdcem. Jestliže vám někdo řekne tuto frázi a vy se o něj stejně budete dál urputně snažit, koukají z toho akorát problémy a trápení. Až ho/ji pak potkáte s jinou nebo s jiným, bude vás to akorát bolet, protože jste si dělali plané naděje. Důvodů, proč se rozhodneme stíhat někoho, kdo nám řekl, že není emocionálně připravený na vážný vztah, může být podle odbornice několik. A patří mezi ně i trauma z dětství nebo předchozí toxické partnerství, ze kterého jsme si odnesli, že něčí lásku si musíme tvrdě zasloužit.

„Všichni moji bývalí byli šílení. Všechny moje bývalé byly bláznivé.“

A do třetice všeho varovného. Urážení bývalých partnerů, které je znamením toho, že daná osoba nemá ke svým minulým vztahům žádnou úctu a respekt, je podle Williamson také signálem k úprku. Platí, že ve vztahu jsou vždy dva (pokud se tedy nejedná o vícečetná partnerství), oba většinou dělají něco dobře a oba většinou i v něčem chybují. Jestliže tedy někdo tvrdí, že všichni jeho ex byli špatní a nezdráhá se na ně házet špínu, něco to o něm vypovídá. A vy se určitě nechcete stát další/dalším v pořadí, o kterém bude po rozchodu tohle říkat.

Zdroje: TikTok Anny Williamson, Verywellmind.com, Healthline.com, Annawilliamson.komi.io