640ef3adef57eseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Kolikrát se stane, že někoho vidíte skvěle oblečeného, nebo si uložíte úžasný outfit na Instagramu v domnění, že ho zkusíte napodobit a třeba si kvůli tomu i podobné kousky pořídíte. Ve finále zjistíte, že se v tom necítíte dobře, nesluší vám nebo to jednoduše prostě není ono. Faktem totiž je, že to, co sluší někomu jinému, nemusí slušet vám. Provedeme vás devíti kroky, které vám pomohou najít váš styl oblékání.

1. Určete svůj typ postavy

Prvním a důležitým krokem je určení svého typu postavu, abyste věděli, co si můžete a nemůžete dovolit obléknout. Funkcí oblečení není jen to, abyste se v něm cítili pohodlně, ale aby podtrhovalo vaše přednosti a zároveň zakrývalo vaše nedokonalosti.

640eedfc658b3shutterstock-770822386.jpg
Foto: Shutterstock

2. Styl podle denní činnosti

Zamyslete se nad tím, kde a jak nejvíce trávíte čas. Pokud chodíte na večírek jednou za půl roku, proč byste měli mít v šatníku desatery večerní šaty v různých barvách? Vezměte si na pomoc papír a tužku a vypište si denní činnosti, které děláte a prostředí, ve kterých se pohybujete. Je to kancelář, nebo trávíte čas převážně doma?

3. Poznejte své barvy

Zjistěte, zda jste studený, nebo teplý typ. To vám ulehčí výběr jak při koupi oblečení, tak při tvorbě make-upu. Téměř každá barva může být teplá, nebo studená, záleží na jejím odstínu a tónu. Asi se ptáte, jak poznáte, který typ jste právě vy. Je to celkem věda, ale pokud budete mít jen trochu barevné vnímání, sami to intuitivně poznáte. Oblékněte na sebe jednu po druhé barvy duhy a prohlédněte se v zrcadle. Ladí zrovna zářivá zelená barva k vašim vlasům, očím, barvě kůže a tomu, jak se v ní cítíte? Možná ne, ale zkuste naopak zvolit khaki zelenou. Je to lepší? Takhle barevný typ jednoduše poznáte a pokud si nejste jisti, vezměte si někoho na pomoc.

640ef11d85514Teple-barvy.jpg

4. Udělejte si rozbor šatníku

Možná máte pocit, že toho ve skříni máte spoustu, ale vlastně z toho nic moc nenosíte. Nejprve vyřaďte kousky, které vám velikostně nejsou nebo ty, které už jste neměli minimálně rok na sobě. Nechte si pár nostalgických kousků, ale se zbytkem nekompromisně pryč. Jakmile budete mít věcí méně, lépe uvidíte, co vám v šatníku chybí. Udělejte si seznam kousků, které si potřebujete pořídit. Zaměřte se zejména na základní kousky (džíny, bílá košile, černé kalhoty, tělové spodní prádlo apod.)

5. Inspirujte se

Není nic špatného na tom, že máte rádi kousky, které byly trendy před deseti lety. Ale měli byste alespoň jít s dobou v tom ohledu, že budete mít přehled o tom, co se nosí. Sledujte instagramové účty, Pinterest nebo listujte magazíny... Pak podobné outfity vyzkoušejte. Používejte k tomu ale primárně věci, které už v šatníku máte.

shutterstock-1610250154.jpg
Foto: Shutterstock

6. Experimentujte

Zkuste kombinovat barvy, střihy a materiály, které byste si nikdy dřív netroufli spojit. Hledání stylu je o zkoušení, experimentování a rozbíjení stereotypů, zkrátka vyjetí ze starých kolejí, na které jste zvyklí. A v pohodě si opět vystačíte s tím, co máte doma. Místo obyčejných džínů a svetru zkuste přidat košili v hedvábném materiálu, která bude vykukovat zpod svetru, kožený pásek a nechte klidně koukat i barevné ponožky. Jedině experimentováním objevíte  nové kombinace, které by se vám mohly zalíbit. 

7. Doplňky!

Ne jedna stylistka říká, že doplňky jsou základem šatníku. Mezi ty patří nejen bižuterie, ale i pokrývky hlavy, pásky, šátky, kabelky nebo vlasové doplňky. Nezapomeňte je přidat ke každému outfitu a nebojte se množství. Pět je minimum!

shutterstock-319427201.jpg
Foto: Shutterstock

8. Nezapomeňte na make-up a vlasy

Bez upravených vlasů a hezkého, klidně i jemného, make-upu se nepohnete. Můžete být sebelíp oblečení, ale pokud nebudete mít umyté upravené vlasy a čistou pleť, nebude to mít ten efekt. I sebevědomí se vám zvedne. Oblékání, líčení i upravené vlasy spolu zkrátka souvisí a tvoří společně váš zevnějšek.

9. Boty o vás prozradí vše

Zbavte se všech bot, které vás tlačí, nejsou vám nebo jsou zničené. Nechte si je třeba na chatu nebo pobíhání se psem v lese, ale na běžné nošení volte boty, které vám dokonale padnou a jsou hlavně čisté. Říká se, že boty o vás prozradí vše. Mohou se vám líbit, ale pokud vám nepadnou, není to ono. Zaměřte se proto na jejich výběr.

Zdroj: autorka článku, Erika Fashion, Masterclass, Stylecraze