Mary Anningová pocházela z anglického hrabství Dorset, kde se narodila v roce 1799 do početné a velice chudé rodiny. Z deseti dětí se jich ale dospělosti dožily pouze dvě – Mary a její bratr Joseph. Otec pracoval jako truhlář a přivydělával si sběrem a následně prodejem škeblí a fosílií. Jurské pobřeží, kam patřila pláž u města Lyme Regis, byla na ně bohatá. Mary i Joseph se brzy projevili jako zdatní pomocníci, i když to byla práce nadmíru riskantní.

Mary-Anning-painting.jpgFoto: : Portrét  Mary Anningové s jejím psem Trayem. Malbu vlastnil bratr Joseph
Credited to ‚Mr. Grey‘ in Crispin Tickell’s book ‚Mary Anning of Lyme Regis‘ (1996), Public domain, via Wikimedia Commons

Do malebné krajiny podél pobřeží se sjížděli movití turisté, kteří byli za tyto přírodní kuriozity ochotni dobře zaplatit. Jejich zájem vznikl vlastně nepřímo díky francouzské revoluci a napoleonským válkám. Cestování do kontinentální Evropy se totiž v té době stalo pro britské aristokraty nebezpečné, a tak začali objevovat krásy klidného anglického jihu. 

Občas se objevuje extrémní tvrzení, že Mary Anningová neuměla číst ani psát. To pravda není! Nicméně díky nuzným rodinným poměrům se jí valného vzdělání skutečně nedostalo. Chodila pouze do nedělní školy, kde získala nezbytné základy. Už tehdy si ale uvědomovala, jak je důležité vzdělání a přímo po něm prahla.

Když bylo Mary jedenáct let, potkala rodinu tragédie. Bylo právě po velkých deštích, a tak se její otec Richard Anning vydal k útesům na pobřeží. Doufal, že by tentokrát deště mohly odkrýt vzácnější nálezy. Jenže skály byly velice kluzké a Richard Anning na tento hazard doplatil. Neudržel se na nich, zřítil se a přivodil si těžká zranění. Již několik let ho trápila tuberkulóza, která se spolu se zraněními stala příčinou jeho smrti. Zemřel v pouhých 44 letech, a rodina tak zůstala bez prostředků.

cke.jpg
Foto: Geologický  útvar Blue Lias poblíž města Lyme Regis
Shutterstock

Proto Mary i s bratrem pokračovali v tom, co je otec naučil. I přes nebezpečí s kladívky vyráželi k pobřeží. Brzy ukázali, že mají pro tuto práci veliké nadání a spolu s matkou pak nalezené přírodní kuriozity prodávali.

Několik měsíců po otcově smrti udělali Joseph s Mary – prakticky ještě děti – parádní objev. Nejdříve Joseph našel obrovskou lebku neznámého tvora a Mary postupně po pár měsících vždy po vydatných deštích objevovala zbylé kusy kostry. Nejdříve žebra, pak i páteř a ocas neznámého monstra. Údajně si rodina musela najmout několik silných mužů, aby jí pomohli zkamenělou kostru vyprostit. A trvalo pak další měsíce, než Mary pětimetrovou kostru očistila a dala dohromady. Tento objev vzbudil v městečku senzaci. A nejen tam! Zpráva se rychle šířila. Zanedlouho do městečka přijel sběratel Henry Henley, který zaplatil Anningovým úžasnou částku 23 liber! Rodina měla na půl roku vystaráno. Kostra se pak dostala do Britského přírodovědeckého muzea v Londýně, kde byla vedena jako ichthyosaurus, tedy v překladu rybí ještěr. Ve skutečnosti to byl mořský plaz, který vyhynul před 200 miliony let.

625435cd1a2a7obrazek.jpg
Foto: Ichthyosaur dinosaur v Přírodopisném muzeu v Londýně
Gary Todd, CC0, via Wikimedia Commons

Zdrojem financí rodiny Anningových byl i nadále sběr zkamenělin. Ač měla Mary jen minimální vzdělání, byla velmi učenlivá a snažila se vzdělávat. Protože se její bratr Joseph vyučil čalouníkem a na společnou zálibu už čas neměl, stala se od roku 1820 hlavou rodinného obchodu pouze ona. A protože se jí dařilo, mohla si o několik let později dovolit z našetřených peněz koupit domek i s velkou výlohou. Údajně kdykoliv našla hezkou zkamenělinu, nechala svého psa, aby ji označkoval, a pak se k ní vrátila s pomocníky, kteří ji pomohli vykopat. Pes pilně Mary sloužil, než jej jednou zavalila padající lavina kamenů.

ss.jpg
Foto: Dopis s kresbou Marry Anningové popisující její nález fosilie Plesiosaura dolichodeirus z prosince roku 1823
Mary Anning (1799-1847), Public domain, via Wikimedia Commons

Do Lyme Regis jezdilo v té době za Mary do jejího obchůdku mnoho geologů a sběratelů fosilií z Evropy i z Ameriky, z nichž někteří se později proslavili jako paleontologové. Jezdili za Mary zkameněliny nejen kupovat, ale mnohdy se s ní i o nálezech radit. To svědčí o tom, že už nebyla jen sběratelkou či prodavačkou fosílií, ale že se z ní stávala odbornice v nově se rozvíjející vědě – paleontologii. Škoda jen, že někteří vědci, kteří k ní jezdili a následně o tom psali, pak ve svých vědeckých pracích „zapomněli“ zmínit Maryiny zásluhy.


Mary vlastně opustila své rodné město jen jednou, když podnikla cestu do Londýna. Práce ji tak pohlcovala, že neměla na cestování čas. Mezi další objevy této pozoruhodné dámy patřil mořský plaz plesiosaurus, jehož zkamenělou kostru objevila v roce 1823. O pět let později pak jako první v Anglii Mary objevila kostru létajícího plaza – ptakoještěra. A následovaly další objevy. To už se Mary začala přátelit s tehdejšími významnými přírodovědci, kteří si jí velice vážili a obdivovali ji. Oxfordský geolog a paleontolog William Buckland se stal dokonce jejím osobním přítelem.

Přes své nesporné zásluhy se jako žena nemohla stát členkou Geologické společnosti v Londýně, navíc pocházela z nižší společenské třídy. Mary nikdy nezbohatla a ke konci života se znovu dostávala do finančních těžkostí. Jednak zájem o fosílie upadal a v některých letech nebyla Mary vůbec úspěšná a téměř nic nenašla. Kromě toho o velkou část vydělaných peněz přišla díky špatné investici. Prostě byla na tom téměř stejně jako kdysi na začátku. Tehdy jí pomohl William Buckland. Zasadil se o to, aby Mary každoročně dostávala od Britské asociace pro rozvoj vědy 25 liber. I když to bylo proti všem pravidlům, asociace to nakonec oficiálně zdůvodnila tím, že se Mary Anningová výrazně zasloužila o geologickou vědu. Sice jí to pomohlo, ale to už jí příliš času nezbývalo. Mary těžce onemocněla a v roce 1847 v obrovských bolestech zemřela na rakovinu prsu. Nebylo jí ještě 48 let.

Na dlouhá léta po své smrti Mary Anningová upadla téměř do zapomnění. Teprve v několika posledních letech se jí opět začíná věnovat pozornost. Objevila se řada článků o jejím životě i působení, stejně jako články odborné. Na motivy jejího života vznikla divadelní hra a v roce 2020 byl natočen film Amonit s Kate Winsletovou v hlavní roli…

Zdroj info: 100+1 historie, Wikipedie

Na našem webu jste si mohli přečíst: