5ee742b9544c3obrazek.pngJe příkladem toho, kam až to může žena jejího ražení při trošce šikovnosti dotáhnout. V mládí měla pověst krásné ženy, nicméně podle dnešních měřítek by nejspíš příliš neuspěla. Když jednoho dne upoutala pozornost svého nejvýznamnějšího zákazníka - belgického krále Leopolda II. - bylo jí pouhých 16 let, zatímco jemu bylo o 48 let více.

O jejím dětství či mládí se skoro nic neví. Snad jen to, že se narodila v roce 1883 (tedy stejně jako Leopoldova vnučka Alžběta zvaná Erzsi, jejímž druhým dědečkem byl císař František Josef I.) do velmi početné a zoufale chudé rodiny v Bukurešti. Zůstává otázkou, kdy vlastně začala v Paříži šlapat chodník, když už v 16 letech ulovila nejbohatšího panovníka v Evropě, jehož záliba v lehkých děvách byla legendární.
Leopoldovo neuvěřitelné bohatství pramenilo z kolonie Belgické Kongo, které paradoxně nikdy nenavštívil, ale dobyl ho bez vojenského zásahu jen svou politickou mazaností u diplomatického stolu. Brutální genocida prováděná na africkém obyvatelstvu vyšla najevo až po dlouhých letech a učinila z Leopolda největšího masového vraha mezi evropskými panovníky.

5ee743a7d7be8obrazek.pngDo tohoto nechutně bohatého muže se tedy mladá prostitutka Caroline „zamilovala“. Začala ho doprovázet coby společnice na cestách nebo při lázeňských pobytech po Evropě. Občas ji Leopold vzal dokonce i na některé oficiální akce. Docela to přehnal, když měl tu drzost a vzal ji coby svůj doprovod na pohřeb královny Viktorie. Vyvolal pořádný skandál!

Ačkoli své milenky belgický král nikdy neskrýval a že jich měl požehnaně, pro Caroline měl nezvyklou slabost. Informace o jejich vztahu vyšly najevo až rok po smrti jeho první ženy Marie Henrietty Habsburské. Caroline rozhodně  nezískala sympatie belgických poddaných. Král ji zahrnul penězi, šperky, luxusními dárky i několika nemovitostmi, přepsal na ni konžské dluhopisy a akcie. Na Azurovém pobřeží pro ni koupil vilu Leopolda, která je největší a nejluxusnější vilou na Francouzské riviéře. Jen tak mimochodem v roce 2010, kdy se prodávala, musel její nový majitel sáhnout do kapsy pro 400 miliónů eur!
Caroline byla velice marnivá žena. Své chudé dětství si bezostyšně vynahrazovala na úkor svého štědrého sponzora. Jednou prý v jistém pařížském obchodním domě dokázala utratit jen za šaty tři miliony franků! Trápila ji jediná věc: že poslední rychlík z francouzské metropole odjíždí do Bruselu tak brzo! Na nákupy jí moc času nezbývalo.  Ale jak se ukázalo, zas takový problém to nebyl. Král Leopold nechal změnit jízdní řád a vlak odjížděl o hodinu později.
5ee7438405b69obrazek.png
Caroline Leopoldovi porodila dva syny – v roce 1906 Luciena a o rok později Phillipa. Právě když  čekala první dítě, pobývala na Riviéře.Tehdy se Leopold dohodl s francouzskou vládou a společně uhradili výstavbu nové silnice vedoucí přímo k její vile, aby měla větší pohodlí. Po porodu prvního syna se jí odvděčil povýšením do šlechtického stavu. Od tohoto momentu používala titul baronky Vaughan, stejně tak jako oba její synové.
5ee74346c891cobrazek.pngLeopold II. byl zejména s blížícím se stářím velice háklivý na své zdraví. Nechal si dokonce vyrobit vodotěsný kryt na svůj pověstný vous, aby mu za deště nepromokl a nechytl rýmu. Každé kýchnutí v jeho okolí 5ee743028055dobrazek.pngv něm vyvolávalo děs, že onemocní. Jeho hypochondrické obavy dokázali umně využít Leopoldovi pobočníci, kteří si chtěli od něj na den dva odpočinout, a tak předstírali, že se o ně pokouší nějaká choroba. Leopold jim v takovém případě přísně zakázal se k němu přibližovat. A dokázala toho využívat i Caroline. Také občas předstírala nemoc a měla od něj pokoj. Podobným způsobem se dokázala zbavit potencionálních konkurentek. Stačilo prozradit, že ta a ta dáma má zrovna zdravotní problémy...

5ee7442cadc4fobrazek.pngSkandální vztah mezi Caroline a belgickým králem vyvrcholil ve chvíli, když Leopold v roce 1909 onemocněl neprůchodností střev. Nemoc měla rychlý průběh a lékaři mu nedokázali pomoci. Pět dnů před smrtí natruc všem Belgičanům i třem legitimním dcerám z prvního manželství učinil Caroline svou zákonnou manželkou. Obřad byl církevní a manželství uznal i Vatikán, ale podle belgických zákonů, které vyžadují civilní obřad, nebyl právoplatný. Naštěstí. Jinak by se mohl na trůn dostat Carolinin nejstarší syn. Leopoldův jediný syn z prvního manželství totiž zemřel v deseti letech na zápal plic po pádu do rybníka.

Ze zákona sice nemohla Caroline nic zdědit, ale Leopold myslel na všechno. Zavčas se o ni i své syny velkoryse postaral. Dal na ni přepsat ohromné množství svého movitého i nemovitého majetku a učinil z ní multimilionářku. O to větší nenávist u Belgičanů vzbudila. Leopoldovy dcery s ní vedly dlouhá léta soudní spory o otcův majetek.
Caroline stejně v Bruselu dlouho nezůstala. Přesídlila do Paříže a provdala se na svého bývalého pasáka. Ten jí nejen pomohl převést její ohromný majetek z Belgie do Francie, ale pomáhal jí ho také utrácet. Manželství ale stejně skončilo rozvodem a poté se už Caroline neprovdala. Zemřela v roce 1948 v Cambo-les-Bains…

Foto: Wikipedia/ Presque reine, Baronne de Vaughan, le Livre de Paris, 1944
 
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama