Foto: Shutterstock
Rozdělení na sovy a skřivany ovšem podle klinického psychologa a odborníka na spánek Michaela Brena nestačí. Rozlišuje čtyři chronotypy, jejichž chování přibližně odpovídá chování delfína, medvěda, vlka a lva v přírodě.


Foto: Shutterstock

Lev – vstává brzy a nejproduktivnější je ráno
Delfín – trpí poruchami spánku, vstává brzy, odpoledne zaznamenává pokles energie, ale v noci už je zase aktivní
Vlk – ráno více vyspává a nejproduktivnější je odpoledne a večer
Medvěd – budí se brzy a nejproduktivnější je mezi dopolednem a odpolednem, je to navázáno na svítání a stmívání, což je nejpřirozenější s ohledem na přírodu

Jak již bylo řečeno, chronotypy jsou částečně zakódované v naší DNA, ale na spánkový režim má vliv i místo, kde žijeme, sluneční svit, věk nebo hormony. V neposlední řadě ale svůj spánek a produktivitu ovlivňujeme sami tím, jak se chováme a jaké jsou naše návyky.

Zdravotní důsledky ponocování

Foto: Shutterstock

Z hlediska zdraví je pro člověka lepší, aby chodil dříve spát, a tedy i dříve vstával. Ponocování je spojené s řadou zdravotních problémů. Výzkum britských vědců zveřejněný v časopise Chronobiology International například ukázal, že lidé, kteří jsou vzhůru dlouho do noci, mají vyšší riziko cukrovky, onemocnění srdce a cév, a tedy o deset procent vyšší riziko úmrtí, než ti, kteří chodí spát brzy a brzy vstávají. Schopnost naučit se brzy vstávat a být produktivní už od rána může být praktická i s ohledem na pracovní rutinu a denní povinnosti.

Foto: Shutterstock

Přetočte své vnitřní hodiny

Své vnitřní biologické hodiny může člověk částečně změnit nebo se o to alespoň pokusit. Podle výzkumu univerzit v Birminghamu, v Melbourne a v Surrey k tomu stačí tři týdny. Účastníci studie na to ale šli poměrně zhurta. Každý den chodili spát o dvě až tři hodiny dříve, než byli zvyklí, což může být pro tělo docela šok. Lepší je na to jít postupně podle následujících 7 bodů.

  1. Pokud chodíte spát hodně pozdě večer, snažte se jít do postele postupně o dvacet minut dřív. Místo 12:00 tedy v 11:40. Po týdnu můžete ubrat dalších 20 minut na 11:20 apod. S ohledem na rytmus přírody je vhodné se dopracovat ke spánku přibližně mezi 22:00 a 06:00.  Lidé, kteří vstávají kvůli práci ještě dříve, by měli chodit i dříve spát. 
  2. Večer používejte světla více do červena připomínající západ slunce. Ta by měla jít spíše zespodu. To znamená mít lampičku na zemi apod. Vyhněte se modrému světlu z obrazovek, které blokuje tvorbu melatoninu, což je hormon důležitý pro spánek.
  3. Vytvořte si uvolňující večerní rutinu – přečtěte si třeba knížku, hodinu před spaním už nesviťte skoro vůbec, meditujte, při svíčkách si povídejte s partnerem apod.
  4. Budík dejte mimo dosah, abyste při jeho vypínání museli vstát z postele. Postupně ho ale přestanete potřebovat a budete se budit sami od sebe.
  5. Každý den se aktivně hýbejte.
  6. Omezte kofein a alkohol a dvě hodiny před spaním už nejezte.
  7. Dejte tomu čas. Své biologické hodiny nepřetočíte ze dne na den. Buďte trpěliví a radujte se i z měnších úspěchů.


Čtěte také:

Reklama