Kateřina, Lada, Soňa, Zuzana a Lukáš. Pětice kamarádů, kterou žene dopředu chuť motivovat mladé lidi, aby mysleli na své zdraví včas, stojí za kampaní #prsakoule. Tito studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy jim spolu s dalšími #loonogirls a #loonoboys radí, jak správně a pravidelně vyšetřovat sobě nebo svému partnerovi prsa a varlata. Více nám o průběhu i výsledcích kampaně řekla Kateřina Vacková, zakladatelka neziskové organizace Loono.

katerinaProč vaše kampaň „Sahám si na ně každý měsíc“ vznikla?

Prsa a varlata jsou jedinými orgány, které si můžete (samo)vyšetřit, proto je důležité, aby tento postup znal každý a začal s prevencí už v mladém věku. Čím dříve odhalíme případnou nemoc, tím je lepší prognóza. Zvolili jsme tedy komunikaci cílenou na mladší generaci a přišli s kampaní, která naplno využívá potenciál sociálních sítí. Měla neuvěřitelný úspěch, který z části přikládám právě té neotřelé komunikaci a unikátnímu hashtagu #prsakoule, který se lidem vryl pod kůži snad více než samotný název kampaně “Sahám si na ně každý měsíc”. Zároveň umožnil lidem se do kampaně zapojit. Spousta lidí nám vyjádřila podporu a stala se našimi ambasadory. Z toho máme ohromnou radost, je to pro nás důkaz, že lidi #prsakoule baví. Zároveň pro nás ale vždy bylo na prvním místě to, abychom se neodchýlili od tématu. Komunikujeme sice odlehčeně a neformálně, ale stále víme, že se jedná o vážné téma.

Máte už nějaké konkrétní výsledky?

Nezisková organizace Loono, která stojí za kampaní #prsakoule, fungujeme necelé dva roky. Máme za sebou více než stovku vzdělávacích workshopů, na kterých jsme vyškolili téměř pět tisíc lidí. Mě osobně těší každá zpráva od našich fanoušků. Ať už o tom, že nám fandí, že díky nám začali vyšetřovat nebo že i naše kampaň přispěla k tomu, že jim byl nádor objeven v časném stádiu. Takových se nám do dnešního dne ozvalo více než 20 a já mám z jejich příběhů vždy slzy na krajíčku.

Máte pocit, že si berou vaše rady k srdci i mladí lidé, které vzděláváte?

Myslím, že ano. A věřím, že je to i díky tomu, že je nestrašíme, ale mluvíme s nimi otevřeně, a dalo by se říct i odlehčenou formou. Chceme, aby prevence nebyla povinnost, ale něco, co bude lidi bavit a na co budou pyšní. Vnímání vlastního těla se mění a my jsme moc rádi, že můžeme být součástí této změny.

Co mladé lidi nejvíce překvapuje?

modelSkutečnost, že by se jich rakovina mohla také týkat. Často je považována za nemoc starších lidí, a právě to chceme vyvrátit. Myslet na své zdraví bychom měli už v mladém věku. Například rakovina varlat, které se intenzivně věnujeme, se týká mužů už od 15 let věku – a teď ruku na srdce: kdo z nás myslel v patnácti na to, že by mohl mít rakovinu?

Lidé zkouší nahmatat bulky ve figuríně. Daří se jim to?

Většinou ano. A často jsou překvapeni, jak jsou bulky autentické. V modelu varlat jsou ukryté čtyři bulky, v prsou jich je šest. Zároveň učíme muže vyšetřovat ženská prsa a ženy vyšetřovat varlata, je totiž důležité, aby partneři zbystřili, pokud u partnera nahmatají cokoli neobvyklého. Věděli jste totiž, že až 30 % rakoviny odhalí právě partner?

Jak složité je naučit se rozpoznat, že s prsy či varlaty je něco v nepořádku?

Není to vůbec složité, jde hlavně o nácvik postupu samovyšetřování a procvičování samotného hmatového vjemu. Nácvik trvá cca 5 minut a samotné vyšetřování doma rovněž. U větších prsou možná o chvilinku déle. Ale ani tak to není nic, na co by si člověk každý měsíc nenašel čas.

Dokáže laik vůbec poznat, že je něco špatně?

Dokáže poznat “že se něco děje”. Jestli je to špatně, nebo dobře, určí lékař, kterého na základě nahmatání bulky nebo jiného příznaku navštíví. Lepší je přijít několikrát zbytečně, než jednou pozdě.

Vy sama máte s rakovinou osobní zkušenost. O co přesně šlo?

Tenkrát jsem cítila, že s mým tělem není něco v pořádku, navštívila jsem lékaře a byl mi diagnostikován zhoubný nádor na vaječníku. Bylo mi 22.

Co je nejdůležitější, pokud člověk slyší takovou diagnózu?

Nejdůležitější je pozitivní mysl, psychika má podle mého názoru velký vliv na průběh a výsledek léčby. Takže nic nevzdávat a bojovat.

koule

Vaše nemoc byla tedy důvodem pro založení neziskové organizace Loono?

Nebyla úplně důvodem, ale posunula mě k tomu. Dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou dělat preventivní kampaně a přednášky. Moje nemoc mě jen utvrdila v tom, že prevence a včasná diagnostika jsou nesmírně důležité. Tak jsem založila Loono a povídám si s lidmi o tom, jak se dá nemocem předcházet.

Loono

Nezisková organizace Loono, z. s., vznikla v květnu roku 2014. V rámci pravidelných workshopů vzdělává v oblasti prevence onkologických onemocnění a spolu s tím pomáhá již nemocným a jejich rodinám.

Loono má ve svých řadách převážně studenty lékařských fakult. Odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie i praktického lékařství. Záštitu převzala 1. LF UK, kde většina mediků a zdravotních sester z Loono studuje. V oblasti prevence rakoviny proškolilo Loono od doby svého založení skoro 5 000 lidí.

www.loono.cz

#prsakoule kampaň

Cílem #prsakoule kampaně, kterou pořádá nezisková organizace Loono, za níž stojí, je naučit zejména mladé lidi #prsakoule, a odhalit tak rakovinu včas. Prsa a varlata jsou totiž jedny z nejfrekventovanějších orgánů, alespoň co se doteků týče – prsou, ať už svých nebo našeho partnera či partnerky, se měsíčně dotkneme 167×, varlat dokonce 369×. Málokdo ale ví, že by na ně alespoň 1× měsíčně měl sáhnout správně a provádět tzv. samovyšetřování.

Chystáte nějaké novinky?

Do budoucna plánujeme další preventivní kampaně, workshopy a konference. My, jakožto budoucí lékaři, totiž nechceme pacienty pouze léčit, ale dlouhodobě je vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Neustále čerpáme inspiraci, připravujeme nové workshopy, brožury a cokoli, co bude lidi bavit a zároveň je přivede k tématu. Také jsme objednali školící modely z celého světa a zaškolujeme nové “loonogirls” a “loonoboys”. Nedávno jsme vydali i historicky první Kámasútru vyšetřování ve dvou. Původně jsme ji zamýšleli jen jako jednu z odměn naší hithit kampaně, je ale tak dokonalá, že ji určitě nabídneme i dalším.

I když je teprve začátek nového roku, máme již naplánované desítky workshopů, a to na nejrůznějších místech po celé České republice. A zájem stále narůstá – do března se prakticky nezastavíme. Školíme především ve firmách a na kulturních akcích, chodíme ale i do škol a také pořádáme vlastní workshopy, kam může přijít kdokoliv. Nově přidáme prevenci kardiovaskulárních onemocnění – již jsme objednali několik modelů srdce a cév. Naším cílem je v roce 2016 vyškolit více než patnáct tisíc lidí.

prednaska

Jak vás mohou lidé podpořit?

Možností, jak nás podpořit, je hned několik. Největší radost nám udělá to, že se lidé začnout každý měsíc (samo)vyšetřovat. Jak na to, se dozví na některém z našich workshopů nebo na www.prsakoule.cz. Mezitím si mohou na ZOOT.cz koupit naše trička “Sahám si na ně každý měsíc” nebo nám napsat o nálepky, pohlednice a placky a šířit tak povědomí o prevenci dále. Pokud by věděli o nějaké firmě, škole nebo kulturní akci, kde bychom mohli uspořádat workshop, mohou nám poslat tip na www.loono.cz. Sledovat nás lze snad na všech sociálních sítích.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama