Oheň na jihu Austrálie si vyžádal už 171 obětí. Nejhůř postižený je stát Viktorie.

Australské úřady varují, že počet obětí požárů by mohl dál růst.

Premiér Kevin Rudd prohlásil, že bilance požárů je děsivá, a varoval obyvatele, že by měli být připraveni na další špatné zprávy. Požáry v jižní Austrálii jsou nejhorší v dějinách země.

 

„Přes noc se sice trochu umoudřilo počasí, přestal foukat vítr, který rozdmychával oheň, ale stále hoří v této chvíli 31 míst,“ popsal aktuální situaci generální konzul ČR v Austrálii Vít Kolář.

Úřady navíc zvyšují odhady počtu obětí. „Dnes vystoupil premiér státu Viktoria a po poradě s bezpečnostními složkami vyjádřil nejhorší představu, že počet obětí se může vyšplhat až na 230,“ uvedl Kolář.

To by byla vůbec nejhorší bilance přírodní katastrofy v Austrálii od dob osídlení oblasti Evropany.

Plameny zasáhly území o rozloze tři tisíce kilometrů čtverečních. Některá města už oheň téměř srovnal se zemí. Svědci ničivé katastrofy popsali události slovy, že z nebe prší oheň.

Generální konzul ČR v Austrálii Vít Kolář odpověděl na otázku, proč je počet obětí letošních požárů tak vysoký: „Svědci říkají, že požár přišel velmi nečekaně. Mnozí z obyvatel ani netušili, že stovky kilometrů od nich hoří. Vítr přenášel oheň rychlostí stovek kilometrů za hodinu.“

 

Příčinou vzniku požárů je vedro, kdy teploty v létě často neklesají pod 40 stupňů. Oblasti sužuje sucho, například letos už nepršelo osm týdnů. Požáry navíc rychle rozšiřuje vítr.

Australské úřady mají navíc podezření, že některé letošní požáry založili úmyslně žháři.

Reklama