Budík nás vzbudil ve třičtvrtě na osm ráno. Fuj! No ale pokud jsme chtěli stihnout snídani v osm, tak jsme museli vyskočit z postele. Byla sobota.
V chatě jsme měli zaplacenou jen polopenzi, protože na obědy jsme chtěli střídat různé restaurace. Paní domácí byla tak hodná, že manželovi upravovala jídlo podle bezlepkové diety.

Po snídani jsme sbalili baťůžky a utíkali na autobus do Turnova. Jeli jsme moc hezkou krajinou, lesem, v kopcích, kolem rozvodněné Jizery (tehdy nechybělo moc a vylila by se). Podle plánu jsme se chtěli podívat do Liberce, do aquaparku.
Vymyšlené jsme to sice měli hezky, jenže v Turnově jsme zjistili, že bychom se, jak vlakem tak autobusem, do Liberce dostali nejdříve o půl 12. A to by nám na prohlídku Liberce a aquapark moc času nezbývalo. Když si teď zpětně pročítám náš dovolenkový deníček, tak tam mám napsáno, že jsme se spolu právě pohádali, protože manžel zapomněl v autobuse svou novou, docela drahou kšiltovku. Ale to nebudeme rozmazávat, že? :-)

Chvíli jsme se pokoušeli stopovat, směr Liberec, ale neměli jsme štěstí, tak jsme se vydali na prohlídku Turnova. Zašli jsme si do muzea a potom nám začalo kručet v žaludku.
Pro naši první gurmánskou zastávku jsme si vybrali pizzerii Korunní princ, která stojí na turnovském náměstí. Musím je moc, moc pochválit. Vaří výborně a taky jsou moc hezky zařízení. Padli jsme do měkkoučkých sedaček a objednali jsme si. Dala jsem si kuřecí křidýlka v marinádě z medu, pepře a koření. Manžel si pochutnal na kuřecím steaku Don Vittone, s pikantním řeckým sýrem. Jestli oběd byl výborný, tak káva (po dlouhé době první) byla ještě lepší (kdo zná kávový absťák, tak ví o čem mluvím).

Po dobrém obědě jsme se ještě jednou prošli po Turnově a nasedli na vlak směr Malá Skála.

Když jsme dojeli, vydali jsme se ještě na průzkum okolí. Malá Skála je překrásná vesnička, s moc krásnou okolní přírodou. I když už jsem byla docela uchozená, přesvědčil mě manžel na výstup k Pantheonu. Šplhali jsme hodně dlouho do kopce, lesem, po lesních cestičkách a došplhali jsme až k vyhlídce Zahrádka na kopci.
Dlouhý výstup se nám vyplatil. Měli jsme úžasný rozhled do kraje, na rozvodněnou Jizeru, okolní skály, lesy, louky… Opravdu to stálo za tu námahu.

V restauraci pod Panteonem jsme si dali grog a bavoráka a v šest už nám jel autobus nahoru, k chatě.

Po večeři jsme si ještě vzali kola a vydali se na projížďku. Pro změnu od chaty nahoru. A šli jsme spát…

PS: Když jsme jeli autobusem zpátky do Mukařova, ležela u pana řidiče manželova ztracená kšiltovka :-)

 

TIPY NA VÝLET:

Malá Skála
Na samém severním okraji Českého ráje mezi městy Turnovem a Železným Brodem se nachází vyhledávané rekreační středisko Malá Skála. Leží v malebném údolí řeky Jizery, lemovaném po obou stranách lesnatými kopci a skalními útvary s typickými dominantami Vranovského hřebene, Pantheonu a Suchých skal. K turistickým zajímavostem v blízkém okolí patří skalní bludiště Drábovna, Kalich a Chléviště nebo zřícenina hradu Zbirohy. Za pozornost stojí také hrad Frýdštejn či rozhledna na Kopanině.
Maloskalsko však není rájem pouze pro příznivce pěší turistiky. Na své si přijdou i milovníci koupání, vyznavači cyklistiky, horolezectví, kanoistiky a v zimním období též lyžování, a to jak běžeckého, tak sjezdového. Bohatá je také kulturní náplň. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty nebo hudební festivaly, z nichž asi nejslavnější je Maloskalské výtvarné léto a Benátská noc. Pochází odtud známá spisovatelka Jarmila Glazarová, malíř Josef Jíra, olympijský vítěz ve vodním slalomu, Miroslav Šimek, a řada dalších osobností. Ubytovat se lze ve třech hotelích, několika chatách, penzionech a privátech nebo v autokempu. Dobré je i zázemí, co se týká možnosti nakoupit základní potraviny nebo denní tisk.

Turnov
Město nad řekou Jizerou. Dominantou města je novogotický kostel Panny Marie s nedostavěnou věží. Městské divadlo je zmenšeninou Prozatímního divadla v Praze. V Okresním muzeu Českého ráje je rozsáhlá expozice drahých kamenů, šperků, geologie, archeologie, historie a národopisu. K častým cílům turistů patří zámek Hrubý Rohozec, hrad Valdštejn a Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.

Vranovský hřeben a Pantheon
Ostrý hřeben z pískovce, který podobně, jako protilehlé Suché skály vyzdvihly a postavily „do pozoru“ obrovské přírodní síly na konci třetihor. Byl využit jako strategické místo pro stavbu hradu Vranova. Později, ve zříceninách Vranova, byl zřízen Pantheon, tedy místo, určené k posmrtnému uctívání významných příslušníků národa. Vyhlídka Zahrádka je 55 metrů přímo nad hladinou Jizery. Skalním hřebenem prostupuje značená cesta směrem na Frýdštejn.

Více informací naleznete na http://www.rajnet.cz