Další ukázka obecného nezájmu o záchranu „rodinného stříbra“: Z vyhlášených malebných lázní Kyselka zbyly jen žalostné trosky.

Veřejný ochránce práv nyní prověřuje, jestli úřady postupovaly v souladu se zákony v případu zchátralých lázní v Kyselce na Karlovarsku. Památkáři si myslí, že úředníci mohli postupovat razantněji, úřady to však odmítají.

Nejasnosti okolo vlastnictví objektu situaci příliš nepomohly a společnost, která budovy po vleklých soudních sporech koupila, říká, že za poslední dva roky utratila za přípravy na záchranu lázeňských budov 26 milionů korun. Provedla příslušné průzkumy a vypracovala potřebné zakreslení stávajícího stavu.

Za posledních 16 let budovy pětkrát změnily majitele, z vyhlášených lázní s bohatou historií zbyly jenom trosky. „Uvnitř je vše rozbité a vykradené,“ zlobí se starosta Kyselky Josef Janát.

Mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková dodává: „Informace, které byly dostupné v médiích, naznačovaly, že nebyly zahájeny žádné práce, které by směřovaly k záchraně nebo údržbě objektů.“

Ombudsman proto požádal úřady, aby mu předložily, jak ve věci postupovaly.

O dalším osudu lázeňských domů budou jednat zástupci kraje, měst a památkářů na mimořádném setkání 31. března.

Reklama