Když se řekne karneval, většině z nás se vybaví buď vzpomínky na dětství, kdy jsme se v přestrojení za princeznu, nebo Indiána poprvé vydali do společnosti na svůj první „bál“…
Ti zbývající si možná představí jihoamerický karneval plný rytmů, krásných těl a exotických vůní…
Ne všichni ale asi víme, že vyhlášené karnevaly jsou pořádány také na Kanárských ostrovech…
Pokud byste se rádi takové akce účastnili, pak byste si měli naplánovat cestu nejlépe na únor. (např. na Gran Canarii bude Carnaval probíhat ve dnech 20. 2.–28. 2. 2004; na Tenerife 23.–29. 2., s tím, že 20. 2. můžete na tomto ostrově zhlédnout vyhlášení královny krásy).
A pozor: Na tyto slavnosti se sjíždí velké množství návštěvníků z celé Evropy a Španělska, a proto jsou místní hotely v tomto období plné. Plánujete-li tedy návštěvu v této roční době, je radno si ubytování včas rezervovat.

A jak to vypadá?
Každý rok po celých deset dnů trvá karneval, při němž tisíce místních obyvatel oslavují jaro. Obchody a úřady jsou v této době zavřeny a mladí i staří v maškarních úborech zaplavují ulice, kde se za rytmických tónů hudby oddávají tanci.
Obyvatelé vesnic a různé skupiny lidí se oblékají podle vybraných námětů do velkolepých a často provokativních kostýmů, jejichž příprava mnohdy zabere i celý rok. Hudebníci a tanečníci se mísí mezi květinové vozy a do veselice se za dobromyslného humoru místních zapojují i turisté, z nichž mnozí také nosí masky a kostýmy.
Hudba a tanec trvají až do pozdních nočních hodin a všude se oslavuje.

Největší a nejlepší Carnaval lze zhlédnout ve městech Santa Cruz a Puerto de la Cruz na Tenerife a v Las Palmas na Gran Canaria.
Posledně jmenovaný karneval má ráz podobný karnevalům v Rio de Janieru a o masopustním Mardi Gras v New Orleans.

Pohřeb sardinky
Snad nejbizarnější ze všech oslav na ostrovech je tzv. Pohřeb sardinky, který probíhá kolem karnevalu. Z desek a kusů dřeva stlučená obrovská sardinka (jejíž rozměry by se klidně uplatnily i ve známém katastrofickém filmu z vodních hlubin) se slavnostně veze z určeného místa na velkém alegorickém voze k moři. Doprovázejí ji stovky truchlících, kteří v průvodu za zesnulou rybou naříkají, pláčí a ve strojeném smutku vytvářejí neskutečný hluk. V tomto podivném pohřebním průvodu spatříte i královny krásy, transvestitní maškary a celé rodiny oblečené do smutečních hávů. U moře je sardinka rituálně spálena a vše zakončí velkolepý ohňostroj.

Více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz, kde můžete také zadat vyhledávání nejvhodnějšího zájezdu podle vámi pevně stanovených parametrů (např. místa, termínu, typu ubytování i představě, jak dny na těchto ostrovech chcete strávit) nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu:
+420 / 2 / 24 94 70 00 nebo +420 / 2 / 24 94 65 59.