Moje maminka se jmenuje Antonie, je to vlastně rodinné jméno. Babička se tak jmenovala a nějaká vzdálená teta také. A to byl ten problém. Když ta teta šla s mojí maminkou ke křtu tak zapomněla jméno, které jí  babička vybrala. Původně měla být Alena. Když se jí pan farář zeptal, jak se bude holčička jmenovat, nenapadlo jí nic lepšího než jí dát jméno po sobě. Maminka se svým jménem zápasí dodnes. Nevím proč, Tonička je hezké jméno.

Já ke svému jménu, Daniela, přišla vylučovací metodou. Mamince se líbila jména Jana, Hana a nejvíce Dana, ale to jí přišlo moc tvrdé, tak  je ze mne Daniela. A jestli se mi mé jméno líbí? moc ne, ono nějak nejde změkčit. Tedy jde, ale  zdrobněliny jako Danča a pod smí používat jen moji přátelé, od "cizích" lidí mi to vadí. A nejvíce mne točí, už od školky, když mi někdo říká Dano, to by mne vzal čert, když to slyším.

Sama mám dvě dcery. Starší Eliška ke svému jménu přišla tak nějak okamžitě, od začátku těhotenství jsem věděla, že to bude holka a že to musí být Eliška. Diskuzi jsem nepřipustila. A mladší dcera? Jednou jsme si všichni sedli s kalendářem a já četla dívčí jména, když se někomu, včetně miminka v bříšku, nějaké jméno líbilo, dal vědět. Mimi kopalo jen při jménu Žaneta, to jsme vetovali a vybrali jméno Jindřiška.

Ani jsme si neuvědomili, že by měla svátek na moje narozeniny. Vyplnili jsme papíry do porodnice a čekali na den porodu. Když se malá začala hlásit na svět, něco mne "bouchlo" do hlavy a rozmyslela jsem si to. Během 5ti minutové cesty do porodnice jsme odhlasovali jméno Andrea, ale nějak jsme to zapomněli říct rodině, takže nám celý den chodili gratulace k narození Jindřišky. A malá perlička na závěr, Andrejka sice nemá svátek na mé narozeniny, ale má ho na narozeniny tchýně.

dazou

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

A co vaše křestní jméno? Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

Reklama