Hovawart má hlídání už ve jméně. To vzniklo spojením dvou staroněmeckých slov značících dvůr a hlídat. Jestli jsou hovawarti skutečně dobří hlídači, to se dozvíte v dalším pokračování Atlasu psích plemen. A nechybí ani zkušenost majitelky dvou hovawartek Aleny...

Země původu: Německo
Použití: pracovní pes
Klasifikace podle FCI:pes

  • Skupina 2, pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2.2, molossoidní plemena horského typu
  • Se zkouškou z výkonu
  • Celý standard FCI: Hovawart (klikni)

Velikost (výška v kohoutku):

  • Psi od 63 do 70 cm
  • Fenky od 58 do 65 cm

Hmotnost:

  • Psi asi 40 kg
  • Fenky asi 30 kg

Dožívá se: 14 let
Chovatelské kluby: Hovawart klub ČR (www.hovawart.cz)

Historie plemene...

Hovawart je velmi staré německé pracovní plemeno. Jméno plemene pochází ze staré němčiny (středoněmčiny): „Hova“ znamená dvůr a „wart“ je výraz pro hlídače. Od roku 1922 bylo obnoveno šlechtění hovawarta, bylo využito psů podobného typu, který byl chován na místních farmách. V raných dobách šlechtění byli hovawarti kříženi s německými ovčáky, novofoundlandskými psy, leonbergery, a dalšími plemeny. Díky pečlivému přístupu k výběru psů ke šlechtění byl uchován původní pracovní typ psa. V zemi původu hovawarta byla věnována značná pozornost výběru psů s ohledem na jejich zdraví. Zejména výskyt dysplazie kyčelního kloubu byl snížen na minimum díky desítkám let výběru psů bez tohoto nežádoucího znaku. Lze předpokládat, že všechny kluby chovatelů hovawarta v ostatních zemích se rovněž zaměřily na sledování tohoto primárního cíle.

Vzhled psa a důležité proporce...

pes

Hovawart je silný, středně velký pes poněkud prodlouženého rámce, dlouhosrstý, využívaný jako pracovní plemeno. Pohlavní dimorfismus je velice výrazný, zejména ve tvaru hlavy a ve stavbě těla.

Důležité je...

  • Délka těla by měla dosahovat nejméně 110 až 115% výšky v kohoutku.

Povaha hovawarta...

Uznávaný pracovní pes se širokou škálou využití. Pes milé a vyrovnané povahy, s výrazným protektivním a bojovým instinktem. Je sebevědomý, dokáže dobře snášet stresové situace, středně temperamentní a má velmi dobrý čich. Vyvážené tělesné proporce a oddanost k rodině jej spolu s jeho povahou a schopnostmi předurčují jako vynikajícího společníka, hlídače, ochránce, také však ke stopování a záchranářským činnostem.

Jak o psa pečovat...

Z historie pleme je patrné, k čemu byl hovawart vyšlechtěn. Jde o psak, který bude bez problému vykonávat jakoukoli práci - může být hlídačem, záchranářem i třeba asistenčním psem. Jeho výcvk ale musí být důsledný. Jde o docela velkého psa, který budí respekt. Hovawarta můžete chovat v bytě, ale daleko šťastnější bude u domu, dokonce i s celoročním venkovním pobytem v boudě. Co se týče péče, nesmí se zanedbat výživa v dospívání kvůli velikosti psa. Má také krásnou dlouho srt, kterou je třeba rozčesávat. 

Vyzpovídal jsem kamarádku Alenu. Ptal jsem se jí na její dvě hovawartky Astu a Berry...

Asta

Proč ses rozhodla právě o hovawarta (a rovnou pro dva)?
Před tím jsme měli komplikce s německým ovčákem, jak povahové, tak zdravotní. Prostě byl přešlechtěný. Hledali jsme proto psa, který vydrží celý den venku, je zdravý, není přešlechtený, je zvládnutelný a zároveň budí respekt a má rád děti. Tohle všechno hovawart splňuje. Vybírali jsme podle katalogu a byla to šťastná rozumová volba. Když jsme je viděli naživo, hned jsme se zamilovali. Druhý pak vyplnul časem - je to Astina dcera.

Jakou mají holky povahu, máj nějaký jednotný charakterový rys plemene?
Přirozeně rozumově hlídají. Nebudou štěkat, když jde někdo kolem, ale když se dotkne plotu, tak stropí poplach. Hlídají si své teritorium. A obě milují děti, je to rys všech hovawartů, co znám. Další společný rys hovawartů je přizpůsobivost - dokonale kopírují svého pána, může z nich být akční pes i gaučák, možná i pro to se jim důvěrně říká hovíci.

Kdy tě nejvíc naštvaly?
Vždycky, když mi sežerou připravenou grilovačku. Jsou to popelnice a kradou jídlo - nevezmou ho z ruky, ale když ho někde položíš, je jejich.

Říkala jsi, že mají rády děti, jak se k nim chovají?
Asta je trochu dámička, brání je a ráda se hladí, mazlí se, nechá je po sobě válet,a le nevyvádí s nimi skopičiny. Berry je takový jejich parťák, ale slzičy jim neutře, od toho je Astička.

Berry

Co si s nimi prožila nejveselejšího?
Je toho spoustu. Třeba téměř každodenní veselost prožíváme s Astou, jejíž specialitou je otvírání dveří, chce-li se za námi podívat, tak si prostě zmáčkne kliku a otevře. Mysleli jsme si, že na ni vyzrajeme, tak, že kliku otočíme nahoru. No, výsledkem je, že pokud máme plné ruce, tak si neotevřeme, ale Asta to hravě zvládne za nás. Její potomci to dětí a umí si otevřít i dveře s koulí...

Kdyby ses rozhodovala dnes, pořídila by sis zase hovawarta?
Určitě ano!

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama