608ff76a67623cl.jpg
Foto: Shutterstock

Krátká exkurze do historie kouření

  • Rostlinky tabáku rostou na území Ameriky už přibližně 8 tisíc let. Žvýkání a kouření tabáku se před asi dvěma tisíci lety stalo nejprve součástí náboženských a kulturních obřadů.
  • Do Evropy se kouření rozšířilo na přelomu patnáctého a šestnáctého století a zásluhu na tom měl Kryštof Kolumbus a jeho posádka.
  • V první polovině devatenáctého století se rozšířily cigarety balené v papíru, již předtím se k tomu používaly například kukuřičné listy. Posléze spatřily světlo světa i první stroje na výrobu cigaret. Zvládly jich kolem 200 za minutu. Dnes se za stejný časový úsek vyrobí 9000 cigaret.
  • Během světových válek získalo kouření ještě větší popularitu. Cigarety byly vojákům poskytovány jako morální podpora a vzpruha.
  • Lidé samozřejmě neponechávali stranou ani možné negativní dopady kouření. První takové informace se objevily už v polovině devatenáctého století. V roce 1950 vyšel v časopise British Medical Journal článek o spojitosti kouření a rakoviny plic.
  • I přes rizikovost kouření se později prokázalo, že hlavním problémem není nikotin, ale hoření a následné vdechování vzniklého kouře, který obsahuje až 6 tisíc chemických látek, přičemž cca 100 z nich je prokazatelně škodlivých. Nikotin je sice návykový a skrývá rizika, ale není klasifikovaný jako rakovinotvorný.
  • První snahy vyvinout zařízení založené na nahřívání tabáku místo jeho spalování se objevily už v osmdesátých letech minulého století. 
  • První elektronická cigareta, která je založená na tom, že její tekutá náplň nehoří, ale pouze se zahřívá, byla patentovaná v Číně v roce 2006. Místo kouře vzniká aerosol, který obsahuje méně škodlivin než cigaretový kouř. Vyhnout se nejškodlivějšímu hoření tabáku se snaží i další bezdýmné alternativy klasických cigaret.
  • Nahřívače tabáku se v posleních letech těší stále větší oblibě, kuřáci je vnímají jako vhodnou alternativu. Na trhu je několik značek a jsou pro zájemce dostupné v prodejnách tabáku nebo ve speciálních obchodech.
Podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR se v Česku mezi lety 2012 až 2019 počet kuřáků snížil a necelá třetina kuřáků v Česku se v roce 2019 pokusila s kouřením přestat. Terapeutka Petra Petrlíkoví, se kterou redakce spolupracuje, k tomu radí: „Obvykle lidé při svých předsevzetích selhávají, protože si dají velký jasný cíl a ten je v průběhu postupujícího času jasný, velký, ale stále někde v nedohlednu. Při dodržení principu malých kroků - směrem k vysněnému cíli – kdy se člověk zaměří pouze na ty malé, ale hodnotné a realisticky splnitelné kroky, může dojít k cíli přes malá „jasná světla“, protože každý měřitelný sebemenší úspěch správným směrem je viditelný. Jde o správnou cestu a můžu se za každý krok vždy ocenit, což na rozdíl od velkého cíle někde v dáli zvýší motivaci člověka k naplnění jeho předsevzetí. Stejně tomu tak může být i v případě zbavení se návyku kouření - přejít na méně škodlivou alternativu, elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák - může být jedním z těch postupných kroků k cíli, pokud ho člověk chce dosáhnout“.

Zdroj: Svetbezkoure, Cancercouncil, Nemocnice Agel, ministerstvo zdravotnictví

Pokud máte rádi vědomostní kvízy, máme tu pro vás jeden zaměřený právě na kouření. Když se zapojíte, můžete vyhrát jeden z pěti hezkých dárků s kosmetickými balíčky Yves Rocher. Kvíz o kouření profesora Dohořela najdete zde

Čtěte také:

Reklama