Nedávno jsem se setkal se zajímavou (pro mě) novinkou, brýlemi na „trénování“ očí. Namísto klasických skel mají černý děrovaný plast. Koukat skrz ně je v podstatě srovnatelné pohledu skrz cedník. Výrobce je doporučuje například jako léčbu krátkozrakosti, ale i dalekozrakosti či opotřebení zraku věkem.

Na jedné oslavě narozenin se objevil zajímavý dárek – děrované černé brýle. „Je to na trénování zraku,“ vysvětlil původce dárku. Všichni přítomní si je okamžitě začali zkoušet. No, neodolal jsem.

Tak jsem je zkusil

Zavřel jsem oči, nasadil brýle a pak oči otevřel. Byl to trochu šok. Koukal jsem skrz ně, jako bych hleděl přes cedník, nutilo mě to k střídavému ostření – na dálku jsem musel ostřit jinak než na blízko. Popravdě mě překvapilo, že přes ně vůbec něco vidím.

Podle příbalové informace se brýle mají nosit každý den několik desítek minut, ale klidně i déle, třeba celý den. Já v nich vydržel asi půl hodiny a celkem rychle jsem si zvykl. Dalo by se v nich dělat vlastně skoro všechno, jak jsou dírky blízko očí, tak se viditelné spektrum moc nesnižuje. I když třeba za volant bych v nich asi nesedl.

Lechtal mě nos

Po chvilce nošení jsem se začal smát. Lechtal mě totiž kořen nosu. Za nějaký čásek to zase odeznělo. Brýle fungují na principu posilování očních svalů, tak jsem si lechtání vysvětlil tak, že se začaly zatínat svaly, které se dříve nezatínaly.

Pomohly?

Jestli by mi brýle pomohly s mým špatným viděním na dálku, nevím. Nedostal jsem je já a musel je vrátit, ale rozhodně mě bavily. Navíc jsem v nich prý vypadal líp než Střihavka! Na stránkách výrobce jsem si pak přečetl, že prý pomáhají na...

bryle

  • krátkozrakost
  • dalekozrakost
  • tupozrakost
  • astigmatismus
  • zrak zhoršený věkem (presbyopie)
  • bolesti hlavy z důvodu namáhání očí
  • ochrana zraku, prevence proti zhoršení

Zní to trochu jako zázrak. Stránky výrobce brýlí Vision Fix jsou plné chvály, ale tam bych ani nic jiného nečekal. Abych věci přišel na kloub, pokusil jsem se zjistit nějaké nezávislé informace. Princip, zdá se, není neznámý. S děrovanými brálemi se experimentuje již mnoho let a dospely různého vylepšování.

Ovšem o léčbě například krátkozrakosti se hovořit nedá. Dle mého soudu mírně skepticky hovoří například primář Očního oddělení prostějovské nemocnice Petr Frgál, když na dotaz ke krátkozrakosti odpovídá: „Při použití brýlí s dírkou se vidění zlepší díky tak zvanému stenopeickému vidění, kdy dochází k eliminaci tak zvané sférické a chromatické vady čočky oka, při které okraj čočky láme jinak jak její střed. Samotná krátkozrakost se tím však nijak neléčí, po sejmutí těchto brýlí budete vidět stejně jako před tím.“

Jinými slovy dochází k odstínění paprsků dopadajících na oko, které způsobují, že obraz bodu není bod, ale rozmazaná kruhová ploška (sférická porucha). Když brýle sundáte, odstiňování skončí a vidění se vrátí k původnímu.

Moje resumé

Připadá mi, že jde zase jen o chytrý podfuk, založený na znalosti něčeho, co běžně lidé neznají. Děrované brýle jsou - ostatně stejně jako dioptrické - jen pomůckou, která pomáhá vidění, když je máte na očích, po sundání se však vrací do původního stavu. Ale pro tu legraci rozhodně stojí za to brýle aspoň někde vyzkoušet!

Obrázek brýlý: www.treneroci.cz

Přečtěte si také...

Reklama