Je mužem na mateřské dovolené, ale nevidí to tak zalité sluncem jako většina žen v jeho roli a proto se rozhodl o svém zápřahu psát. Zcela upřímně a bez okolků světu sděluje své pocity z „mateřské“. To, že mu jeho syn Čenda dává někdy pěkně zabrat, je evidentní z každého jeho slova.

Když jsem si tak projížděla Facebookem, narazila jsem na stránku, která se jmenuje Deníček moderního fotra. Už ze začátku mě zaujal ten název, a navíc i počet lidí, kterým se deníček líbí, mě také celkem zarazil, jelikož je poměrně vysoký. Zajímalo mě, o co vlastně jde, takže jsem se na stránku podívala a musím říct, že příspěvky dotyčného mi ihned vykouzlily úsměv na rtech. Konečně někdo, kdo to řekne na „férovku“, že mít dítě a být s ním na „mateřské“ není zase až takové „labůžo“, jako někteří tvrdí.

Po přečtení většiny příspěvku, kdy jsem se od srdce zasmála, jsem se rozhodla kontaktovat dotyčného „moderního fotra“ s prosbou o rozhovor. Souhlasil, a tak si můžete přečíst, jak to vlastně má muž, pokud je na mateřské dovolené, jak reagovalo jeho okolí na to, že bude na „mateřské“, a mnohem více…

První, co mě zajímá, je: Kdo je to vlastně moderní fotr?
Na mně není nic zajímavého. Klasický příběh, který zná určitě každý. Mladý a nadějný student se spoustou plánů do budoucna ukončí školu, najde si práci, najde si přítelkyni, zbouchne přítelkyni, vyrazí ho z práce, odchází na mateřskou. Takový až klišé - Český sen.

Má malá koule na noze se jménem Čeněk mi život příliš neulehčuje. Je to sice právoplatný člověk, ale je to člověk rozumu mdlého, svěrače uvolněného, motoriky nevalné, jehož světlé momenty v oblasti invence a rozvíjení sebe sama zahrnují převážně soustavné pokusy o zničení předmětů v okolí a nebo rovnou sebe. Prostě a jednoduše život s malým dítětem je obtížnější než bez malého dítěte, což je myšlenka takřka revoluční.
- úryvek z Deníčku moderního fotra

Proč jste se rozhodl psát Deníček moderního fotra?
Cítil jsem se nevybouřen. Tak nějak bez cíle. Samozřejmě byl tu standardní cíl vychovat dítě a pak v klidu umřít, ale to jsem vyhodnotil jako ne příliš povzbudivé. Jelikož jsem už předtím měl nějaké literární ambice, vrhnul jsem se na to. Spouštěcím motorem bylo, když jsem si přečetl nějaký sluníčkový blog nadšené matky, která se rozplývala, jak je to všechno super, ten její malý spratek je hodňoučkej a svět je krásné místo. Vzhledem k tomu, že v době, kdy jsem to četl, jsem zrovna po probdělé noci, kdy syn odmítl spát, zrovna dodrhnul ten den už potřetí poblitou podlahu, řekl jsem si, že takhle teda ne. Bylo třeba napsat, jak to je doopravdy.

Stát se mužem na mateřské dovolené bylo to vaše dobrovolné rozhodnutí?
Za mě o tom rozhodli v práci, když mě vyrazili. Partnerka má solidní zaměstnání, takže nás uživí.

Jak reagovalo vaše okolí na to, že jste se rozhodl být mužem na mateřské dovolené?
Mí rodiče byli nadšeni z toho, že jejich syn, kterému platili školy, to dotáhl až na mateřskou dovolenou. Každopádně mi přijde, že nic zásadního jsem z okolí nevypozoroval. Pár vtípků, k narozeninám jsem dostal tampony, ale posměch se nedostavil.

Připravoval jste se nějak na „mateřskou“? Přece jen pro ženu je to tak nějak automatické, ale u muže tomu je jinak, učila vás vaše partnerka nějaké věci?
U ženy to je automatické asi v tom směru, že se jí nalijou prsa mlíkem, jinak je ta startovací pozice úplně stejná. Starat se o dítě není nic složitýho. Nakrmit, napojit, přebalit, nezabít, nenechat ho se zabít, a tím to hasne.

Než jste začal psát Deníček moderního fotra, radil jste se o tom se svou ženou?
Neradil. Rovnou jsem to začal psát. Já jsem totiž macho muž a alfa samec rodiny. Když budu chtít psát blog a už mám navařeno, vyžehlíno a uklizeno, tak ho prostě psát budu a basta.

Vy nyní máte facebookové stránky, blog a vychází vám i kniha, čekal jste, že váš počin bude mít takový úspěch?
Otázka je, co si mám představit pod pojmem úspěch. Je sice hezké, když někomu vyjde kniha, ale když se jí prodá dvacet kusů, tak to asi úspěch úplně není. Abych ale byl upřímný a neoháněl se falešnou skromností, tak jsem něco podobného čekal a šel jsem tomu i naproti.

Jak si myslíte, že jednou bude reagovat váš „synátor“ Čeněk na to, až si vaši knihu přečte?
Držím si palečky, aby mi nerozbil hubu.

Vy máte spousty fanoušků, ale určitě se najdou i tací, kteří vás nechápou, chodí vám nějaké nenávistné zprávy?
Nenávistná zpráva mi snad ani nepřišla. Vedle spousty zpráv od nadšených čtenářů mi přišla znepokojivá nabídka od muže ve středním věku, zda bych se s ním nechtěl sejít. Jen tak, bezdůvodně. Rád bych tímto vyslal jasný signál, že se s muži ve středním věku nehodlám scházet. To abyste se zbytečně nenamáhali.

sda
Urývek z Deníčku moderního fotra k této fotce:
Čeněk jde tomu štěstíčku očividně naproti. Podařilo se mu zbořit další oázu jistoty. Nemám vůbec tušení, kde přišel ke klíčku od krytky na zásuvku. Žil jsem totiž v domnění, že máme jenom jeden, a ten je pečlivě uložen na poličce, kam nedosáhne. Nějak si obstaral kopii. Díky klíčku odstranil ze zásuvky krytku a posléze zásuvku mohl odemknout. Než se celý incident vyšetří a než se nalezne viník, který bude potrestán (viníkem budu určitě já, jako vždy), tak jsem dočasně vyhodil pojistky v celém bytě. Hroznej člověk ten Čeněk. Jak mám tenhle materiál dopiplat až k dospělosti? To se nedá!

A teď popravdě, vy vše berete s humorem, ale je to jen na oko a vy se ve skutečnosti trochu hroutíte, nebo opravdu se snažíte nad tím vším povznést?
Byly i takové chvíle. Jsou to určité cykly. Jsou okamžiky, kdy dítě řve, chodí po bytě, ničí věci a tíhne k demonstrativnímu sebepoškozování. To jsou potom super chvíle. Pak ale jsou zase okamžiky, kdy dítě spí. Když dítě spí, jsem šťastný. Spící dítě je lepší než sex.

Souhlasíte s tím, že rodičovská dovolená je opravdu dovolená? Nebo stojíte na druhé straně a myslíte si, že je to špatné označení, protože se jedná o pěkný zápřah?
Rodičovská dovolená není dovolená v žádném případě. Rodič je totálně nasazen. Spíš bych to přirovnal k nevolnictví. Mělo by se tomu říkat rodičovské nevolnictví. To je dobrá myšlenka. Snad se to chytne.

Co je podle vás na „mateřské“ nejhorší, a naopak nejlepší?
Pokud přejdu ten každodenní rutinní vopruz, tak nejhorší je přebalování. Hlavně ranní přebalování je rychta. Syn už slaví dílčí úspěchy na nočníku, takže se snad začíná blýskat na lepší časy. Nejlepší na mateřské dovolené je, když dítě po obědě usne. To pak jdu spát taky. Spánek po obědě je můj vrchol dne. Všechno před spánkem a po něm už je jenom smutné.

Byla nějaké situace, kdy jste si říkal, že už to vážně nezvládnete?
Takový chvíle byly určitě hned na startu (protože teď jsem už protřelý mazák), kdy jsem po narození dítěte naivně s velkou pompou přestal kouřit. Abstinující kuřák a uřvaný dítě ve tři ráno, to je smrtící kombinace. Vyřešil jsem to tak, že jsem opět začal kouřit, a začínám pokukovat po lehkých drogách nebo alkoholu. Tam ještě nemám úplně jasno...

Rodičovství není o těch legendárních velkolepých příhodách, kterým se všichni jednoho dne, až dítě vysmahne na internát, zasmějí. Je to o tom každodenním vopruzu a o těch drobnostech, které se pravidelně opakují. Jo a taky o nevyspání. Hlavně o nevyspání.
- Úryvek z Deníčku moderního fotra

Tip na Vánoční dárek

Knižní událost léta, která prozřetelně vychází již v zimě, je tu. Chystáte se na to, že vás někdo zbouchne? Chystáte se někoho zbouchnout? Znáte někoho, kdo se chystá někoho zbouchnout? Zakupte si (jemu) antikoncepční knížku Deníček moderního fotra a myšlenky na rozmnožování vás, popřípadě dotyčného rychle přejdou aneb pojďme spolu bojovat proti stoupající porodnosti.

Knížka mapuje dobu před porodem a první rok Čeňkova života. Jsou tam i hezké obrázky a knížka je z papíru. Knížka splňuje nejpřísnější normy jakosti ISO 9000, a proto je vhodná i pro diabetiky, bulimiky, kardiaky a maniaky.

Kniha vyšla včera, tudíž 10. prosince, a aktuálně se dá zakoupit u zhruba desítky knihkupců na jejich internetech.

dsf

Čtěte také:

Reklama