Sedmadvacetiletá Ilona, jež už pár let žije ve společné domácnosti se svým přítelem, se poslední roky nevrací ráda tam, kde vyrostla. Zatím poslední svátky, která s původní rodinou strávila, se však pro ni staly doslova noční můrou. Zažila nepěkné scény a výhrůžky na adresu své mladší sestry. Vůbec nemůže pochopit, jak se její otčím chová hrubě a odmítavě k vlastní dceři. Čekala by prý, že jí bude projevovat větší pochopení a lásku, než kdysi od něho dostávala jako puberťák Ilona. Nikdy ho příliš nemusela, proto odešla tak brzy z domu, ale teď je přímo zděšena.

Foto: Shutterstock

Tohle opravdu nechcete zažít. A už vůbec ne o Vánocích,“ vzpomíná pohledná žena na nedávné dny, které strávila se svou matkou, mladší dcerou a nevlastním otcem. A pro pochopení vysvětluje složitější rodinné vztahy: „Můj tatínek umřel, když jsem byla ještě dítě. Ale dobře si ho pamatuji. Byl to noblesní člověk s obdivuhodným všeobecným přehledem. Ačkoliv hodně pracoval, vždy si našel čas, aby si se mnou povídal. Uznávám, že nasadil laťku hodně vysoko, ale to, co si matka přivedla po jeho smrti domů jako nového partnera, bylo pro mě od začátku nepřijatelné. A věřím, že by tomu tak bylo i v případě, kdyby můj tatínek nebyl zdaleka tak skvělý jako byl. Tohle je prostě hulvát a buran. Omlouvám se za ten výraz,“ odfrkne si opovržlivě a dodává, že její matka se s ním seznámila v době, kdy Ilona bydlela kvůli střední škole mimo domov a dojížděla jen na víkendy.

Později už jsem při každé příležitosti vynechávala i ty víkendy. Dodnes mě mrzí, že se mamka tak unáhlila, i když možná byla prostě jen ráda, že někoho našla a že nezůstala v té naší vísce na všechno sama,“ zamýšlí se zpětně nad situací, která ji v době dospívání připravila o všechny iluze. S maminkou se odcizily a od té doby se vztah nezlepšil. „Asi o to víc jsem se přimkla ke svému prvnímu příteli, se kterým nám to naštěstí dodnes klape,“ vysvětluje a pomalu se dostává k události, která jí definitivně vzala chuť jezdit tam na návštěvu.

Už jak jsem vešla do dveří, dýchlo na mě dusno, které viselo ve vzduchu. Otčím právě odcházel někam za svými kumpány a mladší sestřička ani nevyšla ze svého pokoje. Neměla jsem jí to za zlé, zvlášť když jsem se od matky pak dozvěděla, jaká dramata tam aktuálně probíhají,“ vzpomíná a dodává, že její nevlastní sestře je dvanáct let a vždy byla tak trochu jiná. Toho si prý nešlo nevšimnout.

Osobně jsem si vždy myslela, že za to může svérázná otčímova výchova. Podle mě chtěl raději syna, a tak z ní udělal svého malého parťáka. Chodili spolu na chlapské akce, jedli chlapská jídla, sledovali chlapské filmy plné střílení a akčních scén,“ loví Ilona ve své paměti okamžiky, které trávila s rodinou. Jenže teď se sestra asi začala hledat a je zmatená. „Její kamarádky jsou uhihňané holčičky, s kterými si nerozumí. A tak zřejmě aby vnitřně netrpěla, řekla doma, že se cítí jako kluk a chce tak i žít,“ vyzrazuje rodinné tajemství Ilona, jež dodává, že otčím svou dceru prý málem zabil a přestal s ní po jejím doznání úplně komunikovat. Je prý na něm vidět, že to vnímá jako potupu a styděl by se před svými kamarády, kdyby se ukázalo, že jeho dcera je dle jeho slov divná. „Je mi sestry líto. Jako dítě si možná s tátou užila dobrodružství, jako puberťačka je doma ale stejné nešťastná, jako jsem byla já,“ povzdychne si nad nelehkým osudem, který ona naštěstí zvládla.

Čtěte také:

Reklama