My-Octopus-Teacher-oct-reaches-out-to-Craig-Tom-Fosterjpg.jpg
Foto: Netflix media center, se souhlasem společnosti Netflix

Dokumentární film Moje učitelka chobotnice je dojemný příběh o přátelství Craiga Fostera s hlavonožcem. Zajímavý koncept dokumentu přiláká k pozorování mořského dna všechny věkové kategorie a nutí k zamyšlení. Mají zvířata opravdu emoce? Do jaké míry jsou nám podobní?

Craig Foster si myslí, že na podobnosti člověka a chobotnice něco je. „Člověk vidí chobotnici jako nějakého mimozemšťana, ale přitom jsou nám podobní víc, než si myslíme,“ říká dokumentarista, který se každý den potápěl ve svém rodném Kapském Městě do stejného místa, aby se s bázlivým hlavonožcem spřátelil.

Lidé spekulují o intimním vztahu

Dokument z produkce Netflix sklidil kromě ovací odborníků také řadu hulvátských komentářů na sociálních sítích. Lidé se do Craiga naváželi s tím, že má určitě s chobotnicí intimní vztah. Nevhodné narážky dokumentarista úspěšně ignoroval. Vyjádřila sem k němu však i spisovatelka a teoretička Sophie Lewis, která film shledala sice dojemným, ale ne příliš dobře uchopeným. Scénu, kde chobotnice letmo sedí na Fosterově hrudi, popsala jako jistou formu sexu.

My-Octopus-Teacher-octous-walking-Craig-Foster.jpg
Foto: Netflix media center, se souhlasem společnosti Netflix

Popírání evoluce

Většinu diváků ale nic takového nenapadlo. Soustředili se raději na dechberoucí záběry mořského dna a na možnost zapojit se do světa přírody jiným způsobem, než doposud znali. Dokument má jisté mezery a možná by bylo lepší, kdyby šlo jen o záběry bez mluveného komentáře. Craig příliš přesvědčuje diváka o tom, jak jsme si s chobotnicí podobní, až popírá evoluční teorii. S chobotnicí máme sice stejný gen v oku, ale naše evoluční cesty se jinak už dávno rozešly. Mnoho vědců se dokonce přiklání k tomu, že chobotnice má nejblíže k analogii mimozemského života na Zemi, což se dokumentarista hned na začátku snaží vyvrátit. Když ale nebudeme dokument po této stránce brát tak vážně, jde o poutavě natočený snímek s dojemnou složkou.

Zdroj informací: Česko-Slovenská filmová databáze, The Guardian

Reklama