Albert HallEurotunel si objednejte dopředu, nenechte děti vybírat samostatně z jídelního lístku, auto vybavte igelitovými potahy, naučte se omlouvat ve čtyřech jazycích a posilněte nervy. Vzhůru k tajemnému Stohnehenge.

Výběr výletu s karavanem a třemi dětmi k 1500 kilometrů vzdálenému Stonehenge je možno pokládat za odvážný čin, ale rozhodně nelituji.

Přesto, že:

Albert Memorialo Po několika stovkách kilometrů udělají malí nezbedové kreativně ze zadní části vozu místo podobné okolí chánovských kontejnerů. 

Ve druhém stadiu se pak pokusí zabít mezi sebou.

o Dále následuje několik po sobě jdoucích pokusů o likvidaci nervové soustavy vpředu sedících dospělých. Zvláštní pozornost je přitom věnována řidiči. Nezbývá nic jiného nežli zastavit a rozptýlit ratolesti návštěvou německé restaurace.

o Výsledkem samostatné práce dětí s jídelním lístkem je množství jídla na obřích talířích, z čehož jim sice září očka, avšak snědí jednu osminu. Při placení zase naše očka připomínají ta Hurvínkova.

 
Tower BridgePříští větší zastávku (nevelké Holandsko lze projet s dětmi spícími, pokud se člověk smíří s dětským kolínkem, po mnoho kilometrů zapíchnutým v ledvinách), která proběhla v Belgii, jsme mysleli, že jsme již chytřejší, a zabrousili do samoobslužného restaurantu, kde se zákazník pohybuje s tácem a jídla i porce je možno si předem prohlédnout. Tato volba eliminuje slepé objednání něčeho, co nelze sníst. Má však jiné zápory. Dítě, pohybující se s tácem, na který naložilo kakao, malinový džus, dětskou porci červené omáčky s masovými kuličkami a moučník, odchází (vinou drobných čudlíků na podkladové ploše pro sunutí tácu) z restaurace jako vytažené ze smetiště. Navíc je potřeba se omluvit personálu, který je nucen vzápětí udělat sanitární den.

Pro cestu na Britské ostrovy si lze vybrat buď trajekt, nebo podmořský tunel. Trajekt je zajímavý, nicméně cesta trvá o mnoho déle nežli Eurotunelem z Calais do Folkstone. Ten je dobré si objednat dopředu, což lze zvládnout mnoha cestami. My jsme vyzkoušeli www.check-in.cz, kde byli trpěliví i tehdy, když hodinu příjezdu třikrát přeobjednáváte díky hektolitrům džusů a minerálek z nudy vypitých dětmi, a z toho pramenících zastávek na každém padesátém kilometru. Cesta Eurotunelem trvá zhruba 40 minut. 

Na Britských ostrovech je opravdu na co si zvykat, třeba na jízdu vlevo. Na kruhové objezdy, jimiž je řešena většina křižovatek, se najíždí také doleva. Dopravní značky jsou umístěné vlevo. Náš volant ovšem zůstává stále tvrdošíjně též vlevo, což omezuje výhled na stranu nejpotřebnější. I sebelepší řidič je za chvíli naprosto vyčerpaný. Naštěstí i na silnici panuje pověstný anglický klid, a tak si na „kruháku" při pěti cvičných kolečkách lze vše pečlivě promyslet.

A pak Londýn - je čistý, spořádaný, zajímavý a jedno odpoledne rozhodně nestačí na prohlédnutí všeho, co nabízí.

Náš cíl je však Stonehenge

Úchvatný, monumentální, magický, záhadný, fascinující a neuvěřitelně pečlivě hlídaný. I přes pekelnou zimu a ostrý vítr je na co se dívat. Člověk je rázem v jiném světě a má hlavu plnou otázek, na které neexistují jednoznačné odpovědi. Nedali nám je ani vědci, astronomové, záhadologové, geologové, historici... všechno jsou jen předpoklady a dohady více či méně fantastické. Počkali jsme do večera a vypravili se ke kamenům znovu sami.

Neoblomná ochranka u StonehengeBohužel ani přes vysvětlování, úsměvy a prokázání se novinářským průkazem neexistuje způsob, jak se k monumentu přes ochranku propracovat v noci. Navzdory tomu, jaká Angličany předchází pověst, jsou to velice příjemní, vstřícní, milí, usměvaví a pohodoví lidé. Ovšem ctí zákony a předpisy, v tom by nám mohli jít příkladem.Tak jsme na místě alespoň přespali tak, abychom měli Stonehenge na dohled. Nic zvláštního se během noci kolem ovšem nedělo.

TowerSplnil se mi jeden ze snů. Cestování s dětmi celkově více než 3000 kilometrů daleko hodnotím zpětně jako, řekněme, zábavné a pestré. Zážitky jsou totiž ve vrchovatém množství a všechny pozitivní.

 

Reklama