Jednou z tváří charitativního Projektu Medela, jehož je Žena-in mediálním partnerem a o kterém přineseme bližší informace v jedné z dnešních novinek, je i česká plavecká hvězda a pokořitelka kanálu La Manche Yvetta Hlaváčová...

Jak žije? Co chystá v nejbližší době? Plánuje děti? Čtěte náš rozhovor!

Co chystáte v nejbližší době?
Pracuji na svém dalším plaveckém projektu, který by se měl uskutečnit letos v létě. Jak se bude jmenovat a o co přesně půjde, vám zatím neprozradím.

Neprozradíte?
Nemohu, ale budete první, kdo se to dozví.

(Zleva) Yvetta Hlaváčová, Eva Aichmajerová, Lejla Abbasová a její přítel Obi.Kdo vás přivedl k charitativní činnosti?
Moderátorka Lejla Abbasová. Bylo to v roce 2004, kdy mi Lejla osobně volala, seznámila mě s projektem a požádala mě o spolupráci. Já jsem souhlasila, protože mi to připadalo úžasné. Od té doby spolu fungujeme a pokračujeme dál. Ono by to někomu mohlo připadat otřepané – charita, charita...
Je to pro mě dobrá zkušenost: v dnešní době je lepší držet se trošičku při zemi a asi i díky charitě mám v hlavě srovnané názory, že se držím tam, kde se držím.

Co vás nejvíce při charitativních akcích překvapilo?
Myslela jsem si, že v našem století je všechno tak nějak jinak, líp, ale je to prostě hrozné. Vždycky, když se dozvím něco nového, tak si říkám: „Zaplať pánbůh, že jsem se narodila tam, kde jsem se narodila.“ Někdy je neskutečné, co lidi v zemích, kterým pomáháme, vydrží, v jakých podmínkách tam žijí...

Klikněte si pro více informací
o Projektu Medela!

A když chvilku nebudeme hovořit o charitě... Jaký je váš největší životní sen?


Já už jsem si svůj největší životní sen splnila – světový rekord. Byl to takový můj dětský sen, dokázat ve svém oboru maximum, což se mi vlastně povedlo. Tento rok jsem se dočkala dokonce největšího ocenění ve své plavecké kariéře, americké Síně slávy. To je vlastně nejvyšší ocenění, které můžete v plavání dosáhnout. V podstatě jsem ani tak daleko nepomýšlela, ale díky tomu se mi vrátilo celé to úsilí a odříkání, které jsem do sportu vložila. Jsem za to hrozně moc vděčná, že jsem všechnu tu energii nevydala vniveč.

Přesto, čeho byste chtěla ještě dosáhnout?
Teď už mám takový dospělý sen, a to je mít fungující rodinu a vztah. To je pro mě dnes nejdůležitější. Myslím si, že bez toho jsou všechny ostatní sny k ničemu. Bez takové té harmonizace a zázemí, což asi zjistíme každý dříve nebo později sám.

Yvetta Hlaváčová

Narodila se 26. května 1975, je reprezentantkou ČR v dálkovém plavání.

„Tak, maminko, zaberte, už to bude. Je to macek,“ řekl prý Yvettině mamince porodník - to ještě netušil, jak velké" ženě právě pomohl na svět. Vždyť i podle Guinessovy knihy rekordů má tato plavkyně nejdelší nohy na světě (126 cm).

Úspěchy:

   •  držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu
La Manche,
   •  držitelka tří evropských rekordů MASTERS,
   •  dvojnásobná medailistka z Mistrovství Evropy,
   •  dvojnásobná medailistka z MS,
   •  plavkyně roku 1995,
   •  první česká plavkyně v historii, co zaplavala 200 m volný způsob pod dvě minuty,
   •  pětinásobná mistryně Jižní Ameriky,
   •  mistryně Velké Británie,
   •  mistryně Chorvatska,
   •  mistryně Egypta,
   •  překonala 60 českých rekordů,
   •  82 titulů mistryně ČR v bazénovém plavání,
   •  20 titulů mistryně ČR v dálkovém plavání,
   •  vítězka světového poháru na 100PZ, 100 delfín a 10 km. 
   •  Yvetta překonala české rekordy v těchto disciplínách:
               50 m,100 m, 200 m (motýl),
               50 m,100 m, 200 m (volný způsob),
               100 m (polohově),
               10 km, 15 km, 20 km, 25 km (dálkové plavání).

Když už jsme u té rodiny, kolik byste chtěla mít dětí?
Mně by nejvíce vyhovovala jednorázová akce dvojčata, abych dohnala skluz oproti  vrstevnicím a kamarádkám, které už děti mají. Navíc to neplánuji zase tak brzo, takže se taky trochu modlím, abych to všechno stihla. Abych třeba nerodila až ve čtyřiceti. I když se to také stává – to mě vždycky utišuje, že jsou maminky, které rodí v pětačtyřiceti, takže ve mně zůstává optimismus. Ale abych se vrátila k tomu počtu: Kdyby to šlo, chtěla bych mít dvě děti. Myslím si, že jedno je málo a tři zase už hodně.

Kluka, holku?
Prvního určitě kluka. Mám totiž pocit, že je v naší rodině trochu „přebabováno“, také mám kolem sebe ráda takovou tu mužskou energii, takže prvního určitě raději kluka. A potom holka, ono je to ideální – přijde mi, že se budou navzájem více respektovat, že si nebudou tolik závidět, když to bude kluk a holka.

Byla byste ochotná adoptovat dítě?
Ano. Vážně jsem o tom dokonce přemýšlela, takže určitě.

Povedete děti k plavání nebo k jiné kariéře?
Nebudu je vést ke kariéře. Dám jim určitý základ a budu se snažit, abych jim předala to nejlepší ze mě, ne to nejhorší. Ten zbytek už je na nich, jak se k tomu postaví, já to za ně neoddřu. A ono to plavání není žádný med, jsou to hodiny ve vodě a obrovská dřina, která není vždycky úplně doceněná, takže k tomu musí být veliká láska, aby to člověk vydržel. Co se takhle rozhlížím kolem sebe, čím úspěšnější člověk, tím línější má děti, takže je to všechno ve hvězdách. Já si tady nebudu plánovat, jaké budou mé děti a co budou dělat, když jsem je ještě ani neporodila, a za druhé věřím tomu, že je to ta nejtěžší věc na světě, vychovat dobře svoje dítě – navíc ještě aby něco umělo.
Vlastně bych asi nejvíc chtěla, aby se mé děti jednou chovaly jako dobří lidé. To je pro mě největší kariéra, které bych se od nich mohla jednou dočkat.

Co dělá váš čtyřnohý mazlíček?
Už mám dva, argentinskou dogu a štěně sibiřského huskyho, které ale není úplně čistokrevné. Oba jsou to kluci, takže je doma docela živo. Věnuji jim několik hodin denně, chodí se mnou i plavat.

Máte nějakou noční můru?
Občas mě přepadnou nějaké hrozivé záběry, třeba z aktualit nebo filmů, ale nedá se říct, že to jsou noční můry. Člověk, jestli žije ve strachu, tak žije špatně. Snažím se raději vidět věci v těch lepších barvách, lepších stránkách. Noční můry si nepřipouštím, protože vám nic neulehčí ani nevyřeší. Vůbec si o nich nedovolím přemýšlet, natož jimi žít.

Když potřebujete dobít baterky, když si chcete od všeho odpočinout, co děláte?
Na mě nejvíc funguje samota a příroda. Proto je pro mě ideální ten pes, který mlčí, dá vám prostor... Navíc vidím, že ze mě mají radost i oni. Ideálně tedy relaxuji, když vidím, jak se honí po lese, baví mě ten jejich pohyb, ta bezstarostnost, kterou z nich mohu čerpat. Miluji, když spolu jdeme někam ven. Když třeba už rostou hříbky, jdeme na houby – houbaření mě moc baví.
Jinak se hodně načerpávám z historických věcí, jako jsou hrady, zámky, ale vždycky je to o té přírodě. Pokud ale není možnost jít do přírody, jako že se tam snažím dostat každý den, ale občas se stane, že to prostě nejde. Potom sáhnu po dobré knížce, anebo se vracím k mým oblíbeným filmovým klasikám, odkud na mne dýchne čistota světa, příroda a prostě takové to usmání.

Co vás poslední dobou naštvalo?
Vždycky mě naštve, když narazím na hloupost lidí. Ta by se sice ještě odpustila, ale žasnu, jak někteří lidé umí cíleně využívat. Vůbec nechápu, jak někdo může takovým způsobem uvažovat. Byli lidé, kteří se mě snažili cíleně využít, stává se mi to vlastně docela běžně a vždycky mě to hrozně zklame.

A co vás naopak potěšilo?
Mám radost z každého rána. A zrovna včera ráno mě požádala jedna velká hotelová síť, jestli bych nepokřtila žirafu. To mi udělalo ohromnou radost – vždycky jsem chtěla adoptovat nějaké zvíře, k čemuž jsem se ještě nedostala, ale je to takový můj menší sen. Že bych si vybrala v zoo zvíře, které bych adoptovala. Takže ta hotelová síť to vlastně realizovala za mě, tím mě moc potěšili. Navíc je to mé oblíbené zvíře, protože je vyšší než já. Jen ještě nevím, jaké jí dám jméno – nad tím musím ještě popřemýšlet.

Přání Yvetty Hlaváčové čtenářkám internetového časopisu Žena-in:

  

Fandíte Yvettě? Přispíváte na charitu? Co si myslíte o adopci dětí? Chtěla byste také dosáhnout nějakého světového úspěchu? Chtěla byste také dotovat zvíře v zoo? Jaké a proč? Co popřejete Yvettě vy?

Reklama