Atlasu psích plemen pokračuje. V tomto díle si můžete přečíst o domácím mazlíčkovi Kellym, který je sice podle papírů yorkšír, ale ve skutečnosti jde o veverku. Vyprávět vám o něm bude moje kamarádka Helenka...

Země původu: Velká Británieyorkšír
Použití: společenský pes
Klasifikace podle FCI:

Velikost: 20 až 24 cm
Hmotnost: do 3,2 kg
Dožívá se: 14 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

yorkšír

Yorkšírský teriér pochází ze stejné oblasti jako Airedale teriér a byl poprvé spatřen kolem roku 1850. Předkem je starý teriér s pálením (Black and tan Terrier) společně s dalšími plemeny jako je Maltézský psík a Skye teriér. Současné jméno plemene bylo přijato v roce 1870. Yorkšírský teriér může být společníkem v domě, a nebo hubitelem hlodavců v zahradě díky vrozeným instinktům teriéra.

Vzhled psa a důležité proporce...

Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu.  Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti.

  • DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

Povaha yorkšíra...

Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér.  Má vyrovnanou povahu.

Jak o psa pečovat...

Jde o malé plemeno, které nevyžaduje zvláštní péči. Je vhodný do bytu a mohou ho vzhledem k velikosti chovat i senioři. je také vhodný k dětem.

Co se týče výcviku, známou bolístkou této rasy je bázlivost a štěkání, proto je dobré k výcviku přistupovat zodpovědně klidně a asertivně, aby pes nabyl klidné povahy.

Podle standardu vyžaduje srst pravidelné česání. Pokud ale nechcete vystavovat, můžete psa směle stříhat, což je dnes u yorkšírů velice moderní.

Kamarádka Helenka vypráví o svém yorkšírovi Kellym

Proč sis pořídila zrovna yorkšíra?
Protože je malej, chtěla jsem ho do bytu. Manžel je alergik a yorkšír nemá podsadu, tak nepouští chlupy, srst se mu vlastně stříhá jako vlasy. Také jsem byla dlouhodobě nemocná a potřebovala doma společnost.

Co je na něm nejlepší?
Celá rodina ho dokonale poslouchá, umí si nás omotat kolem prstu. Je to prostě náš mazlíček, všichni ho milujeme!

A co bys mu nejvíc vytkla?
Přesto jak je malý, si myslí, že celý svět uloví a na všechno štěká. Velice dobře totiž ví, že má za sebou silného páníčka.

Kdy tě nejvíc pobavil?
Krade ponožky (říká z dálky Helenčin manžel Hynek).
Počkej, to tam dávat nebudeme. Mě nejvíc baví tím, jak má rád sníh. Zaboří do něj čumák a dokáže se v závěji celý ztratit. Vždycky se bojím, že se tam utopí. Pak teda ty ponožky… Legrační je taky, jak se dovede tvářit, že neslyší, když ho volám na koupání. Najednou neexistuje, je neviditelný, zmenší se a očima úplně říká: „Tys něco chtěla, paničko?“

Pes do postele nepatří. Tuhle zásadu jsme razili oba, ale od té doby, co máme Kellyho, manžel říká, že není pes. Je to veverka a ty do postele můžou.

Kelly

Kelly

Kelly

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama