5d00e4a8929e6obrazek.pngKdo byla tedy ona extravagantní, v Anglii nepříliš oblíbená umělkyně? Narodila se v roce 1933 v Tokiu v rodině bankéře, který byl dokonce spřízněn se samotným japonským císařem. Jako malá holčička poznala za války, co je to bída a hlad. Tehdy velká část rodinného majetku padla na předražené potraviny. V dětství se jí dostalo klasického hudebního vzdělání, hrála na klavír, navštěvovala hodiny zpěvu a skladby.

Po válce Yoko studuje v Tokiu na prestižní střední umělecké škole a poté i filozofii na univerzitě. Po dvou semestrech se ale i s rodiči stěhuje do USA. I tady studuje a zároveň proniká do uměleckého prostředí. Učaruje jí bohémský svět umělců, ráda by se také stala umělkyní!

Poprvé se Yoko provdala už v roce 1956 za japonského hudebního skladatele, ale po šesti letech došlo k rozvodu. Druhým jejím manželem se stává hudebník Anthony Cox. Toho si bere dokonce dvakrát. První obřad totiž nebyl uznán, protože stále nenabyl platnosti rozvod. To už je Yoko těhotná, a tak spěchá. Malá Kyoko se totiž narodí už za dva měsíce. Manželství nemá dlouhého trvání, nezachrání ho ani společné dítě, přesto spolu manželé zůstávají kvůli společné práci.

K rozvodu dojde až v roce 1969, když se chce Yoko vdát za Johna. Tehdy se mezi manželi strhne bitva o dceru. Yoko sice vyhrává, ale její manžel to nevzdá a dceru v roce 1971 unese neznámo kam. Ta se s matkou setká až v roce 1994! Do té doby se bojí, že by mohl být její otec odsouzen za únos. Sama Kyoko vzpomínala na Johna 5d00e4e372828obrazek.pngv dobrém, ale cítila, že John chce její mámu jen pro sebe a že už tam pro ni příliš místa nezbývá. Naproti její otec se věnoval výhradně jí. S Johnem Lennonem se Yoko setkala v Londýně v polovině 60. let na jedné její připravované výstavě. John ji okamžitě zaujme. Ona jeho ne, zatím…

Od té doby ale Yoko Johnovi stále píše nebo volá. To vzbudí pozornost první Johnovy ženy Cynthie, kamarádky ze střední školy a matky jejich chlapečka Juliana.

V květnu 1968 se Cynthie vrací i s malým Julianem z dovolené. Tehdy najde v kuchyni Johna s Yoko, která se tu chová jako doma. Dokonce si vypůjčila její župan! Okamžitě je jí jasné, co to znamená. Musí vyklidit pole.

John a Yoko se berou v březnu 1969 v Gibraltaru, pár dní po svatbě Paula McCartneyho s Lindou. Proslulý byl jejich líbánkový happening Bed-in, během něhož natočili protiválečnou píseň Give Peace a Chance. Pak následovala osmidenní tisková konference v posteli hotelu Quenn Elizabeth v Montrealu. John je Yoko doslova fascinován. Zatímco svou první ženu před svými fanynkami dlouho skrýval, s Yoko je to jiné. S tou se na veřejnosti neustále objímá či líbá…Říká, že teprve s ní poznal, co je to láska…

Yoko se o něj stará po všech stránkách. Brzy je na ní totálně závislý. A bojí se, aby nezemřela dřív než on.  To už má skupina Beatles na kahánku. Na zkoušky i natáčení přichází s Johnem i Yoko. To ostatní, zejména Paul, těžce nesou. Neustále jim „radí“ a dokonce i zpívá!
5d00e41482437obrazek.png
Když je definitivní konec skupiny, John s Yoko raději opouštějí Londýn a stěhují se do New Yorku. Yoko se pokouší otěhotnět, ale třikrát potratí. Nastává krize, Yoko pracuje, John se poflakuje a bere drogy. Yoko vymyslí řešení. Posílá Johna do Los Angeles a dokonce mu sama najímá milenku. Tento vztah má ale pod kontrolou. Zdrogovaný John se po roce a půl vrací k Yoko do New Yorku.Píseň Imagine, jejíž spoluautorství je připisováno i Yoko Ono

5d00e56b33e3fobrazek.pngOdloučení oběma prospělo. Oba si uvědomí, jak se milují a jak se potřebují. John přestane drogovat a dá se na zdravou výživu. Yoko se konečně podaří porodit jejich společného syna. Sean přichází na svět v den Johnových pětatřicátých narozenin. Yoko je už 42!
Sean Johna totálně změnil. Stává se mužem v domácnosti, dojemně se o synka stará, zatímco Yoko pracuje. Idylka bohužel končí 8. prosince 1980. Tehdy na Johna vystřelí před jejich domem Dakota House šílený fanoušek Mark Chapman, kterému několik hodin předtím podepsal John své album.. Zranění je bohužel smrtelné, John umírá při převozu do nemocnice.

Yoko se hroutí. Nějakou dobu žije v ústraní, ale pak se vrhá do práce. Vystupuje z Johnova stínu, konečně se proslaví jako umělkyně. Vystavuje svá výtvarná díla, vydala několik alb, složila dva muzikály, získala několik doktorátů. V Dakota House žije dodnes…
 
 Foto: Wikipedie, www.shutterstock.com

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama