Před nedávnem jsme v novinkách na Žena-in.cz zveřejnili nový klip Xindla X s názvem Čecháček a totáček. Písničkář a scenárista, vlastním jménem Ondřej Ládek, v něm nastavuje zrcadlo některým spoluobčanům, kteří mají velmi krátkou – nebo možná jen zkreslenou – paměť.

Písničku Čecháček a totáček, která připomíná dobu před listopadem 1989, napsal Xindl X právě kvůli tendencím dívat se do minulosti skrz růžové brejle, říkat, že to tehdy bylo lepší, protože byla práce pro každého a levnější mléko, a zapomínat na to, jak to doopravdy bylo - že zde panovala naprostá nesvoboda.

Xindl X - Čecháček a totáček

Se sympatickým písničkářem, který – jak sám říká – nemůže zavírat oči ani pusu před tím, co se dělo a děje, jsme se setkali krátce před výročím čtvrt století od pádu železné opony. A povídali si nad voňavým čajem zejména o jeho novém klipu. Ale nejen o něm.

Na youtube teď už pár dní běží váš nový klip Čecháček a totáček. Jak vlastně vzniká taková písnička a klip?
Na úvod musím říct, že když jdeme s klipem ven, tak to neznamená, že ta písnička je úplně nová. Například Čecháček a totáček je z CD Čecháček made, které vyšlo už v dubnu.

Jinak není to rozhodně tak, že bych měl v hlavě písničku, sedl a napsal ji, jak si mnozí mohou myslet. Konkrétně u titulu Čecháček a totáček jsem si poměrně dlouho říkal, že je to téma, o kterém bych chtěl napsat...

Ale realizace začíná až v momentě, kdy člověku přilítne první verš, který mu do toho tématu, jež chce zpracovat, pasuje. Pak se k tomu začnou řadit verše další – jeden plodí druhý. A v tomto případě se mi dokonce stalo, že písnička byla najednou dvakrát delší, než jsem chtěl, takže došlo na krácení.

Xindl X - Čecháček a totáček, foto: Dalibor Konopáč

Vaše písničky jsou chytlavé, někde jsem si přečetla, že hiphopové frázování kombinujete s popem, folkem a country, zkrátka umíte vytvořit po hudební stránce hit. Přesto těžištěm vašich skladeb jsou právě vaše charakteristické texty, skrz které promlouváte k lidu, snažíte se zábavnou a často ironickou formou upozornit na palčivá témata...
Hodně lidí mě začalo po Čecháčkovi prudit, proč toto téma vlastně vytahuju, že komunisti už tu nejsou, že jim to nepřijde jako aktuální hrozba...

Já se ale nemohu smířit s tím, že jsou lidé ochotní volit bývalé estébáky, že na předlistopadové časy koukají s nostalgií a že si dokonce myslí, že se za komančů žilo líp. Jako by jim nedocházelo, že to byla doba nesvobody, kdy se nesmělo nikam cestovat a kdy se člověk bál něco říct, aby ho nezavřeli.

To přece není adekvátní cena za to, že lidi měli práci a bylo levnější jídlo. Tahle myšlenka v pořádku není a nemůžeme se na dobu bezpráví a nesvobody dívat se shovívanou nostalgií a dělat, že to nebylo tak hrozné. Právě proto jsem udělal k písničce i klip, který by tohle všechno měl lidem připomenout.

Xindl X - Čecháček a totáček

V roce 1989 vám bylo deset, pokud dobře počítám. Připomínám to proto, že spousta lidí může namítat, že takový mlaďoch nemá k těm věcem, jež byly v té době, co říkat...
Samozřejmě přesně toto v komentářích pod písničkou často zaznívá. Vzpomínky z dětství ovšem mám, je to sice mlhavá paměť, ale velmi dobře si pamatuji třeba tu atmosféru listopadových dní, neboť jsme bydleli blízko Václaváku a měli jsme události takřka z první ruky, dělo se nám to vlastně pod okny.

Také ta předlistopadová doba, byť viděna dětskou optikou, mi zůstala v paměti. Vím, že v obchodech nešlo běžně koupit ovoce a jaké to bylo vzrůšo, když měl někdo mandarinku, nebo se s velkou slávou jelo do sousedního NDR.

Ale nechci to měřit a soudit na základě materiálních hodnot, jak by se dle těchto slov mohlo zdát. Věděl jsem, co bylo špatné, od rodičů a přátel. Tyhle věci nemusíme znát na základě vlastní zkušenosti, když vám je má kdo předat a vysvětlit.

Ale počítám s tím, že ti, o kterých ten videoklip je, budou říkat, že člověk mladý jako já do toho nemá co kecat.

Xindl X - Čecháček a totáček

Ano, viděla jsem komentáře pod písničkou na vašem facebooku...
S fanoušky hodně komunikuji právě přes facebooku a sleduji rovněž reakce přímo na youtube. Tam momentálně běží souvislá hádka mezi příznivci a odpůrci předlistopadového režimu. Občas mám chuť do toho vstoupit a napsat: „Copak jste úplně pitomí?“ Ale tím bych té debatě asi moc nepomohl.

Co jsem chtěl říct, řekl jsem v té písničce, jsou to názory, za kterými si stojím, a nemá smysl lidem odpovídat do diskuse, zvlášť kdy chtějí vám jen vysvětlit, že vy jste blbec a že oni mají pravdu.

No tak pojďme od politiky zpět k hudbě. Jak vzniká písnička, už jsme si v kostce naznačili, a teď k těm klipům. Jak se dělá úspěšný videoklip?
Je to růžné, záleží, s kým ten klip dělám. Třeba Čecháček a totáček je třetí klip, na kterém spolupracoval Ondřej Pfeiffer, výtvarník, jenž nám dělá i obaly. Řekli jsme si, že uděláme animovaný klip, kde si můžeme dovolit větší nadsázku, zkratkovitost a absurditu, což mě baví, protože člověk se nemusí tak držet reality.

A jak to probíhá? Sejdeme se s Ondrou, písničku si pouštíme dokola jako podkres a přemýšlíme, co by se tam hodilo. Scénář jsme měli hotový během čtyř hodin. A Ondra to potom tři měsíce animoval...

Xindl X - Čecháček a totáček, foto: Dalibor Konopáč

Na premiéře klipu Čecháček a totáček

Každý videoklip má svůj scénář?
Ano, vždyť videoklip je vlastně jako film, akorát to má přibližně jen čtyři minuty... Co se týká posledních klipů, tak Barbína byla kreslená, do skladby V blbým věku jsme přidali moje archivní fotky z mládí a uměle vytvořili záběry z budoucnosti, kde mi bude 150 let.

A v Čecháčkovi máme už hrané pasáže na kresleném pozadí. Vystupuji v nich já a také moje manželka. Natočili jsme to celé v obýváku na zeleném pozadí a Ondra pak dokresloval. Je z toho cítit ta hravost, která během natáčení panovala... Chtěli jsme to udělat v domácích podmínkách, abychom nemuseli řešit drahé hollywoodské produkce, protože nejdůležitější je písnička a nápad.

Takže jdete trochu z extrému do extrému, protože třeba v klipu nejlepší Kuchař máte hvězdné obsazení - Viktor Preiss, Michal Dlouhý, Jan Dolanský a další. A celé je to pojato dost velkolepě. To asi levné nebylo...
Ano, teď to vyvažuji. Každé má něco. Když přizvete velké studio, dělá na tom spousta lidí, je to rychlejší, ale také dražší. Když má něco udělat Ondra sám, musíme točit s předstihem. Pro mě je ale primární vždy ta písnička, aby měla nějaké sdělení. A tím klipem se ji pokoušíme dokreslit.

Na závěr úplně jednoduchá otázka. Co vám poslední dobou udělalo radost?
Měli jsme teď tři velké koncerty – v Praze, v Brně a v Bratislavě – a všechny tři byly hodně rychle vyprodané a užili jsme si na nich fantastickou atmosféru. Tak z toho máme velkou radost a děkujeme za ni svým fanouškům. A abychom pro ně také něco měli, zvlášť pro ty, kteří se na zmíněné koncerty nedostali, tak prozradím, že jako vánoční dárek pro ně vychází záznam akustického koncertu pro televizi Óčko na DVD.

Děkujeme za rozhovor a zůstaňte takový, jaký jste!

Přečtěte si také:

Reklama