Už nějaký čas se znám se zpěvačkou Olgou Lounovou. Docela mě překvapilo, když jsem zjistil, že chodí s Ondrou Ládkem alias písničkářem Xindlem X. Překvapilo a zároveň potěšilo, protože jsem Olgu poprosil, jestli by mi s Ondrou nedomluvila rozhovor pro Ženu-in.

Slovo dalo slovo a už jsem s Ondrou seděl v mé oblíbené restauraci, záhy došlo i na tykání...


Nejprve asi častá otázka, přesto důležitá, proč máš tak hanlivou přezdívku „Xindl X“?
Myslím, že když jdou lidé na koncert, tak by měli být varováni, s kým mají co do činění. Písničky, které zpívám, nejsou rozhodně z pohledu nějakého klaďase, spíš reprezentují docela normálního hajzla, který reprezentuje tuhle společnost. Nejsou to písničky o mně, ale typickém Xindlovi z generace X, reprezentujícím to horší, co je v nás.

Jak to vlastně funguje, je to i název pro kapelu, ale vystupuješ jako Xindl X i samostatně...
Původně to byl název pro kapelu, ale používal jsem ho, i když jsem hrál jen sám s kytarou. A pak mi to jméno přirostlo. Stalo se z něj moje alter ego. Teď ho využívám i v jiných oblastech. Vydal jsem třeba pod tím jménem knížku...

Knížku?
xindlJmenuje se Bruno v hlavě a napsal jsem ji se svou slovenskou výtvarnicí Monikou Šimkovičovou. Je to novela o smrti a neumírání - hrdinka má smrtelnou chorobu a musí se s ní nějak vyrovnat.

Jak knížka vznikala?
Když jsme se s Monikou seznámili, tak jsme zjistili, že máme každý v šuplíku povídku o stejném tématu. Naše hrdinky řešily stejný problém, ale každá k němu přistupovala radikálně jinak. Říkal jsem Monice, že by mě zajímalo, jak by se z její hrdinky mohla časem stát ta moje. A tak jsme začali psát tento příběh o proměně. Knihu vydalo nakladatelství Galén, které jinak vydává odbornou lékařskou literaturu, a občas si pro radost vydají něco jiného - většinou sbírku textů, například Marka Brodského nebo Vlastu Třešňáka. Mně také původně nabídli, abych vydal své písňové texty, ale s tím chci ještě počkat. Místo toho jsem jim nabídl tenhle román, který je pro lékařské nakladatelství jak stvořený (usmívá se).

Jak těžké je shánět podklady pro takovou knihu, je ta nemoc reálná, nebo jsou to jen nějaké pocity?
Monika tvrdila, že je to z její strany hodně autobiografie, ale nikdy jsem neodhalil, nakolik. Podklady jsme nesháněli. Podkladem mi bylo Moničino vyprávění o tom, co zažila ona nebo její kamarádi, a já se stylizoval spíš do role konstruktéra, který se snaží její vyprávění poskládat do kontinuálního příběhu a najít za tím příběhem nějaké poselství.

Jak se píše kniha ve dvou?
Když mě napadlo ty povídky spojit, přinesl jsem osnovu. Tu jsme pak společně přepisovali a přepisovali. Pak jsme si to rozdělili a dali si úkoly, kdo jaký obraz napíše. Monika samozřejmě psala slovensky, a protože bylo potřeba dát tomu nějaký jednotný jazyk, tak jsem to celé přepsal do češtiny, i když hlavní postava je (stejně jako Monika) Slovenka, takže její přímá řeč byla zase na Monice. Monika pak udělala ještě slovenskou verzi, protože jsme původně plánovali, že to vyjde dvojjazyčně, ale to se zatím nerealizovalo.

Napadlo tě někdy zahrát si na pódiu dvojroli, dialog Ondřej Ládek a Xindl X?
Myslím, že to není dobrý nápad. Líbí se mi, že lidé neví, co z toho, co zpívám, je z Ondřeje, a co z Xindla. Ať musí aspoň trochu přemýšet nad tím, co je myšleno vážně a co ironicky. Je pravda, že dřív jsem na svém blogu občas psal rozhovory Xindla s Ondřejem, ale tam jsem zjistil, že se stylizuji, i když píšu „Ondřeje“, tak jsem toho nechal. Nebyl jsem to skutečný já.

Ty jsi takový alternativec a přijde mi, že ti není zrovna po chuti dělat rozhovory, pohybovat se v showbyznysu, jak to zvládáš?
Za alternativce se fakt nepovažuju. Je pravda, že prostředí šoubizu mi není příjemné, ale už v tom nějakou dobu plavu. Přijde mi smysluplnější věci vytvářet než propagovat. Ale vím, že to bez toho nejde. I když je fakt, že když člověk zjistí, že stráví třikrát tolik času dáváním rozhovorů a chozením na nějaké propagační akce, usoudí, že by se mu skutečně hodilo nějaké alter ego, aby měl čas psát písničky.

Co ty a bulvár?
Jde úplně mimo mě. Co je komu do toho, jak já žiju. To, co lidem chci říct, jim říkám ve svých textech. Stejně tak mě nezajímá, co dělají v soukromí moji oblíbení tvůrci.

Pojďme ke Comebacku, každý, kdo zná tvoji písničku Dysgrafik, asi ví, že v klipu vystupují herci z tohoto seriálu. Málokdo ale už ví, že máš v Comebacku své prsty, jak to vzniklo?
Je to trošku delší příběh. Před časem se televize Nova rozhodla natočit sitcom na profi úrovni tak, jak se točí na západě. Pozvali Johna Vorhause, odborníka, který přednáší o sitcomech ve střední Evropě. Oslovili několik scénáristů a blogerů, které rozčlenili do týmů a udělali několikadenní seminář. Pak jsme dostali nějaký čas na to, abychom jim navrhli nějaký originální seriál. Tým, ve kterém jsem byl já, Jirka Vaněk, Katka Krobová a Jakub König, přišel s nápadem na Comeback. Napsal jsem prvních patnáct dílů a šel od toho - i tak to byl rok a půl práce. Ale nestíhal jsem to s další tvorbou, zrovna jsem vydával první desku a bylo potřeba hodně hrát...

Nemrzí tě to? A jaký je to pocit, když vidíš, že je Comeback tak úspěšný?
Z Comebacku jsem odešel, když jsem vydával první desku a potřeboval jsem víc času na kapelu. Slíbil jsem si, že se k psaní jednou vrátím, až budu míň hrát a budu mít víc času. Teď hraju asi tak třikrát tolik, co tenkrát, třeba tenhle měsíc máme pětadvacet koncertů... I když na Comebacku už nedělám, jeho úspěchy mi dělají radost. A baví mě sledovat, jak se postavy, které jsem napsal, vyvíjí.

Nakonec mi ještě prozraď své novinky, co teď chystáš?
Momentálně točím novou desku s novými muzikanty, takže můžete čekat, že bude znít hodně jinak než ta první. Vyjde až v říjnu, ale jako první vlaštovku dnes do světa vypouštíme nový singl a videoklip. Jmenuje se Láska v housce a je to duet se zpěvačkou Olgou Lounovou. Píseň je o tom, jak se v konzumní společnosti stává i z lásky fastfood. I když jsou fastfoody spjaté hlavně se západním světem, hudebně jsme se inspirovali blízkým východem a píseň se nese v duchu arabského popu. A klip pod režijní taktovkou jednoho z režisérů Comebacku Jardy Fuita jsme točili na střídačku ve fastfoodu a na poušti - abychom aspoň v tom klipu západ s východem smířili.

A chystáš i něco v mimohudební oblasti?
Momentálně se ve Švandově divadle v Praze zkouší moje divadelní hra Dioptrie růžových brýlí. Režie se ujal další Jakub Sommer, který mimo jiné režíroval moje první dva klipy. Premiéra je 29. června.


Jako vždy, příjemné setkání. Ondra je hodně zajímavý člověk, se kterým by se dalo mluvit celé hodiny, ale to by se do tohoto rozhovoru nevešlo. Překvapilo mě, když jsem se dozvěděl, že je původně scénárista, kterého vlastně vůbec nenapadlo, že by se mohl proslavit jako muzikant. Ale kdo z nás dělá to, co vystudoval...

No, jestli chcete vidět Ondru, tedy vlastně Xindla X naživo, zajděte si třeba o víkendu na festival Mezi ploty. Anebo sledujte aktuální informace o koncertech na jeho stránkách...

Reklama