Sedmiletý leopardí labrador je víc než dobrý přítel. Protože Renatka se s bílou holí bojí, doprovází ji na každém kroku. Společně pomáhají, kde mohou. Jezdí na besedy po celé republice a také navštěvují babičky a dědy v domovech důchodců. Ti tedy prý volají spíš Franto, než Xanto, ale to hafanovi vůbec nevadí.
obrazek.png
„Xantík je moje druhá polovina a moje oči na čtyřech packách. Bohužel má nemocné srdíčko a diagnoza zněla: nedomíkavost jedné chlopně a zúžená srdeční Aorta. Mívá záchvaty, nemůžeme na žádné dlouhé procházky, nesmíme dlouho házet míček. Je taky po té jeho práci, kdy mě vodí, unavený a potřebuje odpočívat. Teď mu nasadili léky, které by měly to srdíčko trochu držet.

Pokud budou i další výsledky na příští kontrole špatné, pak se bude muset přistoupit k operaci. Je hodně našich hafanů, kteří mají zdravotní potíže. Xantík by už potřeboval i začít užívat kloubní výživu, tak teď šetřím právě na ni. Po rozvodu jsme museli opustit byt, který zůstal bývalému manželovi a já jsem si musela koupit byteček jiný. Takže z důchodu splácím ještě úvěr na byt a tak to není žádná hitparáda, ale máme klid a nějak to zvládáme. Určitě si nestěžuji a jsem ráda, když mohu pomoci někomu dalšímu, to se potom rozsvítí svět i mě,“ říká neustále skromná a usměvavá Renata.
5da978e5eb7feobrazek.pngI když je Renata sama nevidomá, stará se o spolek DOTEKY NADĚJE, z.s. V naší zemi je to totiž zařízeno tak, že 10 % z celkové částky požadované pomůcky, musí dát každý ze svého. Takže např. vodící pes stojí okolo 280 tisíc a nevidomý musím uhradit 28 tisíc a to je pro většinu z nich neskutečná částka. Asistenční psi se nehradí vůbec. Renata sehnala peníze pro zrakově postižené školáky, kteří teď můžou navštěvovat běžnou školu a být mezi svými kamarády. Sama plete ponožky a pro ty se potom stavují lidé, kteří hodí pár peněz do pokladničky. Každý říjen zase otevírá na týden Kavárnu ve tmě, kde po celou dobu obsluhuje návštěvníky, kteří se rozhodnou užít si čas v jejím světě. A tak už to bývá. Kdo sám pomáhá, o pomoc si říct neumí. A proto je tu právě projekt Donwio, která chceme pomáhat konkrétním rodinám a lidem za pomoci českých celebrit. 

logo-donwio.png

Patronem Renatky a Xanta se stal Jakub Kohák. Právě on nabízí nezapomenutelný společný zážitek jednomu z vás, kdo na operaci přispějete. Jednoho z vylosovaných dárců (plus doprovod) vezme do zákulisí a samotnou show Tvoje tvář má známý hlas. A ani pani Renata neskrývá z jeho pomoci radost:

„Pana Jakuba Koháka moc pozdravujte, mělo by být na světě víc takových srdíčkových lidí, jako jste Vy. Já na svět a lidi v něm nevidím, ale vždy dokážu rozpoznat, kdo má srdce na pravém místě a kdo ani neví, k čemu ho má...“

Náš magazín tento projekt podporuje a pokud chcete také stejně jako my pomoci, máte možnost kliknutím na www.donwio.cz.

Reklama