Winton train

Krátce před polednem přijel na londýnské nádraží Liverpool Street station historický vlak Winton train, který se vydal na cestu v úterý z pražského hlavního nádraží.

Cesta vlaku připomněla hrdinský skutek sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 nechal vypravit z Prahy vlaky s převážně židovskými dětmi do exilu ve Velké Británii. Winton tak zachránil život 669 dětem.

Stejnou trasu, kterou jely vlaky před 70 lety, absolvoval i ten Wintonův letos během čtyř dnů. Tentokrát vezl dvaadvacet pasažérů, kteří přímo zažili Wintonův dobrý skutek. Dalších pět Wintonových dětí se k nim dnes ráno připojilo v anglickém přístavu Harwich. Vlak v Londýně přivítal i český ministr pro evropské záležitosti Štěfan Füle či předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Sir Nicholas WintonWinton Train táhla ve Velké Británii parní lokomotiva Tornado, kterou loni pokřtil princ Charles. Chlouba britských železnic se stavěla podle plánů ze čtyřicátých let, dělníci na ní pracovali celých 14 let.

Po příjezdu do Londýna proběhla na nádraží Liverpool Street slavnost, poté se Wintonovy děti přesunuly na českou ambasádu. Tam je pro ně připravena ukázka z chystaného dokumentárního filmu Nickyho rodina. Film natáčel režisér Matěj Mináč přímo ve vlaku.

První vlak s převážně židovskými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Celkem se Wintonovi podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války z velké části zahynuly.

Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s více než dvěma stovkami dětí, již nacisté vypravit zakázali.

Reklama