Recept na dlouhověkost? Pilná práce, střídmost a pozitivní myšlení. Alespoň já jsem o tom přesvědčená a příklad mám ve své úžasné babičce.

Narodila se v roce 1908 do dost chudých poměrů, bylo jich 5 sourozenců. Moc si přála vyučit se kadeřnicí, ale nedostávalo se peněz, tak musela hned do práce. Skoro celý život pracovala velmi těžce manuálně, prožila obě války a přes veškeré životní karamboly, které ji potkaly (uvěznění jejího manžela Němce po druhé válce, hrozbu deportace, ztrátu všech úspor po měnách), si uchovala neuvěřitelný životní elán a energii, kterými svého času deptala celou naši rodinu, když nás nutila neustále k nějaké činnosti, kterou jsme považovali za neatraktivní (práce na zahradě, řezání dříví atd.).

Už jako penzistka si ještě dlouho přivydělávala úklidem, pak obhospodařovala dennodenně s obrovskou láskou a nasazením velikou zahradu, vypěstované kytičky prodávala trhovkyním, sbírala kde co, aby to pak odvezla do sběrny, v zimě šila a prodávala péřové prošívané deky a radovala se z každé vydělané koruny. A protože byla velmi šetrná (ale rozhodně ne lakomá), dokázala i z mála překvapivě hodně našetřit, na což byla patřičně hrdá. Kvůli penězům se vzdala i své jediné neřesti – kouření. Měla prostě ráda peníze, nicméně sama si z nich nic nedopřávala, všechno střádala pro mé rodiče a ještě více pro nás dvě vnučky a nakonec i pro pravnoučata.

Moc si přála dožít se stovky, vždycky se smála a říkala: „Abych z nich ještě vytáhla nějaké peníze na důchodu!“  Skoro se jí to splnilo. Dožila se 97 let.

Winnie the Pooh

Text nebyl redakcí upraven.

Ještě chvíli nám můžete posílat svoje rady, tipy a triky pro dlouhý život na e-mailovou adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama