Třetí ročník charitativního běhu Wings for Life World Run odstartuje 8. května ve 34 městech po celém světě, mezi kterými je opět i Bratislava. Závod má pohyblivý cíl v podobě Catcher-car, tedy auta, které vyjíždí 30 minut po odstartování. Každý, koho auto předjede, v závodě končí. Na startu se potkají známé osobnosti jako například Eva Samková nebo Vavřinec Hradilek, profesionální běžci, amatéři i vozíčkáři.

blava

Soutěží se jak o lokální, tak o světový titul v ženské i mužské kategorii. Celkovým vítězem závodu se stává ten, komu se podaří zdolat nejvíc kilometrů ze všech závodů napříč kontinenty. Dvojnásobný vítěz Rakušan Lemawork Ketema to v květnu 2015 dotáhl téměř na 80 kilometrů.

Běží se pro ty, kteří nemůžou

Celá částka ze startovného putuje na výzkum poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Pomáhá lidem na vozíku, aby mohli zase chodit. Posledních dvou ročníků se zúčastnilo přes 136 tisíc závodníků po celém světě a podařilo se vybrat přes 194 milionů korun.

Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Překážkou není 13 časových pásem, na 150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let.

wings for life 2

Podívejte se na video z minulého ročníku

V Bratislavě se do druhého ročníku běhu zapojilo přes 2 500 běžců. Stíhacímu autu odolával nejdéle Rakušan Phillip Aigner, který uběhl 68,5 kilometrů. V ženské kategorii se stala lokální vítězkou Romana Komárňanská, která zvládla 42 kilometrů.

bratislava

„Na 35. kilometru jsem si uvědomila, že mám dvě zdravé nohy, tak to musím zvládnout pro ty, kteří běhat nemůžou,“ říká Romana Komárňanská.

Ambasador na vozíku Marián Ligda to dobojoval až na 11. kilometr. „Je to sranda. Překvapil a překonal jsem i sám sebe,“ přiznává.

redbull

V Bratislavě se letos startuje 8. května 2016 ve 13:00 středoevropského času. Ve stejný okamžik vyběhnou také desetitisíce lidí po celém světě. Pro ty, kteří běžet nemůžou.

Závod je opravdu pro každého, ať už pravidelně trénujetete, nebo maximálně dobíhátete autobus. Cílová čára zde totiž neexistuje, každý si zaběhne jen tolik, kolik zvládne. Alternativou k cíli je tzv. Catcher car, tedy auto, které vyjíždí 30 minut po startu. Každý, koho auto předjede, v závodě končí.

Běžet pro ty, kteří nemohou, se rozhodli také skateboardista Maxim Habanec, biker Tomáš Slavík nebo snowboardistka Eva Samková. „Líbí se mi, že si v jednom závodě zasoutěžím společně se dalšími sportovci z úplně odlišných disciplín. Hecujeme se navzájem, kdo dá víc kilometrů, bude to sranda. Předchozích dvou ročníků jsem se zúčastnit nemohla, takže mě to teď čeká poprvé a moc se těším,“ říká Eva.

Registrujte se do Bratislavy zde.

Více informací o běhu na webu Wings for Life World Run

Foto: Red Bull Content Pool

Reklama