628e0a6a469eacl.jpg
Foto: Profimedia

Přestože Alžběta II. nastoupila na britský trůn v únoru 1952, velkolepá oslava a slavnostní korunovace se konaly 2. června 1953. V tento den bylo v Británii deštivo, ale ani to neodradilo tisíce diváků od toho, aby se shromáždily podél trasy průvodu. Přísahu královna složila před osmi tisíci pozvanými hosty ve Westminsterském opatství. Šaty na tuto příležitost navrhl královně Norman Hartnell, který byl mezi urozenými dámami velmi vyhledávaným návrhářem. Ona od něj požadovala, aby byly stejně jako její svatební šaty vyrobeny ze saténu a vyjadřovaly eleganci a noblesu.

Róba pro královnu, jejíž tvorba trvala osm měsíců, byla tedy podle jejího přání ušitá z nejjemnějšího bílého saténu, který byl bohatě vyšívaný květinovými emblémy jednotlivých zemí Commonwealthu. A to prostřednictvím zlatých a stříbrných nití. Na šatech jsou našité také flitry, perly a krystalky.

profimedia-0643244499.jpg
Foto: Profimedia

Královna oblékla rovněž slavnostní roucho, na jehož výšivce pracovalo 12 švadlen více než 3500 hodin. K jeho vytvoření bylo použito 18 druhů zlatých nití a mimo jiné jsou na rouchu vyobrazeny pšeničné klasy a olivové ratolesti, které symbolizují mír a prosperitu.

Mezi exponáty na hradě Windsor nebudou chybět ani brože z královniny soukromé kolekce. K vidění bude například brož ve tvaru javorového listu, kterou měla Alžběta na první návštěvě Kanady v roce 1951 nebo brož, kterou obdržela během státní návštěvy Srí Lanky v roce 1981.

Výstava potrvá od 7. června až do 26. září.

Zdroje: Wikipedia, Rtc.uk, Town and Country Mag

Reklama