LONDÝN - Obavy z teroristického útoku, při němž by byly použity chemické zbraně, patří k nočním můrám příslušníků amerických tajných služeb.
Podle britské BBC jsou touto představou posedlí natolik, že ztratili jakoukoli soudnost.

Experti z Pentagonu začali totiž z jejich výroby podezírat dokonce i světoznámého producenta skotské whisky.
Za nežádoucí pozornost, kterou vyvolal u pracovníků speciálního monitorovacího střediska ministerstva obrany USA, vděčí ředitel palírny Bruichladdich Mark Reynier jen sám sobě.
V podniku, který byl založen roku 1881 a nachází se na ostrůvku Inlay, vzdáleném několik kilometrů od skotského pobřeží, totiž nechal instalovat sedm videokamer snímajících průběh výrobního procesu. Záběry jsou zájemcům nepřetržitě k dispozici na webové stránce firmy.

"Chtěl jsem dát odběratelům a konzumentům naší whisky možnost, aby se na vlastní oči přesvědčili, že výrobní proces probíhá stejným způsobem jako v dobách vlády královny Victorie," uvedl jednačtyřicetiletý Rynier v rozhovoru s reportéry.

V minulých dnech však jedna z kamer přestala náhle fungovat. Vzápětí se vedení podniku ozvali prostřednictvím e-mailu pracovníci oddělení ministerstva obrany USA odpovědného za celosvětové sledování zařízení umožňujících výrobu zbraní hromadného ničení. Požadovali, aby kamera byla okamžitě uvedena do provozu, jinak budou nuceni v podniku provést inspekci.
"Přeměnit palírnu lihovin na zařízení pro tajnou produkci bojových chemických látek nevyžaduje příliš mnoho námahy," vysvětlila postup pracoviště Pentagonu jeho mluvčí Ursula Stearnsová.
Mark Reynier považuje podobnou představu za paranoidní a BBC celý incident komentuje slovy: "Buď je úsilí Američanů odhalit možné zdroje zbraní hromadného ničení daleko důkladnější, než si vůbec prostí smrtelníci dokážou představit, nebo prostě analytici ze špionážní centrály zatoužili po doušku dobré whisky."   

     
Reklama