Necháváte své nejoblíbenější kousky oblečení raději ve skříni, aby se častým nošením a praním neopotřebily a vy jste se s nimi nemuseli rozloučit? Pokud budete dodržovat několik základních pravidel, můžete si své oblíbené oblečení dosyta užít a životnost mu správnou péčí prodloužit. Jak na to? Užitečné tipy shrnuje Ján Živný ze společnosti Whirlpool, která se již více než 100 let věnuje vývoji praček a technologií praní a vyrábí moderní pračky, jež jsou šetrné nejen k  prádlu, ale také k rodinným financím a životnímu prostředí.

whirpool

Praní v pračce je mnohdy šetrnější než ruční praní

Představa, že jemné prádlo je lepší prát v ruce, je velmi rozšířená. Vzpomeňte si ale, jak o sebe jednotlivé kousky prádla mnohdy drhnete ve snaze je pořádně vyprat. Tkaniny také snadno poškodíte ručním ždímáním, když prádlo kroutíte a mačkáte. Málokdo z nás navíc správně dávkuje prací prostředek. Oproti tomu moderní pračky nabízejí řadu programů, z nichž můžete vybrat ten, který je pro vaše prádlo nejšetrnější, ať už z hlediska barev či typů tkanin.

Vždy se řiďte pokyny výrobce, můžete si ušetřit nemilé překvapení i náklady

Stříháte z nového kousku oblečení všechny cedulky hned, jak ho přinesete z obchodu? Nedělejte to a vždy se nejdříve podívejte, jaký postup péče doporučuje výrobce. Věřte, že si tím ušetříte spoustu nemilých překvapení. Stejně je tomu také u praček. V návodech najdete řadu doporučení, která významně přispějí k lepšímu výsledku a pomohou vybrat ideální program pro vaše prádlo.

Třiďte prádlo

S výše uvedeným souvisí další jednoduché pravidlo – třiďte prádlo podle barev a materiálů. Na pračce pak můžete vybrat vhodný program a teplotu. Moderní pračky mají přednastavené programy podle intuitivní logiky – typ barvy, typ tkaniny, smíšené a speciální kusy. Když prádlo řádně roztřídíte, jednoduše najdete program, který preferencím nejlépe vyhoví.

Snižte teplotu

Pro stálost barev i úsporu nákladů je dobré prát prádlo na nižší teplotu. Moderní pračky nabízejí i programy, které umožňují prát na pouhých 15 °C s tím, že výsledek praní je stejný jako při 40 °C. V případě praček Whirlpool se jedná o kombinaci volby Colours 15 °C a programu 6. smysl se zaměřením na barvy. Skvělý výsledek praní je v tomto případě dán inovativní technologií Wave Motion s pohybem bubnu v obou směrech. Oblečení v bubnu je tak rozloženo rovnoměrněji a prací prostředek se lépe dostává k místu znečištění. Proto lze teplotu snížit na minimum a lépe ochránit barvy.

Šetřete prací prostředek

Klíčový pro dobrý výsledek praní je samozřejmě i prací prostředek. Na trhu je široká nabídka sypkých i tekutých pracích prostředků přizpůsobených barvám i typům tkanin. Chcete-li ušetřit množství spotřebovaného pracího prostředku, opět vsaďte na moderní spotřebiče. Například díky technologii 6. smysl s doporučeným dávkováním vám pračky Whirlpool s ohledem na tvrdost vody, velikost náplně, druh tkanin a typ pracího prostředku samy navrhnou, kolik pracího prášku použít. Můžete tak ušetřit až 10 litrů pracího prostředku za rok.

Nebojte se aviváže, ale buďte opatrní

Aviváž dodá prádlu příjemnou vůni i jemnost. Použití aviváže se vyhněte v případech, kdy to doporučuje výrobce prádla. Je tomu tak většinou v případech speciálních materiálů outdoorového oblečení a funkčního  moirového prádla. Aviváž totiž může snížit jejich schopnost odvodu vody a savosti. Použití aviváže také někteří nedoporučují při praní krajkového prádla, ať už jde o spodní prádlo či šaty.

Hlídejte si ozdoby

Pokud perete oblečení hojně zdobené flitry, korálky a podobně, raději použijte speciální sáček, do kterého tento kousek prádla umístíte. Bubny moderních praček jsou uzpůsobeny tak, aby byly k prádlu maximálně šetrné, ale právě v případě těchto ozdob je větší ochrana na místě. Sáčky můžete použít také při praní ponožek a spodního prádla. V tomto případě jde spíše o vaše pohodlí, kdy drobné kousky prádla vyjmete z pračky najednou a snáze.

Pověste prádlo hned po doprání

Zabráníte tak jeho pomačkání i nepříjemnému zápachu, který může vzniknout při delším ponechání prádla ve vlhku. Nastavte si na pračce program tak, aby dopral v době, kdy budete doma a budete moci prádlo vyndat.

Řešením může být také funkce Fresh Motion, kterou nabízí pračky Whirlpool. Tato funkce začne pracovat hodinu po ukončení pracího cyklu a až 11 hodin udržuje prádlo občasným protočením bubnu svěží do doby, než ho pověsíte či umístíte do sušičky.

Sušení prádla

Sušení prádla na zahrádce či balkonu ve slunném počasí působí velmi idylicky, kombinace vlhka a přímého slunce může ale prádlo poškodit a vyšisovat barvy. Ne vždy jsou také vhodné podmínky a dlouhé sušení například ve vlhkých bytech také není ideální. Sušičky jsou dnes již k prádlu velmi šetrné a navíc ušetří mnoho času a energie spojeného s věšením, kontrolováním a sbíráním prádla. Pokud navíc potřebujete prádlo suché co nejdříve, můžete se na sušičku, na rozdíl od počasí, plně spolehnout.

whirpool

Nepřeplňujte pračku ani sušičku

Chcete ušetřit prací prostředek i vodu a energii? Nedocílíte toho přeplňováním pračky ani sušičky nad doporučenou kapacitu. Příliš velké množství prádla může mít bezprostřední vliv na výsledek praní a v dlouhodobém měřítku může zkrátit životnost pračky či sušičky.

Až 50 % úspory energie, vody a času můžete docílit využitím technologie 6. smysl u praček Whirlpool.  Díky ní pračka pomocí speciálních senzorů automaticky nastaví program dle množství prádla. Také v průběhu praní pračka neustále sleduje cyklus a zajišťuje optimální výkon.

Více informací o pračkách i dalších spotřebičích značky Whirlpool naleznete na internetových stránkách www.whirlpool.cz.

Reklama