Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz vytváříte i vy! Další čtenářkou, která se rozhodla přispět, je Dooma. Napsala o své fence West highland white teriéra jménem Happy. Je to pes sportovec...

Země původu: Velká Británie
Použití: teriér
Klasifikace podle FCI:

Velikost: výška v kohoutku přibližně 28 cm
Hmotnost: 7 až 10 kg
Průměrně se dožívá: asi 15 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Plemeno bylo uznáno v roce 1905. Používalo se jako lovecké. Proč ale k šlechtění čistě bílého malého loveckého psa došlo? Důvodem byl hon na lišku, při kterém podlukovník Malcom zastřelil omylem svého nejlepšího psa v domnění, že jde právě o lišku. Klan Malcomů od té události vybíral čistě bílá štěňata kernteriérů, dokud nevyšlechtil westíky. Jméno dostali podle barvy a místa šlechtění, tedy skotské vysočiny.

Vzhled psa...

westík

Malý pes silné stavby těla s hlubokým hrudníkem a žebry sahajícími daleko dozadu; rovný hřbet, přední fronta a záď plné síly, na svalnatých končetinách; v náležité míře vykazuje znamenité spojení síly a aktivity.

  • Barva: čestě bílá

Povaha westíka...

Aktivní, hravý, houževnatý pes se značným sebevědomím a uličnickým výrazem. Ostražitý, čilý, odvážný a sebejistý, avšak přátelský.

Jak o něj pečovat?

Westík je malý pes, který nemá žádné specifické požadavky na výživu. Je trochu tvrdohlavý, jako většina teriérů. Bude stejně šťastný v bytě jako venku. Vzhledem k velikosti se hodí i pro seniory. Náročnější na údržbu je jeho srst, která se upravuje trimováním, ovšem je samočisticí. Není se tedy třeba bát, že budete muset svého westíka příliš často koupat, aby zůstal pěkně býlí, naopak.

Slovo čtenářky Doomy - paničky westice Happy

Jsem hrdou majitelkou psí slečny West Highland White Terriera - Happy.

hapy

Happynka je typický teriér, odmala paličatá, tvrdohlavá, proto co se týče výchovy chce to pevnou ruku a důslednost ve výchově, jinak si bude dělat, co právě ona v danou chvíli uzná za vhodné. Na westíky neplatí žádné plácnutí novinami či výchovná facka. Mají práh bolesti trochu jinde, tudíž jediné, co platí, je zvýšení hlasu. Nemohu říci, že by byla někdy demoliční pes, když byla štěně, tak neničila žádné boty, netrhala koberce, nekousala kabelky, prostě ukázkové štěně. Na čistotnost si taky nemohu stěžovat, doma neudělá naprosto žádnou loužičku, když už moc potřebuje, tak si sama řekne a jdeme ven. 

happy

Co se úpravy srsti týče, tak při pravidelném trimování (vytrhávání odumřelé srsti) nelíná. 

happy

Někomu westík přijde jako malé gaučové plemeno, ale opak je pravdou. Řekla bych, že jsou to spíš psi - sporťáci. Jsou akční a sebevědomí. Ačkoliv ta naše si ráda vleze na gauč i do postele, tak s procházkami v dešti či mrazu není problém. Je ráda venku a žádného počasí se nezalekne. Taky mohu potvrdit, že je dobrý hlídač a lovec (chytit myš v baráku, nebo z domu vyhnat lasičku je pro ní brnkačka). Děti má ráda a s ostatními psy se snese v pohodě, ačkoliv občas má tendenci některé provokovat. 

Rozhodně jsem ráda, že jsem si před pár lety jela zrovna pro ni, určitě nelituji a neměnila bych! 

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama