Povolání modelky vídeňských malířů na přelomu 19. a 20. století rozhodně nepatřilo mezi prestižní. Vykonávaly je obvykle bezejmenné ženy z nižších sociálních vrstev a nemělo často daleko k prostituci. Mnohdy sice vzniklo citové pouto mezi malířem a jeho múzou, ovšem málokteré se povedlo i něco víc – stát se umělcovou manželkou.

Nejslavnější modelkou Egona Schieleho (1890–1918) se stala v roce 1911 mladinká Wally Neuzil. Už samotné její jméno je netypické. Zní sice česky, i když ona Češkou nebyla a česky ani neuměla. Píše se ale samozřejmě bez háčku a vyslovuje německy „nojcil“. Vlastně jsme si tuto zvláštní německou výslovnost poprvé uvědomili při zhlédnutí asi dvacetiminutového doprovodního snímku v Leopoldově muzeu ve Vídni, kde právě probíhá velká výstava mapující její život po boku tohoto enfant terrible mezi vídeňskými malíři.

Wally Neuzil

Tento Schieleho portrét Wally Neuzil je někdy nadneseně nazýván Monou Lisou moderního umění

Walburga, nebo také Valérie, familiárně Wally, měla české kořeny. Narodila se jako nemanželské dítě v roce 1894 v malém městečku Tattendorfu u Vídně. Její otec Josef Neužil, učitel pocházející z Koloměřic v jižních Čechách, se s její matkou oženil, až když byl Wally jeden rok. Tehdy získala otcovo příjmení a brzy do rodiny přibyli mladší sourozenci. Když v roce 1905 Josef Neužil zemřel (to už bydleli v Moosbrunnu), byla ztráta živitele pro jeho ženu a čtyři děti velká rána. Rodina byla nemajetná, a tak jim nezbylo než se přestěhovat do Vídně, do města, kam mířily davy venkovanů za svými sny o lepší budoucnosti. Protloukali se, jak se dalo. Často měnili nejen bydliště, ale i zaměstnání. Wally, ač většinou pracovala jako prodavačka, nakonec podlehla pokušení tolika mladých dívek a stala se modelkou vídeňských malířů. Známí jsou Gustav Klimt a Egon Schiele, ale mohla stát modelem i mnoha dalším, dnes méně známým, kterých bylo v té době ve Vídni nespočet…

Dost se spekuluje o tom, jak se vlastně Wally s Egonem seznámila. Jestli v ateliéru u Klimta, který nad Egonem držel ochrannou „otcovskou“ ruku, nebo náhodou a úplně někde jinde. Jisté ale je, že už v roce 1911 Wally – je jí teprve sedmnáct – s Egonem bydlí a spolu se stěhují do Českého Krumlova. Tento jejich pobyt nebyl dlouhý, ale o to víc je známý. Ostatně v Českém Krumlově jsou na to dnes patřičně hrdí a dokonce zdejší galerie nese název Egon Schiele Art Centrum.

Jižní Čechy – možná díky původu Wallyina otce a Schieleho matky, rodačky právě z Českého Krumlova – oba tak trochu přitahovaly. Plánovali si, že se tu usadí na delší dobu. Jenže konzervativní krumlovští obyvatelé byli pobouřeni nekonvenčním životem mladého umělce a jeho milenky. Zahradní domek, který jim bezplatně půjčil Schieleho bohatý obdivovatel, navštěvovaly mladé dívky, mnohdy na hranici zletilosti, a ochotně mu pózovaly. Když pak jejich odvážné akty vystavoval na zahradě svého domku, to už místní nevydýchali a skandál byl na světě! A tak nezbylo než Krumlov rychle opustit a vrátit se do Vídně. Tady Egon krátce bydlí u své matky, Wally se vrací k práci modelky, ale pracuje též jako prodavačka.

Egon a Wally

Brzy ale Schiele opouští i Vídeň a stěhuje se na venkov do Neulengbachu, nevelkého městečka poblíž Vídně, kde si pronajímá malý domeček. Wally za ním sice pravidelně jezdí, ale hlášená zde není. Tady propukne ještě větší skandál, do nějž se podle všeho Schiele dostal tak trochu nevinně. Byl obžalován z únosu a znásilnění nezletilé dívky, která k němu do ateliéru utekla z domu před svým přísným otcem. Tři týdny strávil Egon ve vyšetřovací vazbě, a přestože se znásilnění ani únos neprokázaly a Schiele byl z nařčení osvobozen, dostal se do vězení. Proč? Policie při prohlídce našla velice odvážné dívčí akty, pro Schieleho tak typické, a malíře obžalovala a potrestala za obscénnost. Schiele totiž v malování skutečně neznal žádná tabu. Jeho erotické malby byly ve své době více než skandální a byly považovány za pornografii.

Ve vězení nezahálel, maloval jako o život. Wally se o něj dojemně starala, přinášela mu tam nejen malířské náčiní, ale také jídlo a ovoce, takže Schiele poněkud změnil téma a začal malovat zátiší. Po propuštění se Schiele vrátil do Vídně, kde si pronajal ateliér a znovu se vrhl do práce. V prosinci 1913 se k němu Wally dokonce nastěhovala. Jejich společné soužití však nemělo dlouhého trvání. Již za necelý rok se Egon svěřil svému příteli, že se bude ženit. Ovšem nikoliv s Wally!

Po krátké známosti s Edith Harmsovou, která pocházela z dobře situované rodiny, se rozhodl – přes nesouhlas její rodiny – požádat ji o ruku. S Wally ale chtěl i nadále udržovat vztah. Tajný.

Na poslední schůzce v jejich oblíbené vídeňské kavárně Eichberger jí navrhl, že spolu každý rok stráví měsíční letní dovolenou. Co na to Wally? Ta tento troufalý a sobecký nápad rezolutně odmítla! Prý se už nikdy neviděli. Ale kdo ví?

To už kolem zuřila první světová válka. Zhrzená a zrazená Wally se rozhodla radikálně změnit svůj dosavadní život. Ve Vídni absolvovala kurs pro zdravotní sestry a zbytek života zasvětila pomoci raněným. Po krátkém působení ve Vídni se přihlásila jako dobrovolnice na frontu do polní nemocnice v Dalmácii. Když zde propukla epidemie spály, oslabená Wally se jí nakazila a ve věku 23 let na Boží hod v roce 1917 zemřela.

Schiele ji dlouho nepřežil. Zemřel v osmadvaceti letech v říjnu 1918, několik dnů poté, co skonala jeho žena Edith, která byla v šestém měsíci těhotenství. Oba podlehli epidemii španělské chřipky

O výstavě Wally Neuzil, její život s Egonem Schielem i o dalších tipech se můžete dočíst v dnešním článku Do přírody nebo do Vídně?

Můžete si u nás také přečíst:

Reklama