Milujeme architekturu i výtvarné umění. O to víc nás potěšila návštěva jedné adresy ve 14. vídeňském okrsku, která ukojila obě tyto naše vášně. Vila, pod níž je podepsán slavný architekt Otto Wagner, bez něhož by Vídeň bezpochyby nebyla tou Vídní, jak ji známe, dnes hostí Museum Ernsta Fuchse, malíře, grafika, architekta, vizionáře - zkrátka velmi všestranného umělce.

Vilu si v roce 1888 postavil Otto Wagner pro svou rodinu na tehdy prestižním předměstí Vídně na úpatí Vídeňského lesa. Její neobvyklý design inspirovaný architekturou Palladiových vil brzy vyvolal nevídanou mezinárodní pozornost. Když byl projekt představen v Berlíně, tisk napsal následující: „Zvláštní půvab vyvolává tato neobvyklá vila umělce. Zcela se odchyluje od obvyklého vzhledu podobných budov, čelní pohled na dům posazení na úpatí kopce ukazuje jen velkou otevřenou halu mezi dvěma bočními křídly.“

Wagnerova vila - průčelí

Průčelí Wagnerovy vily

Vila se stala nejen architektonickou senzací, ale i centrem společenského dění a místem setkávání vídeňské umělecké smetánky. Legendy jako Adolf Loos, Gustav Mahler, Alma Mahler-Werfel, Gustav Klimt a Wagnerův žák Josef Hoffmann tu patřili k pravidelným návštěvníkům. Vila také sloužila pro reprezentaci a až do roku 1911 se zde na různých letních slavnostech a plesech scházela ta nejvyšší společnost Vídně té doby.

Wagnerova vila

Salon Adolfa Böhma je ukázkou původního secesního interiéru vily

Wagnerova vila -  vitráže

Jméno dostal salon po blízkém příteli Otto Wagnera, tvůrci nádherných secesních vitráží zobrazujících nedaleký Vídeňský les v proměnách času

Když děti Otty Wagnera odrostly a dům byl pro něho již příliš velký, započal se stavbou nového, menšího domku nedaleko této vily. Dům prodal bohatému podnikateli, mecenáši umění, řediteli varieté Ronacher a majiteli divadla Apollo Revue, Benu Tiberovi.

Ten musel bohužel v době nástupu nacismu kvůli židovskému původu zemi opustit a vila byla konfiskována. Během 2. světové války sloužila Hitlerjugendu. Po válce pak upadla v zapomnění a často měnila majitele.

Kdo byl Ernst Fuchs?

Tento výtvarný génius se narodil v roce 1930. Otec byl židovského původu, a proto musel po nástupu nacismu prchnout ze země. Aby se Ernst zachránil, konvertoval ve svých 12 letech ke katolicismu a nechal se ve Svatoštěpánské katedrále pokřtít.

Po válce začal studovat malbu na vídeňské Akademii výtvarného umění. Během studií mu byly vzorem takové idoly jako Egon Schiele, Gustav Klimt, Pablo Picasso nebo Max Ernst. Se svými spolužáky se později stal zakladatelem vídeňské školy fantastického realismu.

Později studoval v Turíně a Paříži, podnikal také cesty po Americe, kde se mimo jiné setkal také s „velkou dámou umění“, Peggy Guggenheimovou.

Jeho nejplodnějším období jsou šedesátá léta. Maloval, navrhoval nábytek, šperky, tapisérie, věnoval se i architektuře.

V roce 1972 objevil perlu vídeňské secese, zapomenutou a zchátralou vilu Otty Wagnera. Okamžitě se do ní zamiloval a vilu koupil. Původně plánoval její rekonstrukci spolu se svými kolegy Friedensreichem Hundertwasserem a Arnulfem Rainerem. Vzhledem ke složitosti spolupráce však nakonec dílo realizoval sám.

Wagnerova vila - interiér

Interiér je zcela v duchu Fuchsovy tvorby – Modrý salon a Velký salon

Fuchsovi trvalo dlouhé dva roky a musel investovat celé jmění, než z ruiny, kterou koupil, opět něco vykřesal. Snažil se o co nejvěrnější zachování architektonické hodnoty vily podle původních Wagnerových plánů, ovšem se svým vlastním interiérem, který se skládal z tapisérií, nábytku, soch, lustrů a samozřejmě obrazů.

Wagnerova vila - fontána v zahradě

V zahradě vily vytvořil Ernst Fuchs v letech 1992 – 1996 velkou fontánu z barevných skleněných mozaik

Zpočátku mu vila sloužila jako ateliér. Tady žil a tvořil. Později ale svůj ateliér přestěhoval do Monaka, které se mu stalo také druhým domovem, a Wagnerovu vilu přeměnil v soukromé muzeum. K jeho otevření došlo v roce 1988, právě ke stému výročí stavby Wagnerovy vily, velkou retrospektivní výstavou umělcových děl datovaných již od roku 1945.

Díky Ernstu Fuchsovi, tomuto všestrannému umělci, se tedy Wagnerova vila stala opět tím, čím byla na počátku – místem setkávání umělců, ale i místem, které obdivují i běžní návštěvníci.

Máte-li rádi výtvarné umění, pak neváhejte a navštivte toto neobvyklé muzeum! Kromě seznámení se se zajímavou tvorbou Ernsta Fuchse na vás dýchne i atmosféra onoho krásného období secese.

Tato malá galerie nabízí pravidelné i krátkodobé výstavy. Vyplatí se sledovat jejich webové stránky, kde se vždy dozvíte aktuální dění.

 

Foto: Jiří Lády s laskavým svolením Musea Ernsta Fuchse

 

Kde: Ernst Fuchs-Museum, Hüttelbergstraße 26, 1140 Wien,

Kdy: úterý až neděle 10,00 až 16,00

Proč: pro nevšední zážitek

Jak se tam dostat: U-bahn, linka U4 – Wien Hütteldorf, nebo autem

Více najdete na: www.ernstfuchsmuseum.at

 

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama