Snem každého rodiče je, aby se z jeho dětí stali parťáci pro život a aby jejich přátelské vztahy vydržely i poté, co rodiče zemřou. I to je jeden z důvodů, proč jedináčkovi pořizovat sourozence. Jenže počáteční sžívání s novým členem rodiny může být obtížné pro všechny strany.

Asociace dětských psychoterapeutů upozorňuje na skutečnost, že dítě si musí na roli staršího sourozence zvyknout a toto zvykání může provázet řada nepříjemných situací. Dítě se může k sourozenci chovat špatně, může být více bojácné, mazlivé, vyžadovat více pozornost než dřív nebo se vracet k již překonaným věcem, jako je neschopnost se samo najíst, dojít si na WC apod. To vše jsou podle odborníků zcela běžné projevy, které ze strany rodiče vyžadují dostatek trpělivosti a pochopení.

jel.jpg
Foto: Shutterstock

Přípravu je třeba zahájit už v těhotenství, které byste neměli prvorozenému potomkovi příliš dlouho tajit, ale naopak je vhodné ho co nejdříve zasvětit do toho, jaká nová situace vás všechny čeká. Mluvte o tom, co se s příchodem nového člena rodiny změní a budujte sourozenecký vztah, ještě když je miminko v bříšku. Mluvte spolu o výběru jména, ukazujte fotografie ultrazvuku apod. Společně si můžete prohlédnout také obrázky a vzpomínky, které ukazují, jak jste se starala o prvorozeného potomka, když byl ještě miminko.

Podle Asociace dětských psychoterapeutů je zcela normální a přirozené, pokud dítě po příjezdu novorozence z porodnice reaguje žárlivostí, pláčem či vztekem. Projevy jsou různé. Zatímco jedno dítě může sourozenci vyjadřovat nenávist a snažit se ho třeba uhodit, druhé dítě sourozenci projevuje lásku, ale naopak se obrátí zády k matce. Sourozenecká žárlivost se může vyvinout také v čase, například až v situaci, kdy začne sourozenec prvorozenému brát hračky apod.

Členové asociace a také odborníci z organizace Family Lives také radí, jak sourozeneckou nevraživost pokud možno eliminovat:

  • Pokuste se, aby příchod nového člena rodiny nedoprovázely i další změny, jako je třeba stěhování do nového domu.
  • Dávejte prvorozenému najevo, že ho máte stále rádi a záleží vám na něm.
  • Zapojte ho do drobných úkolů, se kterými může pomoci, a které posílí jeho pocit důležitosti. Pomoc nezapomeňte ocenit a poděkovat mu za ni. Dávejte mu najevo, že dokáže věci, které miminko nezvládne, a tím posílíte pocit důležitosti a exkluzivity.
  • Vyhraďte si speciální čas, který strávíte s prvním dítětem o samotě bez miminka. Každé dítě potřebuje chvíli, kdy se pozornost soustředí jen na něj. Střídejte se s partnerem.
  • Pokud je negativní prožívání příchodu sourozence až příliš intenzivní a trvá dlouho, požádejte o pomoc odborníka.
  • Dávejte najevo, že negativní projevy dítěte jsou nepřijatelné, ale vysvětlujte, proč a vyhněte se tomu, aby dítě nabylo dojmu, že je špatné.
  • Pokud vám budou známí domů nosit dárky pro miminko, nezapomeňte, aby něco dostal i jeho sourozenec a necítil se odstrčeně.

Konkrétní zkušenosti:

Aneta
Sžívání tříleté dcery s narozeným bráškou bylo docela obtížné. Sice se k němu chovala moc hezky, ale začala si vynucovat naši pozornost a napodobovat mimino. Například se několikrát schválně pomočila do kalhotek, protože brácha prý taky čůrá do kalhot. Hodně jsme se jí s manželem věnovali a postupně si to sedlo.

Olga
U nás to proběhlo docela v pohodě. Když se dceři narodil bráška, bylo jí dva a půl roku. V obchodě si vybrala novou panenku – miminko a potom mě napodobovala. Když jsem přebalovala, šla taky přebalovat, když jsem krmila, šla taky krmit apod. Připadala si důležitě a podle mě rodičovskou roli mnohem snáz pochopila.

Zdroje: Child Psychotherapy, Family Lives, Better Health, Respondenti redakce

Čtěte také: