Sociální síť FACEBOOK, s trochou nadsázky můžeme říct, že nejnavštěvovanější zeď světa, dává prostor každému projevit se, zanechat svou stopu. A i když je pro mnohé především zdrojem zábavy a sdílení soukromých věcí mezi přáteli, je dobré mít na paměti několik zásad, abychom ze sebe neudělali JELIMANY.

Jména hloupejch na všech sloupech, říkala vždy moje babička, když jsme při procházce šly kolem popsaných zdí domů, do kterých vyryli nějací „chytráci“ zoufalé a prostoduché výkřiky ze svého života. Zřejmě měly obohatit svět, ale zůstaly jen jejich trapnou vizitkou…

facebook

A já si na to často vzpomenu, když mi někdo pošle ne úplně povedený status či komentář, který našel někde na facebooku. Budiž vám dnešních pár příkladů výstrahou, čeho se na oblíbené sociální síti vyvarovat, zvlášť když jde o vztahy – ať už partnerské, kamarádské nebo i pracovní.

Některá slova totiž samotným aktérům nemusí být po chvilce přemýšlení až tak příjemná. A je pak možná skoro jedno, zda si člověk takto nadrobí neuváženým statusem sám, nebo se do nezáviděníhodné situace dostane kvůli nevhodnému komentáři někoho ze svých přátel.

  • Paradoxem je, že ti to kolikrát vůbec nemusí myslet ani špatně. Jako třeba zde:

Příliš upřímnosti škodí?

Dejme tomu, že si jistá Janinka, která neměla poslední dobou štěstí na muže, nechá udělat fotku u profesionálního fotografa, jenž spolupracuje s geniálním vizážistou, aby si zvýšila sebevědomí a možná tak upoutala i nějakého svého přítele, který se stále nemá k akci. Výsledek několikahodinové práce pak dotyčná vystaví na obdiv na svou zeď.

A po pár dnech nalezne od přátel tyto komentáře:

  • hmmmm, BYCH TĚ NEPOZNALA, sluší ti to moc
  • na to, že ti za chvilku bude čtyřicet, to jde
  • Janinko, to jsi ty???
  • opravdu nádherná, nejdřív jsem vůbec nevěděla, čí fotku jsi to k sobě dala

Trochu nepovedené komplimenty dávají tušit, že Janinka v normálním životě vypadá úplně jinak...

A jak tomu nasadit korunu?

Tak třeba veřejně reagovat na komentáře kamarádek takto:

  • Holky, děkuju za pochvalu... ŠKODA, ŽE NEJSTE CHLAPI....

Výsledek? Janinka se snažila vytvořit pozitivní „mediální“ obraz, ale ve finále jsou to vyhozené peníze, protože je jasné, že na fotce je to jen krásná iluze, ale její nitro zůstalo stejné, zahořklé. Reklama se nepodařila... Nahozená udička zůstala plavat ve virtuálním světě a spíš uškodila, než pomohla..

Co je psáno, to je dáno!

Ano, ano. Na vyřknuté slovo se může časem zapomenout (i když na to nelze spoléhat a o fatálním důsledku nevhodných vět jsme si zde povídali nedávno), ale u psaného je to takřka nenapravitelná chyba.

Už proto bychom měli mít na paměti, než začneme něco tesat do kamene, ehm, psát na facebooku, jedno lidové moudro: Dvakrát měř, jednou řež, resp. dobře si promysli, co tam napíšeš...

Všichni máme občas slabé chvilky. Někdy trvají den, jindy rok... Ale veřejně vyvěšené zoufalství na zdi člověku zpravidla s žalem nepomůže. A je opravdu nutné vypadat před světem jako ten největší looser, zvlášť když tajně doufáme, že si do našeho života konečně přitáhneme štěstí?

Tady je pár odstrašujících případů:

  • Můj milostnej život začíná být dost podobnej trapistickému... (povzdech muže, ať se nezaměřujeme jenom na ženy, ale samozřejmě je mnoho verzí také s jeptiškou)
  • Závidím mu ten talent. Proč já neumím nic? (komentář pod videem jakési talentové soutěže - údiv ano, ale je nutné srážet své dovednosti?)
  • Mým třem dětem chybí chlapský vzor, ale snad jednou někoho konečně najdu... (ne příliš povedený pokus o seznámení)

Tato a podobná slova jasně ukazují, jak si dotyční lidé sami sebe váží. Volají do světa: jsem ošklivá/ý, neschopná/ý a neúspěšná/ý jako kdyby si právě takový protějšek chtěli přitáhnout. Ale to už je zase na jiný článek.

Přečtěte si také:

Reklama