par.jpg
Foto: Shutterstock

Pohled nezaujaté osoby, která do vztahu dvou lidí nahlédne zvenčí, může být velmi přínosný. Od toho jsou tu partnerské nebo manželské poradny. Některým párům vztah zachránily, jiné naopak popostrčily k radikálnímu rozhodnutí. Jaké jsou zkušenosti konkrétních žen?

Dita
Do poradny nás přivedla manželova opakovaná nevěra. Vždycky mi pak tvrdil, že šlo jen o sex a že miluje jen mě. Nejdřív jsem ho chtěla vyhodit, ale hrozně prosil a s poradnou přišel sám. Zjistila jsem ale, že povídání si s cizím člověkem o tom, co cítím, mi vážně nedělá dobře. Po třech sezeních jsem to zabalila a po dvou měsících jsem zabalila i manželství. Zlomená důvěra už se zkrátka nedala nijak obnovit.

Karolína
K návštěvě poradny jsem se manžela snažila přemluvit dva roky. Po sedmi letech manželství jsme se hrozně odcizili, každý jako by si hrál na svém vlastním písečku a nějak nám to dohromady přestalo jít. Zdálo se ale, že manžela to ani tolik netrápí a je rád, že má svůj klid. Moji snahu obnovit mezi námi to silné pouto a intimitu akorát zesměšňoval. Teprve když jsem mu pohrozila, že vztah ukončím, najednou souhlasil i s poradnou. Ty návštěvy byly hrozně těžké, ale postupem času jsme se spolu naučili lépe komunikovat. Dostávali jsme domácí cvičení pro společné trávení času a myslím, že nám to hodně pomohlo. První rok byl skvělý, skoro jako druhé líbánky. Ale teď už do poradny nechodíme a zase cítím, že se všechno začíná vracet do starých kolejí.

Věra
Poradna nám s partnerem nepomohla dát vztah dohromady, ale pomohla nám se rozejít. Oba jsme měli z tohoto kroku velký strach a nebýt odborné pomoci, nejspíš bychom se vzájemně trápili ještě teď. Při společných sezeních jsme došli k závěru, že rozpory jsou tak velké, že už to zkrátka dohromady nezvládneme. Myslím, že i díky poradně jsme se rozešli jako přátelé. Máme syna ve střídavé péči a skvělé vztahy. Terapeuta, ke kterému jsme chodili, jsem doporučila všem svým kamarádkám s problémy.

Kouč partnerských vztahů Karel Chába na svém webu Partnerské vztahy upozorňuje, na co by se měly páry před návštěvou poradny připravit. V první řadě je důležité, aby si lidé uvědomili, že partnerský poradce není soudce, ale měl by zůstat nestranný. Partnerský poradce neposuzuje, kdo je větší viník, ale snaží se partnery propojit a pomoci jim, aby k sobě znovu našli cestu.

Zdroje: Partnerské vztahy, respodentky Věra, Karolína a Dita

Čtěte také: